Rady a tipyZdraví

Pálení žáhy potrápí čas od času každého. Díky těmto domácím metodám zase rychle zmizí

Asi každý z nás už pálení žáhy někdy zažil. Někoho se týká zejména v těhotenství, někdo naopak nesnáší určité druhy potravin. Ať už vás pálení žáhy trápí často nebo opravdu jen výjimečně, určitě se hodí znát několik triků, díky kterým se ho zase rychle zbavíte.

Nejlepším trikem proti pálení žáhy je ale samozřejmě prevence. Ukážeme si tedy několik triků, jak se dá tomuto nepříjemnému projevu předejít. Ale nebudou chybět ani metody jak si co nejdříve ulevit, když už se pálení projeví.

Vyhněte se pálení žáhy

 • Poslední jídlo konzumujte 2-3 hodiny předtím, než jdete spát. Žaludek tak bude mít možnost se vyprázdnit předtím, než si půjdete lehnout.
 • Jezte pomalu, řádně kousejte a berte si menší sousta.
 • Snažte se shodit několik centimetrů okolo břicha. Přebytečný tuk v této oblasti může tlačit žaludeční kyseliny zpět nahoru.
 • Přestaňte kouřit. Tento zlozvyk oslabuje svalstvo, které drží žaludeční šťávy na svém místě.
 • Sledujte, jaká jídla vám pálení žáhy způsobují, a pro příště se jim vyhněte nebo je alespoň zkuste v maximální možné míře omezit.

Pití a jídlo, které často způsobuje pálení žáhy

 • kořeněné jídlo
 • citrusy
 • rajčata
 • čokoláda
 • káva
 • alkohol
 • smažené pokrmy

Jak rychle a efektivně vyřešit pálení žáhy

Šťáva z aloe vera

Je dobře známo, že aloe má velmi uklidňující a regenerační účinky. Na podrážděný žaludek a jícen je to tedy ta nejlepší léčba. Dejte si ale pozor, že kupujete šťávu, která je specificky určena k vnitřnímu užití.

Jablka

Dejte si plátek jablka a během pěti minut máte klid. Jablka skutečně dokáží podrážděný žaludek zklidnit velice rychle. Absorbují přebytečné kyseliny a velice rychle uleví od nepříjemných projevů pálení žáhy.

Bazalka

Bazalka je skvělým lékem nejen na pálení žáhy, ale také na problémy s trávením nebo plynatost. Stačí rozkousat několik čerstvých listů bazalka a za chvíli bude po problému.

Žvýkačka

I obyčejná žvýkačka může být skvělou první pomocí při pálení žáhy. Stimuluje totiž produkci slin, které neutralizují žaludeční kyseliny a bolest zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Mandle

Mandle se doporučují při celé řadě žaludečních potíží. Je to díky tomu, že obsahují vysoké procento zdravých tuků, které neutralizují žaludeční kyseliny. Dejte si hrst mandlí a do 30 minut je po nepříjemnostech.

Jablečný ocet

Ačkoliv se jedná o kyselý produkt, přesto na pálení žáhy pomáhá. Ve sklenici vody jen rozmíchejte 2 lžíce octa a pomalu vypijte. Úleva přijde během několika málo minut. V lékárně také najdete speciální tablety s obsahem jablečného octa.

Podmáslí

Vychlazené podmáslí může zmírnit nepříjemné pocity spojené s pálením žáhy. Budete-li pít a jíst fermentované produkty pravidelně, můžete se pálení žáhy vyhnout úplně.

Pálení žáhy rozhodně nepodceňujte. Z dlouhodobého hlediska může poškodit oblast jícnu i dutiny ústní. Žaludeční kyseliny jsou totiž velmi agresivní a rozhodně by příliš často neměly opouštět oblast žaludku, kam patří. Pokud se u vás pálení žáhy ojevuje často, je to rozhodně důvod, proč jít k lékaři. Ten vás může odborně vyšetřit a přijít na to, proč se vám tato nepříjemnost děje. Příčiny mohou být ve vaší stravě, ale také ve fyziologické funkci některých vašich vnitřních orgánů. Nejprve se poraďte s vaším praktickým lékařem a pokud se vám nepodaří odhalit příčinu, nechte se objednat ke specialistovi.

Pamatujte také na to, že každý zdravotní problém je vždy většinou propojen s vaší celkovou životosprávou a dříve než navštívíte lékaře, ujistěte se, že nepácháte nějaké závažné přestupky vůči zdravému životnímu stylu. Tím se myslí nevhodná strava, kouření i sedavý způsob života.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button