Rady a tipyZdraví

16 triků jak přežít horké noci a dobře se vyspat

1. Vyberte bavlnu

Schovejte satén, hedvábí nebo polyesterová povlečení na chladnější noci. Bavlna mnohem lépe „dýchá“ a skvěle podporuje ventilaci a tok vzduchu v povlečení a jeho okolí.

2. Povlečení v mrazáku

Dejte povlečení na chvíli do mrazáku, než půjdete spát. Ideální je, když je zabalíte do plastikového sáčku a uložíte. Povlečení sice nevydrží studené celou noc, ale nebudete se tolik potit a bude se vám lépe usínat.

3. Egyptský spánek

„Egyptská metoda“ spaní zahrnuje namočení ručníku či prostěradla do vody a následně použit jako deku. Doporučujeme se nejdříve zakrýt suchým ručníkem a až na něj dát mokré prostěradlo.

4. Ledový vánek

Do menší mísy/krabičky nalijte vodu a nechte ji v mrazáku zmrznout. Poté ji nechte otevřenou před zapnutým větrákem. Vánek bude postupně odebírat tající vodu z povrchu a rozhánět ji do okolí. Úžasný ledový vítr.

5. Samotář

Víme, že tulení se k partnerovi ve spánku je krásné. Ovšem v těchto vedrech už příliš vyčerpávající. Udělejte pro tentokrát výjimku a spěte bez těsného sevření. Uvidíte, jak velký rozdíl to bude.

6. Postel – houpačka

Ideální řešení je spát venku, pokud to lze. Vyndejte houpací síť, zavěste a připravte se na várku krásně chladného vzduchu, který díky zavěšení bude výborně proudit okolo vás a zajišťovat neustálé chlazení.

7. Doplňte vodu

Před spaním vypijte menší sklenici vody. Nedostatečná hydratace způsobuje přehřátí organismu a tudíž i špatný spánek. Nepijte příliš, aby vás z postele naopak nevyhnala potřeba utíkat na toaletu. ?

8. Zchlaďte se

Zchlaďte se před spaním velmi vlažnou vodou. Snížíte tak tělesnou teplotu a do postele půjdete nejen čistí, ale také „ledově chladní“.

9. Nižší patro

Všichni víme, že z hlediska fyzikálního, teplý vzduch vstoupá vzhůru. Tudíž vezměte své matrace i sítě a snažte se uložit ke spánku co „nejníže“, co to půjde. Pokud bydlíte ve více patrovém domě, běžte spát do nižších pater. V bytech si můžete ustlat v síti nebo dát matraci přímo na zem.

10. Mokré ručníky

Pověste před otevřené okno mokrý ručník, či prostěradlo. Vzduch vstupující do místnosti půjde přes prostěradlo a přinese s sebou vlhkost a úžasnou svěžest.

11. Nestůjte dlouho u sporáku

Jednoduchá rada – pokud už musíte vařit, vařte jednoduchá jídla. Nepečte, spíše jděte ven a něco dobrého ugrilujte. Vyměňte větší porce za malé, také lehčí večeře jsou lepší pro vaše zažívání.

12. Nohy v chladu

Ochlaďte celé tělo pomocí lázně studené vody, do které ponoříte nohy před spaním. Můžete také napustit kyblík studené vody, který pak necháte u postele. Během noci můžete kdykoli namočit nohy do vody a osvěžit se.

13. Domácí camping

Není nic lepšího, když můžete využít vlastní zahradu či dvorek, jako místo ke spaní. Neváhejte a campujte i když jste zrovna nikam neodjeli.

14. Roztahujte se

Využijte celý prostor postele – jednoduše se roztahujte. Pokud se končetiny nebudou dotýkat, nebudete vytvářet tolik tepla a necháte vzduch proudit okolo těla.

15. Hlavně rustikálně

Když už i v noci teplota přesahuje únosnou míru a nelze spát, pořiďte si rošt postele, který bude z více vzdušného materiálu. Ideální je postel z palet nebo bambusu. Tyto povrchy sice nejsou tolik pohodlné, ale neuchovávají tolik tepla jako klasické rošty a vysoké matrace.

16. Rýžový polštář

Rýže není jen lahodná surovina, ale také skvělý prostředek k vyplnění polštářů. Kupte nebo ušijte povlak na polštář, který pak naplňte rýží a dejte aspoň na hodinu do mrazáku. Pokud nechcete nic šít, ani kupovat, stačí místo povlaku použít ponožku. Rýže vydrží chladit přibližně 30 minut – dost času na to, aby se vám pohodlně usínalo.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button