CestováníDům a zahradaRady a tipyZdraví

Sezóna hmyzu se blíží! Jak se vyhnout jeho kousnutí?

Většina lidí zimu nemá rádo. Ale když přijde na hmyz, je to vlastně skvělé, že si od něj na pár měsíců můžeme odpočinout. Jakmile totiž začne jaro a přijde oteplení, všechen hmyz se rázem probudí k životu a hledá, kde by získal potravu. A bohužel občas si jako vhodný terč vybere i nás. Jak tomuto nepříjemnému útoku hmyzu co nejlépe zabránit? Jde to vůbec? Existuje několik triků jak pravděpodobnost kousnutí alespoň zmenšit, ne-li ji úplně eliminovat. Inspirujte se, abyste nemuseli sloužit jako potrava komárům nebo ovádům.

Pořiďte si větrák

Když už ne kvůli horku, tak kvůli hmyzu je větrák určitě nutnou výbavu každé domácnosti. Pomáhá vířit vzduch a hmyz se v něm nedokáže tak dobře pohybovat. Pokud navíc budete sedět v blízkosti větráku, vytvoří se kolem vás neviditelná vzduchová ochrana, kterou drobný hmyz nemá šanci překonat.

Zapomeňte na stojatou vodu

Pokud máte na zahradě káď, rybníček nebo jakoukoliv jinou stojatou vodu, dáváte tím nechtěnou pozvánku pro všechen hmyz v okolí. I mouchy, komáři, vosy a další potřebují pít a klidné a stojaté vody je doslova přitahují jako magnet. Raději se tedy tohoto zahradního prvku vzdejte anebo jej alespoň přesuňte někam, kde se běžně nepohybujete.

Starý dobrý repelent

Jistotu je samozřejmě používání účinného repelentu. V dnešní době už navíc existují repelenty nejen na vaše tělo, ale také ty, které můžete aplikovat třeba na dřevo nebo dokonce na trávu. Stačí zajet do nejbližšího zahradnictví a zeptat se, co vám mohou nabídnout. Pamatujte ale, že pokud máte na zahradě rostliny, které potřebují opylovat, mohl by v tom repelent bránit. Proto jej používejte až tehdy, když včelky dokončily svou práci.

Relaxujte

Bylo zjištěno, že například komáři jsou přitahováni zvýšenou produkcí oxidu uhličitého. Pokud tedy venku sportujete nebo konáte jinou zátěžovou aktivitu, vaše tělo vylučuje tohoto plynu mnohonásobně více než když jen sedíte. Určitě jste si už všimli, že při sportovních aktivitách na vás hmyz útočí obzvlášť silně. Raději tedy na zahradě spíše relaxujte, čtete si knihu a pořádně odpočívejte.

Dobře se oblečte

Nemáme na mysli, že se máte od hlavy až po paty obalit oblečením, aby na vás hmyz nemohl. Spíše jde o volbu správných materiálů. Některé jemné tkaniny jako je bavlna nebo hedvábí nepředstavují pro hmyz žádnou překážku a snadno vás kousnou i přes ně. Oproti tomu syntetické látky, ze kterých se vyrábí například sportovní oblečení je pro hmyzí žihadla většinou příliš silné a dokáže vás účinně ochránit.

Vyhněte se západu a východu slunce

Právě v této době bývá hmyz nejaktivnější. Není na ně ještě takové horko a navíc potřebují po a před nocí najít vhodnou kořist, aby netrpěli hladem. V těchto hodinách tedy raději buďte uvnitř a výrazně tím snížíte riziko, že se stanete snídaní nebo večeří nějakého hladového komára.

Zjistěte, co funguje

Každý hmyz je trochu jiný a neplatí na něj stejná pravidla. Někdo více bojuje s komáry, někdo zase s vosami. Musíte trochu experimentovat, abyste zjistili, co ten který hmyz nemá rád. Někdy je to určitý druh repelentu, někdy třeba i barva oblečení. Pokud trávíte celé léto na zahradě, pak se určitě vyplatí nějaký čas investovat do pozorování hmyzu, se kterým bojujete a připravit si fungující bojovou strategii.

A nezapomeňte, že kousnutí hmyzem je nebezpečné i kvůli přenosu závažných chorob. Proto jej v žádném případě nepodceňujte a pokud zaznamenáte neobvyklé projevy, raději vyhledejte lékaře a celou situaci s ním konzultuje. Zdraví by mělo vždy být na prvním místě.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button