Rady a tipy

Tipy ke snadnému čištění šperků

Při dlouhém běžném nošení šperky postupně ztrácí svůj lesk. Nečistota, maz a každodenní špína způsobí, že šperky vypadají matně a zašle. Jedna možnost je odnést šperky ke specialistovi. Existují však způsoby čištění šperků, které zvládnete sami doma, nezatíží váš rozpočet a věci k tomu potřebné najdete v běžné domácnosti. Mějte na paměti, že měkké drahé kameny se nečistí tvrdšími způsoby. Pokud si nejste jisti z čeho je váš šperk vyroben, přenechte to odborníkovi.

Oblíbené způsoby čištění šperků:

1. Zubní kartáček a pasta

Čistá měkká štětina na zuby je dokonalou zbraní pro boj s špinavými šperky. Drobné štětiny umožňují snadný přístup do houževnatých zákoutí. U lehkých skvrn zvažte použití vody k odstranění špíny. Pro silnější nahromadění zřeďte zubní pastu s vodou a poté tlačte na šperky. Opláchněte vodou a očistěte ho mikrovláknovou tkaninou. Šperky nechte vysušit.

2. Jedlá soda

Jak soda, tak i šumivé tablety způsobují chemickou reakci při smíchání s vodou. Tato reakce vytváří bubliny a šumění, které dychtivě napadají nečistotu vašich šperků. Jednoduše umístěte šperky do malé misky, zakryjte vodou a přidávejte aktivní složku. Nechte šperky namočené několik minut, pak je vyjměte z misky a utřete hadříkem. Nechte šperky vysušit.  Tuto techniku nepoužívejte ​​na perly nebo měkké drahé kameny.

3. S mýdlem a vodou je to jednoduché

Chcete-li šperky vyčistit, promíchejte několik kapek tekutého mýdla se šálkem vody. Smíchejte dohromady a poté na několik sekund vložte šperky do směsi. Odstraňte a poté čistou látkou utřete a vysušte. Nechte šperky vysušit. Mějte na paměti, že tato metoda je nejlepší pro mírné skvrny, poškrábání nebo obecné opotřebení, jako ty, které byste našli při čištění mincovního stříbra. Pravděpodobně nebude dostatečně silná pro velké skvrny a rez.

4. Přiveďte je k varu

Horká voda je lehký (a levný) čisticí roztok pro šperky z tvrdého kovu. Pára a teplo způsobují, že se z klenotů uvolní nečistoty a špína. Jednoduše vložte šperky do tepluvzdorné nádoby a poté je pomalu zalijte, dokud nebudou pod hladinou. Nechte šperky několik minut nebo než se voda ochladí. Odstraňte šperky z misky a utřete špínu čistou látkou. Nechte šperky vysušit. Mějte na paměti, že tato metoda nebude funguje s perlami, opály dalšími drahými kamenů. Tato technika je vhodná pro stříbro, zlato, platinu a diamanty.

5. Použijte antibakteriální čistič

Nepotřebujete drahý čistič, ale postačí obyčejný čistič, který užíváte běžně v domácnosti. Začněte tím, že odšroubujete víko lahve a nalijete několik centimetrů tekutého čističe do skleněné misky. Přidejte své šperky a nechte je po dobu pěti minut. Jak budete čekat, nárůst zašpinění by měl spadnout ze šperků na dno misky. Jakmile vyprší čas, vyjměte šperky a jemně vyčistěte čistým, měkkým zubním kartáček. Opláchněte pod studenou vodou a poté osušte čistou látkou. Nechte šperky vysušit.

Tip: Přečtěte si další skvělé tipy, jak pečovat o své klenoty a především jak vyčistit stříbro a šperky z něj.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button