Dům a zahradaRady a tipy

Čistili jste někdy tyto věci? Většinu z nás to ani nenapadne. Toto jaro je čas to napravit

Když se rozhlédnete po své bytě nebo domě, máte možná pocit, že je vše tak nějak alespoň trochu uspokojivě čisté. Prach, podlahy, koberce, linka, prádlo, koupelna… na to vše každodenně myslíme a pamatujeme a když nás nepřemůže nepřekonatelná lenost, také to pravidelně uklízíme. Jenže téměř určitě existuje řada věcí, které nejenže neuklízíte nebi nečistíte, ale ani vás to nenapadne. Prostě na to nejste zvyklí a nedojde vám, že i tyto věci potřebují očistu. Udělejte toto jaro změnu a zaměřte se na drobnosti, které se snadno přehlížejí. My vám poradíme na co se zaměřit.

Odpadkový koš

Plný pytel ven, nový pytel dovnitř. Tak většinou vypadá naše představa nakládání s odpadky. Nádoba na odpadky je však extrémně špinavým místem i tehdy, pokud používáte sáček na odpadky a na první pohled není viditelné žádné znečištění. Bakteriím je ale úplně jedno, že si myslíte, že mají zůstat uvnitř sáčku. Naopak, ty se vesele množí a rádi obsazují nová území. Buďte si tedy jisti, že na dně vašeho odpadkového koše jich žijí celé kolonie. Alespoň jednou za čas bychom proto měli dopřát i odpadkovému koši pořádnou očistu. A to stejné platí i pro venkovní odpadové nádoby. Opláchnout je alespoň silným proude vody z hadice je naprostá nutnost.

Psí pelíšek a hračky

Nejde jen o psa, ale o jakéhokoliv mazlíčka – kočku, králíka, morče a další. Všechny tyto mazlíčci mají své vlastní obydlí, pelíšek a hračky. Máme tendenci jejich úklid zanedbávat, protože jde přeci o zvířata a těm trocha špíny nevadí. To máte samozřejmě pravdu, zvířata žijí ve špíně zcela běžně a nijak je to neohrožuje, ale tyto věci představují nebezpečí pro vás, a především pro vaše děti. Zvířata nemají žádné hygienické návyky a je jich úplně jedno, že se venku vyválí v něčem nepříliš voňavém a přenesou to třeba i do svého pelíšku. To vše je pak součástí vašeho životního prostředí a snadno se tím mohou infikovat i jiné věci jako jsou koberce podlahy a další. Hygieně věcí, které patří vašim mazlíčkům, byste tedy alespoň jednou za čas měli věnovat stejnou pozornost jako každotýdennímu úklidu.

Zavazadla

Napadlo vás někdy prát nebo čistit zavazadla? Nás také ne, ale proč vlastně ne? Ve skutečnosti musí být přeci hrozně špinavé. A my je často zcela bez okolků pokládáme při balení na postel a vůbec nás to netrápí! Po každé delší cestě se vyplatí zavazadlo hodit do vany a alespoň trošku ho vydrhnout. Stačí trocha mýdla nebo šamponu a horká voda. A kde svému zavazadlu vrátíte ztracenou krásu.

Lednice

Úklid lednice by se měl stát vaším pravidelným úkolem. Je to nesmírně důležité, protože právě tam mohou bakterie přijít do nejsnadnějšího kontaktu s jídlem, které přímo konzumujeme. Bakteriím se v chladném prostředí lednice nedaří tak dobře jako jinde, ale třeba plísně se tam mohou objevit velice snadno. A přitom úklid nezabere moc času. Stačí vydělat všechny potraviny, nastříkat povrchy dezinfekčním prostředkem, setřít a do deseti minut máte hotovo.

Polštářky a deky

Máte v obýváku dekorační polštářky, deky nebo přehozy. A kdy naposledy jste je prali? Už si asi ani nevzpomenete. Minimálně jednou ročně by také měli dostat šanci obnovit svůj vzhled a zbavit se prachu. Je ho v nich opravdu hodně. Většina povlaků jde prát v pračce, takže s tím nebude tolik práce, kolik se obáváte.

Krabice s nářadím

Alespoň jedenkrát do roka je dobré obrátit krabici s nářadím vzhůru nohama a zase ta pro jednou udělat trochu pořádek. Vyřadit rozbité nebo nepotřebné věci, odstranit rozsypané hřebíky nebo rozlité lepidlo a alespoň v hlavě si udělat seznam toho, co máte. Příště, až budete potřebovat kladivo nebo hřebík, budete přesně vědět, kam sáhnout.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button