Dům a zahradaRady a tipyZajímavé články

Hydroponie je pěstování bez námahy. Stačí vám voda a máte vystaráno

Pěstovat rostliny nemusíte jen v zemině. Velmi dobře se jim může dařit také ve vodním roztoku. Tomuto stylu se říká hydroponie, a i u nás je stále více a více populární. Pokud živný roztok obsahuje všechny potřebné prvky a živiny, substrát prostě vůbec není potřeba. Tento způsob se běžně využívá ve velkých pěstitelských podnicích u květin i zeleniny, stejně dobře se ale může osvědčit také u vás doma pro pěstování klasických pokojovek.

Jak to funguje?

Rostliny se vysazují do speciálních hydroponických pěstebních nádob. Následně je třeba jim pravidelně dodávat živný roztok. Ten obsahuje veškerou potřebnou výživu. Pro pěstování pokojových rostlin se nejčastěji používají tzv. inertní substráty, které se nerozkládají a nemají žádné živiny a ani je nevážou – může to být třeba dobře známý keramzit. Hydroponie se osvědčila hlavně u rostlin, které mají okrasné listy a nekvetou, jako je třeba fíkus, dracéna, monstera, žumara a šplhavník.

Květiny i zelenina

Nicméně i některé odrůdy květnatých rostlin mohou v hydroponii prospívat. Jde zejména o chryzantému, gerberu a karafiát. Mladé sazenice se vysazují do minerální plsti, která se pravidelně zavlažuje. Funguje velmi dobře také u skleníkové zeleniny, jako jsou okurky, rajčata, papriky a salát.

Co je třeba dodržet?

Může to vypadat, že rostliny skutečně žijí jen z vody a vůbec nic jiného nepotřebují. Ve skutečnosti ale voda obsahuje celou řadu užitečných látek. Ve vodovodní vodě je přidán i chlor, který přirozeně dezinfikuje a zamezuje rozvoji hnilob. Jak postupovat při přípravě hydroponijní rostliny? Do zvolené nádoby vložte několik stonků tak, aby celek pěkně vypadal. Poté nádobu umístěte na světlé místo a pravidelně dolévejte i vyměňujte vodu. Čas od času je potřeba kartáčkem nebo drátěnkou pečlivě vyčistit vnitřek nádoby, aby zůstala čistá a bez řas.

Rostliny takto zvládnou žít a vypadat zdravě a pěkně klidně i několik měsíců. Jestliže se nám začne zdát, že rostliny neprospívají, je vhodné přesadit je do klasického substrátu. Kořeny je dobré předtím mírně zkrátit.

Jak pečovat o řezané květiny?

Také řezané květiny dokážou bez potíží přežít pár dnů jen z vody. Kytice růží nebo lučních květů je dokonalým dárkem, ale aby skutečně vydržela, je dobré se o ni postarat. Pravidlem číslo jedna je čerstvost. Květiny by tedy neměly být nijak povadlé, se žlutými listy nebo povadlými poupaty.

Než dáte květiny do vody, obnovte vždy řeznou plochu ostrým nožem. Je dobré řezat našikmo a stonky opláchnout pod tekoucí vodou. Vyplatí se zvolit dostatečně velkou vázu a vodu denně vyměňovat. Život květin lze také poměrně úspěšně prodloužit speciální výživou pro řezané květiny. Tento přípravek dokáže dodat vodě nové živiny, ale také ji dezinfikuje. Nepřítelem květů jsou totiž namnožené bakterie, které způsobují hnilobu. Květiny je lepší umístit na chladnější místo spíše mimo dosah přímých slunečních paprsků. Pokud jste v obchodě výživu nedostali, můžete si ji snadno připravit i doma. Budete potřebovat:

  • 2 polévkové lžíce citronové šťávy nebo octa
  • 1,5 polévkové lžíce cukru
  • 1/2 čajové lžičky chlorového domácího čisticího prostředku nebo bělidla

Uvedené ingredience smíchejte je následně je dobré je rozmíchat v jednom litru teplé vody, do které ihned vložíte rostliny. Teplá voda se totiž rychleji vsakuje do stonků.

Které rostliny lze pěstovat ve vodě?

  • Voděnka či podénka
  • Šplhavník
  • Zelenec
  • Dračinec

…. A mnohé další – vyzkoušejte sami, co vám bude fungovat.

ZDROJ: https://houseplantresourcecenter.com/2020/05/hydroponics-for-houseplants-how-to-grow-indoor-plants-without-soil/

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button