Rady a tipy

V jakém nádobí vařit: keramika, litina nebo smalt?

Pomoci by nám měla jedna zásadní poučka: Nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. U kuchyňského nádobí to platí stoprocentně a věřte, že čím dražší, tím je kvalitnější. Pak už se stačí jen rozhodnout, který materiál na vaření upřednostňujeme. My přinášíme pohled na klasiku v podobě keramiky a smaltovaného nádobí a do třetice jsme vybrali litinu.

Keramické nádobí

Keramika se používala už v době kamenné, a pro tento typ nádobí holdují vyznavači zdravého vaření, protože neuvolňuje nic závadného do jídla a použité potraviny si tak zachovávají svoji chuť i živiny. Rovněž ušetříme na tuku či na oleji.

Keramika je odolná vůči vysokým teplotám a vhodná třeba pro úpravu pořádného fláku masa. Ale nejen jeho, řada hospodyněk používá různé formy keramického nádobí na pečení, jako třeba na bábovky nebo na velikonočního beránka atd.

Nádobí je vhodné k použití na všech typech vařičů, jen na indukci musíme mít kovovou podložku a cenově nás nijak nezruinuje. Nevýhodou keramiky je její křehkost, pozor tedy na neopatrné zacházení.

Smaltované nádobí

V Česku hojně rozšířené nádobí, které pořídíme za rozumnou cenu. I tady pozor na to, co jsme již napsali, smaltovaný hrnec za 150 korun bude mít rozhodně jinou kvalitu než ten dražší… Opět zajásají ti, kteří vaří zdravě, neboť smalt je povrch, na kterém neulpívají žádné bakterie.

Nádobí je těžší, protože je vyrobeno z ocelových plátů, které jsou následně pokryty smaltem. Zdobí ho dlouhá životnost, pokud tedy např. s hrncem někde nepraštíte tak, že se vám smalt odloupne. Vařit můžete na všech typech sporáků, a připravíte v něm jakýkoli pokrm.

Litinové nádobí

Kdo skutečně rád vaří, tomu by v kuchyni nemělo chybět litinové nádobí. Pokud se bavíme o klasické litině, tak za tu si sice připlatíme, ale pořizujeme si „Bivoje“ mezi nádobím. To je totiž těžké, ale velmi odolné, jen těžko ho poškodíme, ostatně někteří výrobci dávají záruku až na 25 let.

Litina se sice pomaleji rozehřívá, ale poté nese rovnoměrně teplo, které výtečně akumuluje, takže můžeme na vařiči ubrat plyn nebo i dříve sporák vypnout a jídlo v litinovém nádobí „dojde“. Používají se i litinové tály třeba na pečení masa, pizzy, palačinek, jídlo se nepřichytí a ponechává si svoji chuť. Pozor, litinu nesmíme mýt vodou se saponáty, stačí pouze horká voda.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button