Dům a zahrada

Má váš mazlíček čistý pelíšek? Údržbu byste měli provádět aspoň jednou za 14 dní

Máte-li doma psa nebo kočku, je dost pravděpodobné, že i on nebo ona mají svůj vlastní pelíšek. Pokud se na něj teď podíváte pozorně, možná zjistíte, že je plný chlupů, možná dokonce znečištěný nebo jinak poškozený. Co teď? Rozhodně byste to tak neměli nechat. A to už jen proto, že je to také součást vašeho bydlení, a pokud se v něm budou množit bakterie, pak se mohou dostat i jinam do vaší domácnosti, a to určitě nikdo nechce. Je tedy potřeba naučit se provádět efektivní a správné čištění pelíšku.

Taková pravidelná údržba by měla být běžnou součástí péče o vašeho zvířecího miláčka. Dokonce by se měla provádět i častěji, než si měníte ložní prádlo ve vlastní posteli. Zvíře je samozřejmě méně čistotné než vy a samo po sobě si neuklidí. Nevyčištěné zvířecí pelíšky mají velký potenciál nepříjemně zapáchat, ale mohou se stát také místem pro množení nejrůznějších nebezpečných bakterií a blech.

Jak na čištění pelíšku?

Údržba pelíšku by se měla v prvé řadě odvíjet od toho, jaký je a z jakého materiálu je vyrobený. Existují totiž různé pelíšky a podle toho je třeba také s nimi zacházet. Obvykle se dají pelíšky rozdělit podle toho, zda mají nebo nemají snímatelný potah.

Čištění pelíšku se snímatelným pratelným potahem

Pokud máte tento typ pelíšku, rozhodně to máte snadnější. Začněte tím, že pelíšek vysajete, abyste ho zbavili přebytečných nečistot a srsti. Následně odstraňte snímatelný potah a zkontrolujte, co se píše na štítku. Řiďte se instrukcemi, které tam najdete, a podle nich jej na odpovídající teplotu vyperte v pračce. K praní použijte netoxický čisticí prostředek s dezinfekcí, jenž je zcela bezpečný pro domácí mazlíčky. Využijte nejvyšší možnou teplotu, aby se vám podařilo zcela zneškodnit všechny bakterie.

Poté pelíšek znovu vyperte, a tentokrát bez čisticích prostředků na další cyklus. Je to důležité proto, byste se ujistili, že se z něj skutečně dostal úplně všechen prací prostředek. Po vyprání nechte pelíšek dobře vyschnout na vzduchu nebo ho vložte do sušičky na nízkou teplotu. Po praní určitě vyčistěte pračku od všech nečistot, které se tam nashromáždily, aby se následně nepřenesly také na vaše oblečení. Stačí, když pračku vyperete naprázdno s přidáním jednoho šálku octa.

Čištění pelíšku s nesnímatelným potahem

Pelíšek, který nemá snímatelný potah, se bude čistit možná trochu obtížněji, ale není to žádný problém. Opět jej nejprve vysajte, abyste ho zbavili těch největších nečistot. Následně si naplňte velký lavor dostatečným množstvím teplé vody a nalijte do něj netoxický čisticí prostředek. Poté do něj celý pelíšek ponořte a nechte jej odstát asi 10 až 15 minut. Připravte si jedlou sodu a kartáč, s pomocí kterého pak celý pelíšek pořádně vydrhněte. Nakonec pelíšek důkladně opláchněte čistou vodou, lehce jej vyždímejte a nechte jej uschnout na čerstvém vzduchu.

Jak se zbavit skvrn?

Nenápadné skvrny na povrchu pelíšku bývají nejčastěji od bláta nebo špíny. Pokud se nedají vyprat v pračce, snadno se jich zbavíte pomocí saponátu vhodného pro domácí mazlíčky. Naneste přípravek za použití ručníku nebo žínky a krouživými pohyby jej řádně zapracujete do skvrny. Poté nechte přípravek chvíli působit a následně místo omyjte čistou vodou.

Jedná-li se o skvrny od stolice, pak obvykle tento způsob nebude dostatečný. Nejlépe vám pomůže enzymový čistič. Funguje tak, že se enzymy navážou na organickou hmotu, kterou následně umí zcela rozložit a odstranit. Při používání enzymových čističů postupujte vždy dle instrukcí na obalu.

Jak často se vrhnout na úklid?

Aby byly pelíšky vašich domácích mazlíčků voňavé a čisté, vyplatí se je čistit jednou do týdně, maximálně pak jednou za 14 dní.

ZDROJ: https://casper.com/blog/how-to-wash-a-dog-bed/

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Carine BDQ ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button