Dům a zahradaRady a tipy

Tipy, jak využít ocet k vyčištění domácnosti

Podlahy

Připravte si rozprašovač, který naplníte vodou a octem v poměru 1:1. Můžete přidat také několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Směs naneste na podlahu a vyčistěte ji kuchyňskými utěrkami.

Koberce

Ocet je ideálním pomocníkem pro čištění skvrn na koberci. Pokud je skvrna ještě mokrá, nejprve ji vysušte papírovou utěrkou. Skvrnu polijte bílým octem, nechte působit několik minut a vyčistěte pomocí papírové utěrky. Pokud je skvrna již zaschlá, nechte ocet působit 1-2 hodiny a následně vysušte, jakmile skvrna uschne, zasypte ji jedlou sodou, která zbaví koberec zápachu z octa.

Koupelna

Zde můžeme ocet použít na desinfekci hygienických pomůcek, odstranit mýdlové nánosy ze sprchy, sprchového kouty či závěsu nebo vyčistit vanu.

Postačí si připravit směs vody a octa v poměru 1:1, kterou naneseme na potřebná místa, necháme působit asi 5 minut a následně řádně opláchneme.

Kuchyně

V kuchyni vám může ocet pomoci vyčistit kuchyňské spotřebiče, vnitřek myčky, zašlé nádobí, kuchyňskou desku i kuchyňské plochy.

Pokud potřebujete vyčistit příbory, namočte je do octa, navrátíte jim přirozený lesk. Pokud chcete vyčistit elektrospotřebiče, namočte starý kartáček na zuby do octa a přetřete jím zašlé plochy.

Prádelna

Ocet je skvělý pomocník pro bělení ručníků a utěrek a zároveň dokáže vyčistit i vaši pračku. Pokud jej chcete použít na utěrky nebo ručníky, naneste na špinavá místa a nechte projít klasickým pracím cyklem.

Chcete – li vyvařit zašlé utěrky, použijte starý hrnec do něhož k vodě přidáte šálek octa, namočíte utěrky a necháte je přes noc. Následující den je vyperete v pračce v běžném pracím cyklu.

Pokud chcete vyčistit pračku, smíchejte 1/4 šálku sody a 1/4 šálku vody, směs vlijte do zásobníku na prášek a do bubnu nalijte šálek octa. Nechte projít jeden cyklus na nejvyšší teplotu.

Osobní automobil

V tomto případě lze použít ocet na čištění oken a čelního skla, světel a zrcátek, ale pomůže vyčistit i čalouněné sedačky. Pomocí kosmetických tamponků vyčistíte i hůře dostupná místa na palubní desce, či držáčky na lahve nebo mobilní telefony. Octem lze také čistit venkovní stěrače.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button