Rady a tipyZdraví

Jídlem k větší šanci na miminko. Zjistěte, co jíst, když se stále nedaří

Jenže plodnost není jen o genetické predispozici, o našem životním stylu nebo o dalších faktorech jako je věk, porozumění vlastnímu tělu nebo psychika. Velice významně totiž záleží i na tom, co jíte. A možná více, než si myslíte.

Příroda je totiž velice moudrá a dobře ví, že k početí i úspěšnému donošení potomka je nutné, aby byl co možná v nejlepších podmínkách. A to je významně ovlivněno i tím, co jeho potenciální rodiče jedí. Inspirujte se následujícími tipy, co a jak jíst, aby vaše šance konečně se dočkat vytouženého miminka vzrostly a brzy se snad zadařilo.

Složené sacharidy

Není cukr jako cukr. Zatímco ten ve sladkém, pečivě nebo bílé rýži a těstovinách se rychle ukládá a je pro náš organismus prakticky bezcenný, jiné druhy sacharidů mohou šanci na početí prospět. Vysoká hladina inzulinu v krvi může brzdit ovulaci, což šanci otěhotnět prakticky snižuje na minimum.

Komplexní sacharidy, které najdeme v zelenině, ovoci, celozrnném pečivu nebo luštěninách jsou naopak vhodné pro podpoření správného fungování zpracování cukru a uvolňování energie.

Omega-3 mastné kyseliny

Tyto blahodárné kyseliny jsou zcela nezbytné nejen pro to, aby rychle a úspěšně došlo k početí, ale hrají neméně významnou úlohu při vývoji samotného plodu. Je tedy ideální začít je zvýšeně konzumovat ještě před otěhotněním, ale i během celého těhotenství.

Najdete je například v mořských rybách, mořských plodech, v semínkách, ořeších nebo můžete sáhnout i po potravinových doplňcích. Každopádně tyto látky nepodceňujte.

Železo

Do vaší stravy by bylo vhodné zařadit také potraviny bohaté na železo. Příčinou nízkých šancí na otěhotnění bývá často drobná forma anémie, kterou trpí především ženy. V tomto stavu je jejich krev nedostatečně zásobována železem a tělo si prakticky nemůže dovolit vyživovat v sobě další rostoucí organismus.

Železo si dopřejte v červeném mase a vnitřnostech, získáte jej ale i z obilovin nebo luštěnin. Dát si můžete i brokolici, mák, dýňová semínka, hořkou čokoládu nebo sušené ovoce.

Správné bílkoviny

Většina z nás si pod pojmem bílkovina představí především maso a mléčné výrobky. To je samozřejmě pravda a určitě není dobré při snaze otěhotnět tyto výrobky vynechávat. Ale snažte se, aby byl váš příjem bílkovin rovnoměrně rozdělen mezi bílkoviny živočišného a rostlinného původu. Tak dosáhnete ideální rovnováhy živin.

Rostlinné bílkoviny najdete nejsnáze v luštěninách, ale nachází se i v ořeších nebo sóje. Populární variantou jsou v poslední době i rostlinné proteiny v prášku, které můžete snadno konzumovat ve formě nápojů nebo si je přidat do ranní misky musli.

Pozor na kofein

Káva není sama o sobě problémem. Horší ale je, že dnešní společnost ji zbytečně nadužívá. Kávu pijeme ráno, pak po příchodu do práce, po obědě, před důležitou schůzkou, při setkání s přáteli a podobně. Snadno tak můžete vypít tolik kofeinu, že se budete divit.

Nadměrné množství kofeinu pak ale může bránit snahám otěhotnět. Pokud tedy toužíte po miminku, zredukujte příjem kávy na minimum. Jeden nebo dva šálky denně jsou ažaž.

Hydratujte

Jistě všichni víme, že pít hodně je nezbytné. Jenže správná hydratace má i přímý vliv na možnost otěhotnět. Čím více pijete, tím se produkuje větší množství cervikálního hlenu, který je nezbytný k tomu, aby spermie doputovala až k vajíčku a také aby se oplodněné vajíčko správně usadilo v děloze. Takže láhev do ruky a pijte, pijte, pijte!

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button