Dům a zahradaRady a tipy

Jak mít zdravé a hezké akvárium? Dodržujte tyto rady a spokojení budete vy i vaše rybky

Pro začínající akvaristy může být udržování zdravého a prosperujícího akvária náročným úkolem. Akvárium, ať už mořské nebo sladkovodní, vyžaduje plnou pozornost a úsilí každého majitele, aby bylo zdravé a aby v něm rybkám bylo dobře. Zároveň akvárium může sloužit jako nádherná dekorace, ale jen za předpokladu, že je skutečně čisté a udržované. Zelené řasy a nečistoty rozhodně esteticky nepůsobí.

Zde je 10 klíčových rad, jak udržet zdravé a krásné akvárium – od sledování hladiny pH až po výměnu vody

Správně upravujte vodu

Vlastnosti vody v akváriu mají zásadní význam pro dlouhodobou pohodu vašich ryb. Nezapomeňte, že voda z vodovodu obsahuje mnoho látek, například minerály, které je třeba vyvážit. V opačném případě nebude vašim rybičkám vyhovovat. Vodu musíte upravit pomocí biologických prostředků nebo doplňků, které tyto látky vyčistí.

Aklimatizujte své ryby na vodu

Aklimatizace je nezbytnou součástí zavádění ryb do nového domova. Mnoho druhů ryb je choulostivých, a proto bez řádné aklimatizace mohou prožít šok. Na nejlepší aklimatizační metody pro vaše rybičky se můžete zeptat přímo v prodejně, kde obvykle pracují lidé, kteří dobře vědí, co rybičky potřebují. Mohou vám poradit, abyste před zahájením procesu otestovali chemické složení vody. Po příjezdu domů se ujistěte, že jste vodu otestovali na základě příslušných chemických úrovní. Pokud se hladiny ve vaší nádrži liší, budete muset rybičky aklimatizovat o něco déle.

Rybičky nechte v sáčku

Ryby budete muset také aklimatizovat na teplotu vody ve vašem akváriu. Pro tento proces budete muset nechat ryby plavat v jejich uzavřeném sáčku po dobu alespoň 15-20 minut. Každých pět minut budete muset do uzavřeného sáčku přidat alespoň čtvrt šálku akvarijní vody, dokud nebude plný.  Po dokončení tohoto procesu odstraňte část vody z vaku a spusťte jej do vody, aby ryby mohly volně plavat. Tento proces kombinuje chemii a teplotu vašeho akvária dohromady, což proces aklimatizace značně usnadňuje.

Udržujte rovnováhu pH a dalších chemických látek

pH měří rovnováhu kyselosti a zásaditosti vody ve vašem akváriu. Hladinu pH v akváriu můžete sledovat zakoupením testovací sady pH. Sladkovodním rybám se obvykle dobře daří v akváriích s hladinou pH mezi 6,6 a 6,8. Mořským rybám se dobře daří v akváriích s hodnotou pH mezi 7,6 a 8,4. V nádrži je také třeba pravidelně kontrolovat správnou hladinu dusičnanů, dusitanů a amonu. Tyto hladiny samozřejmě do značné míry závisí na druhu ryb a druhu akvária, které máte.

Dbejte na správnou teplotu vody

Teplota vody ve vaší nádrži by měla být dostatečně příjemná pro udržení vodních živočichů. Jakékoli větší změny teploty v nádrži mohou být pro vaše ryby smrtelné. Nádrž neumisťujte na místo, kam dopadá hodně slunečního světla, nebo do blízkosti chladicích otvorů. Úroveň teploty závisí také na jednotlivých druzích ryb, takže je důležité zjistit, co jim vyhovuje, abyste dosáhli co nejlepších výsledků. Pokud je vaše akvárium příliš chladné na to, abyste v něm chovali zvolený druh ryb, možná budete muset zakoupit ohřívač vody do nádrže.

Pravidelně měňte vodu

Výměna 25 % vody v akváriu každý měsíc udržuje nádrž čistou a stabilizuje koncentraci dusičnanů. Zbavíte se také dalších nečistot a odpadních produktů. Stálá teplota vody umožňuje rybám a vodním živočichům zůstat silnými a zdravými.

Čistěte sklo nádrže a další její vybavení

Vidět ve vaší nádrži trochu zelené barvy obvykle není důvodem k obavám, ale její přílišné množství může být škodlivé. Nahromaděné řasy dodávají nádrži kalný, bažinatý vzhled a snižují množství kyslíku ve vodě. To může způsobit potenciální úbytek ryb a vodních rostlin v nádrži.

Zvolte správnou velikost nádrže i počet rybek

Je lákavé chovat velkou skupinu domácích ryb, ale přeplnění nádrže není zrovna dobrý nápad. Přeplnění může vést k nízké hladině kyslíku, což následně způsobí, že jsou vaše ryby náchylné k nemocem. Může také způsobit nadměrné množství nečistot, odpadu, a nakonec i úhyn.

I když se to tak na první pohled nemusí zdát, péče o akvarijní rybky je náročná a ne vždy se podaří jim dopřát tu správnou péči. Proto se snažte vybírat rybky i s ohledem na své zkušenosti, abyste náročnou péči i údržbu akvária zvládli. Rybky se vám odmění krásou a spokojeností a akvárium se skutečně stane ozdobou vaší domácnosti.

ZDROJ: https://www.thepetexpress.co.uk/blog/blog-new-products/the-beginners-guide-to-keeping-fish/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Emir Kaan Okutan: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zvire-plavani-ryba-podvodni-2248916/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button