Dům a zahradaRady a tipy

Předmýt či nepředmýt? Víme, co dělat, aby myčka nádobí měla co nejlepší využití

Má se nádobí předmývat předtím, než ho vložíte do myčky? Mnozí budou zarytě tvrdit, že to je samozřejmost a nepředmývání může myčku trvale poškodit. I dlouholetí majitelé myček stále pravidelně skládají nádobí do dřezu a tráví i několik desítek minut tím, že každý kousek pečlivě předmývají a do myčky už doputuje nádobí v podstatě čisté.

Pravdou ale je, že existence myčky by pak vlastně postrádala smysl. Proč by si ji někdo vůbec měl kupovat, kdyby musel před každým použitím nádobí ještě ručně předmýt. Vždyť to člověku vlastně práci přidává, než ubírá. A to ani nemluvíme o tom, kolik vody navíc takové předmývání vypotřebuje a kolik energie a času vás to stojí. Tak jak to tedy je? Kde leží pravda?

Odpověď je jednoznačnější, než možná čekáte. Shodnou se na ni jak výrobci myček, tak výrobci saponátů a koneckonců i lidé, kteří myčku dlouhodobě vlastní a používají. Nádobí není potřeba předmývat! Dokonce by se dalo říct, že se předmývání vůbec nedoporučuje! Jediné co je potřeba udělat, než nádobí poputuje do myčky, je důsledně odstranit všechny větší kousky jídla. Proč tedy nádobí nepředmývat? Existuje hned několik dost dobrých důvodů:

1.Nádobí musí být špinavé, aby mycí prostředek dobře působil

Výrobci mycích prostředků do myček nádobí upozorňují, že jejich výrobku jsou vyrobeny tak, aby se enzymy v nich obsažené přichytávaly na částečky jídla. Prostředek je tedy nejlépe účinný na opravdu špinavé nádobí. Enzymy dokážou nečistoty účinně vyhledat a zaměřit na ně svou čisticí sílu, a ta pak zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Pokud je tedy nádobí již relativně čisté, mycí prostředek nemůže správně zafungovat. A vy se pak divíte, proč z myčky vychází ušmudlané talíře a příbory. Možná jste si toho sami už i všimli. Špinavé hrnce vždycky vyjdou z myčky jako nové, zatímco nepatrné skvrnky od nápojů někdy na sklenicích či hrnečcích zůstanou.

2. Čistotě nádobí nijak nepomůžete

Pokud máte pocit, že myčka nemyje nádobí dobře, je pravděpodobně problém v samotném spotřebiči nebo používáte nekvalitní mycí tablety. Dnešní přístroje jsou již tak dokonalé a systém mytí natolik propracovaný, že by si měly poradit takřka s jakoukoliv špínou. Pokud to tak není, zvažte reklamaci přístroje, případně zkuste jinou značku mycího prostředku, ideálně takovou jakou doporučuje výrobce myčky. Nejedná se většinou jen o bezúčelnou reklamu, určité produkty jsou vyvinuty tak, aby nejlépe fungovaly při použití konkrétní technologie. Nechte si tedy poradit a nebojte se investovat i o pár korun navíc.

Vaše předmývání je tedy jen plýtvání vodou a vaší energií a časem. Nádobí nebude o nic čistější či lesklejší. Myčka na nádobí je velká investice, proto věnujte výběru toho správného přístroje dostatek času a vybírejte osvědčené značky.

3. Předmývání je pouze plýtvání vodou a energií

Je načase tomu uvěřit. I když vám možná vaše maminky a babičky tvrdily, že myčka je tak trochu snobská záležitost a že spořivá hospodyňka myje nádobí ručně, byly na omylu. Je prokazatelné, že myčka šetří nejen vodu, ale i energii a čas. Pokud tedy stále zvažujete, zda do myčky investovat, není na místě váhat. Investice se vám brzy vrátí. Pocítíte to nejen na účtech za vodu, ale především na svém volném čase, který už konečně nebudete muset trávit u hromady špinavého nádobí.

4. Máte přece spoustu lepších věcí na práci

No nemáme pravdu? Kdo by chtěl hned po výborném obědě hned zpátky k nádobí? Určitě si umíte dobře spočítat, kolik vám mytí nádobí zabere času. A to ani nemluvíme o vodě, kterou tím vyplýtváte, o mycích prostředcích, které musíte kupovat, a o tom, jak to ničí vaše ruce a nehty.

Místo předmývání nádobí se raději věnujte užitečnějším věcem a myčka se o všechno postará za vás. Zasedněte s přáteli ke stolu, dejte si odpolední kávu a dezert a vychutnávejte luxus toho, že nádobí bude po odchodu návštěv již hotové.

 

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button