Rady a tipy

Podrobný super-návod na výrobu postele z palet

Krok 1: Nákup palet

Cena

Ceny palet se liší v závislosti na jejich druhu, velikosti, ale také prodejci. Cena se většinou pohybuje do 250 Kč za kus, je možné jednu sehnat i do 100 Kč.

Vady palet

Při nákupu se důkladně podívejte, jestli není paleta napadena plísní nebo jestli nemá větší praskliny. Menších odřenin a trčících třísek si nevšímejte, zbavíte se jich během dalších kroků.

Druh a rozměr

Nejčastějším druhem palet jsou tzv. Europalety (EUR). Pro tento návod jsme vybrali EUR paletu třídy A (tzn jako nová). Její rozměr je 120 x 80 cm, což se nám může velice hodit, pokud chceme vyrobit postel 200 x 160 cm. To odpovídá běžnému rozměru matrace 200 x 160 cm (nebo 200 x 140 cm, pokud si chceme nechat kousek místa, například na telefon, nebo budík). Dlouhá a krátká hrana palety nám dá vedle sebe přesně 200 cm a dvě krátké hrany přesně 160 cm. Palety zakoupíme a dovezeme na místo pro další zpracování. Postel vyráběná v tomto návodu bude přesně v tomto rozměru a bude mít dvě vrstvy palet. Potřebujeme tedy 7 ks palet (každé patro má 4 palety, ale díky zkrácení uděláme z jedné palety dvě krátké).

Krok 2: Nachystání palet

Podrobný návod a tipy pro výrobu postele z palet_2

Postup

  • Pořízené palety si rozložte na rovném povrchu tak, jak bude vypadat výsledná postel. Hezčí palety umístěte tam, kde budou vidět.
  • Vezměte v potaz velikost matrace, která bude na posteli.
  • V závislosti na matraci a místě v pokoji, kde bude postel stát, upravte její rozměry. (V našem případě: Potřebujeme pro zadní část vyrobit šířku 160 cm, ale palety máme umístěné dlouhými stranami k sobě, což dává šířku 240 cm. Buď můžeme z každé palety uříznout 40 cm, nebo z jedné palety 80 cm, nebo to vymyslet nějak rafinovaněji a na paletách vyříznout schod, do kterého druhá paleta zapadne a při finálním sestavování tento spoj pojistíme hřebíčkem. Odpadne nám tak vymýšlení nějakého spojovacího členu.)
  • Označte si jednotlivé kusy, aby se vám palety při konečném sestavování nepomíchaly a vy jste věděli, co kam patří. Popište si i otočení palety, například vyznačením šipky směrem k oknu na výslední místě.

Krok 3: Opracování palet

Podrobný návod a tipy pro výrobu postele z palet_3

Postup

  • Vyndáme všechny sponky a malé hřebíčky.
  • Zatlučeme hlavičky hřebíků, které koukají ven, například důlčíkem. Mohly by nám totiž poškodit brusný pás při broušení.
  • Všechny hrany otupíme hoblíkem, bruskou, nebo brusným papírem. Hoblík je nejlepší, protože nám vytvoří krásnou souvislou hranu, bez vlnek. Vrchní části prken pak nahrubo obrousíme pásovou bruskou s pásem hrubosti přibližně P80.
  • Důležité je, aby nám z palet netrčely třísky a krycí barva dokázala vše zakrýt. Pokud vytváříte na paletách nějaké schůdky, klíny, nebo patenty, můžete zapadající hrany zkosit, aby šly lépe do sebe.

Pozor! Počítejte s následujícím nátěrem, který přidá prknům trošku do tloušťky a původně vyrobený schůdek nebo klín již nemusí sedět.

Krok 4: Ošetření

Podrobný návod a tipy pro výrobu postele z palet_4

  • Někteří se zkušenostmi s paletami tvrdí, že ošetření nutné. Myslíme si ale, že opatrnosti není nikdy dost, a proto jsme se rozhodli palety naimpregnovat prostředkem proti škůdcům, plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu.
  • Přípravků je velké množství – Bochemit, Lazurol, nebo Balakryl napouštědlo. Koupili jsme Lazurol tři plechovky 0,75l, každá za 150,- Kč. Dále pak sadu štětců za 50,- Kč a ředidlo S6006 za 45,- Kč, protože impregnace je syntetická a použité štětce je potřeba vyprat, pokud je nechceme vyhodit.
  • Při natírání myslete na to, že syntetické nátěry jsou výrazně cítit, proto je třeba natírat palety v dobře větrané místnosti a ještě lépe venku.
  • Natírejte, pokud je venku minimálně 7 °C. Další vrstvy nátěrů aplikujte až po zaschnutí předchozích. Při impregnace by ale měl stačit jeden nátěr, který bude schnout venku přes noc.

Krok 5: Barva

Podrobný návod a tipy pro výrobu postele z palet_5

  • Při volbě posledního nátěru, tedy případné barvy, máte několik možností: lazura, krycí barva a nebo bezbarvý lak. Lazura nám dřevo obarví, zachová strukturu dřeva, ale skoro nic nezakryje. Bezbarvý lak nezakryje vůbec nic, ale zase nám zachová „dřevěný vzhled“.
  • My jsme vybrali. Koupili jsme normální Balakryl základ na dřevo, jedna plechovka 0,7kg za 199,- Kč. K tomu potřebujeme opět štětce, pokud jsme je impregnací zničili. Balakryl je vodou ředitelný, rychleschnoucí a bez zápachu, takže můžeme natírat i v teple garáže. Minimální teplota pro natírání se doporučuje 10°C.

Pozor! Spotřeba barvy je ale vysoká, protože dřevo do sebe hodně nasaje. Doporučujeme proto koupit co nejvíce ekonomicky výhodné balení, příp. barvu naředit.

Krok 6: Výsledné úpravy

Podrobný návod a tipy pro výrobu postele z palet_6

V našem případě jsme na spodky palet nalepili filcové nálepky a nainstalovali na výsledné místo. Pod postel jsme umístili dva kusy prodlužovacích kabelů a podsvícení z LED pásků s dálkovým ovladačem.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button