Dům a zahradaRady a tipy

I pejskům můžete připravit vánoční cukroví. Ingredience ale musí být hodně odlišné

O Vánocích si všichni rádi smlsneme na sladkém cukroví. Peče se jen jednou do roka, tak je přirozené, že si ho chceme upéct hodně a pořádně si jej vychutnat. Jenže co když doma máte pejsky, kteří také touží ochutnat ty dobroty, které si podstrojujete? Je možné připravit pro ně cukroví, které jim neuškodí? Možné to je, ale je třeba dávat pozor na ingredience, ze kterých pečete. Berte v potaz, že vaši psí přátelé nemohou jíst to samé cukroví jako my, jinak jim hrozí velmi nepříjemné a často i závažné potíže.

Cukr úplně vynechte, jinak hrozí zdravotní komplikace

Než začnete péct pejskům cukroví, je třeba důrazně upozornit na to, že ani psům ani kočkám není možné podávat výrobky, které připravujete sami pro sebe. Ani cukr ani mouka jim totiž nedělají dobře. Přímo nebezpečné pak pro psy je kakao a čokoláda, ty mohou být dokonce i v menší dávce přímo toxické.

Pro psy se nehodí ani ořechy a cukr je vůbec nejhorší zlo. Přispívá nejen k jejich obezitě, ale také má vliv na vznik alergií nebo může vyvolat cukrovku. U starších psů pak může způsobovat šedý zákal. Pejskům nejlépe dávejte přímo psí pochoutky, které jsou určené ke konzumaci zvířaty. Nějaké pochoutky ale můžete i sami připravit doma. V každém případě pečlivě vybírejte ingredience a vyhněte se cukru i soli.

Lepek není ideální

Jestliže se rozhodnete pro pejsky péct, dávejte pozor i na lepek. Ten rozhodně nelze považovat za nic zdravého pro psy ani kočky. Psí i kočičí trávicí systém si s ním neumí příliš dobře poradit. Navíc se zbytky jídla s obsahem lepku se mohou nalepit na střevní stěnu, která je potom hůř průchodná, a to neprospívá jak trávení další potravy, tak také průchodu důležitých živin přes střevní stěnu do krevního řečiště.

Vsaďte na bezlepkovou mouku

Při domácí výrobě pamlsků pro psy bychom se tedy měli soustředit především na mouky, které lepek neobsahují. Jde třeba o mouku pohankovou, kukuřičnou, rýžovou apod. Další ingredience mohou být quinoa, uvařená mrkev, celer, bylinky a zapomínat bychom neměli ani na kousky povařeného masa. Těsto lze zjemnit třeba chutným vývarem. Určitě ale do těsta necpěte všechno, co vám zbude. Psi neumí strávit vše a pamlsky by měly být za odměnu, ne jako zpracování přebytků.

Zkuste krůtí sušenky s brusinkami

Nevíte, co pejskovi upéct? Tento recept na bezlepkové sušenky s krůtím masem a brusinkami je rychlý a snadný. Stačí smíchat bezlepkovou mouku, trochu vody či vývaru, pár kapek lososového oleje a nadrobno nakrájené krůtí maso. Dle množství těsta je možné přidat i vejce, ale není to nutné. Následně přidejte ve vývaru namočené brusinky a vše promíchejte do pevného těsta. To pak rozválejte na válu a vykrajujte pomocí formiček pamlsky. Nakonec pečte v troubě cca 18 minut na 160 °C.

I o Vánocích v kondici

Přes svátky myslete také na vaše mazlíčky. Ani jim dlouhé posedávání v přetopených místnostech neprospívá. Pokud se nehýbou, špatně tráví a mohou se u nich objevit zažívací obtíže. Proto se snažte maximálně využít volného času i k tomu, abyste se psem vyrazili na delší procházku. Uděláte mu radost a dopřejete trochu pohybu i sobě. Ujistěte se také, že pes nemá přístup k žádným pamlskům ze stolu, aby se omylem nestalo, že spořádá něco, co mu může uškodit. Obezřetní buďte i v případě, že chcete psovi dávat kosti. Ty z ryb by se mu za žádnou cenu neměly dostat do misky – mohou se mu velmi snadno zapíchnout do krku a neštěstí je na světě. Nestojí to za možné potíže, které mohou nastat.

ZDROJ: https://www.rover.com/blog/diy-christmas-dog-cookie-recipes/

ZDROJ obrázku: Pexels

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button