Dům a zahradaRady a tipy

Tyto zlozvyky při úklidu děláte i vy. Naučte se jich vyvarovat a budete mít zdravější domácnost

Možná si myslíte, že s úklidem rozhodně problémy nemáte a že vám těžko někdo může vyčítat nepořádnost. Přesto vás přesvědčíme, že ani vy nejste bez zlozvyků a že se najde pár věcí, které při úklidu neděláte zcela správně. O co jde? Obvykle se jedná o věci, kterými si chcete usnadnit život a urychlit úklid. Jenže ne vždy je to skutečně efektivní a často si těmito zlozvyky spíše kazíte zdravé životní prostředí, které si každý přejeme v našem domově mít. Poradíme vám, jak se pro příště těchto nešvarů vyvarovat.

Hromadění papírů

Tenhle zlozvyk má většina z nás, proto není potřeba se za něj nějak zvlášť stydět. Nicméně zbavit se ho je určitě dobrý nápad. Do naší domácnosti dennodenně proudí spousta různého papíru. Je přitom jedno, jestli jde o letáky, dopisy, dokumenty, různé poznámky, nebo cokoliv jiného. Většina z těch papírů navíc vůbec není důležitá a je škoda stromů, které na to museli padnout. I přesto je většina z nás líná je prostě sebrat a ihned vyhodit. Hromadíme je na stole, v krabici na papírový odpad apod. Vyplatí se minimálně jednou týdně projít papíry na svém stole a bez milosti vyhodit to, co už není aktuální. Všechno ostatní si roztřiďte do složek a uložte na vhodné místo.

Mokré ručníky

Pokud nechcete být nemile překvapeni plísní na ručnících, rozhodně byste je neměli jen tak nechávat někde na hromadě – ať už na zemi v koupelně nebo třeba v prádelním koši. Je to jeden z nejčastějších zlozvyků, který lidé dělají, ale může mít skutečně nepříjemné následky. Dejte je raději na vzdušné místo nebo je rovnou rozvěšte na sušák, aby dobře proschly.

Nadbytek čisticích prostředků

Méně je někdy více a u čisticích prostředků to často platí dvojnásobně. V reálu může použití příliš velkého množství prostředku nadělat daleko více škody než užitku. Nejen že nedosáhnete lepšího výsledku, ale také budete zbytečně plýtvat penězi.

Špinavé hadříky

Je to vlastně překvapivé, ale mnohým z nás to stále nedochází. Jak můžeme něco dobře vyčistit špinavým hadříkem? Je to samozřejmě nelogické. Proto je nutné hadříky a jiné čisticí pomůcky pravidelně prát nebo měnit za nové. Pozor si dejte zejména na uklízecí prostředky, kterými pečujete o toaletu nebo džez. Právě v nch se hromadí velké množství bakterií, které si při každém použití můžete jen dál roznášet. Proto pravidelně měňte houbičky a hadříky nebo mop po každém použití vymyjte a vydezinfikujte.

Jednorázové utěrky

Jedná se o chytré pomocníky, kteří nám mohou ušetřit spoustu práce, ale rozhodně by neměly sloužit k celému a pravidelnému úklidu. Nejen že je to neekologické, ale když jednou utěrkou vyčistíte umyvadlo a pak se přesunete ještě na vanu, špínu už nečistíte, ale jen rozmazáváte všude okolo.

Nádobí ve dřezu

Právě zde se vytváří ideální prostor pro množení bakterií i otravný hmyz. Nádobí tedy ve dřezu rozhodně neskladujte. Raději jej ihned umyjte, anebo naskládejte do myčky a tu pevně zavřete.

Špinavá lednice

Pokud neuklízíte pravidelně svou lednici, riskujete, že se vám doma rozmnoží malá zoo nebezpečných bakterií. Na lednici se vyplatí pamatovat při každotýdenním větším úklidu. Ujistěte se, že v lednici nejsou žádné staré ani prošlé potraviny, pečlivě ji vytřete a vydezinfikujte a až poté do lednice opět naskládejte své jídlo.

Ignorujete pokyny výrobce

Je to častý problém. Lidé si pořídí čisticí prostředky, ale používají je, aniž by se aspoň krátce informovali o doporučeném postupu a využití. V důsledku toho nelze nejen dosáhnout kýženého efektu, ale dost možná si také můžete ublížit nebo poškodit povrch čištěných předmětů.

ZDROJ: https://www.electrodry.com.au/news-blog/10-bad-cleaning-habits-you-need-to-break/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button