CestováníRady a tipyZdraví

V létě hrozí vašim očím největší nebezpečí. Zjistěte, jak se chránit

V létě může na naše oči čekat celá řada nebezpečí. Co byste měli dělat, abyste těmto rizikům předcházeli? A jak se případně zachovat, pokud už k nějakým potížím dojde? Zdraví našich očí je potřeba pečlivě chránit, jelikož se jedná o nesmírně citlivý a náchylný orgán.

Pozor na úrazy

Při letním sportování, pracích na zahradě nebo při cestách může velmi snadno dojít k úrazu oka. Při všech těchto činnostech bychom proto náš zrak měli pečlivě chránit brýlemi. Velmi často se například do oka může dostat nežádoucí tělísko, které si nedokážete z oka odstranit. Pomoci vám může lékař, ale i tak hrozí poškrábání rohovky, infekce a další nepříjemnosti.

Ostré předměty v oku mohou způsobit dlouhodobé problémy v podobě zánětu rohovky. Jestliže se v oku nachází nějaký větší předmět, raději se jej nikdy nesnažte vyjmout sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem a ihned vyhledejte lékařskou pomoc. V opačném případě hrozí, že si způsobíte vnitřní zranění oka, či jeho pohmoždění.

Nepřítel klimatizace

V letních vedrech je klimatizace dnes již běžným pomocníkem, bez kterého si nedokážeme představit cestu autem nebo pobyt v kanceláři. Chladný a osvěžující vzduch může ale mít neblahý vliv na zdraví našich očí. Může docházet k nejrůznějším zdravotním obtížím od angíny až po suché a podrážděné oči. Proto se vyplatí dodržovat hned několik zásad:

  • pravidelně místnost větrejte
  • nenechávejte klimatizaci foukat přímo na sebe
  • nenastavujte klimatizaci na nízké teploty
  • klimatizaci pravidelně čistěte
  • vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40–50 %, aby oči tolik neosychaly

Na poškozené očí bývají náchylní zejména pracovníci v kancelářích, kteří oči navíc celý den zatěžují koukáním do počítače. Trpí zejména oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. Vyplatí se mít po ruce umělé slzy, ale především řešit situaci s příliš suchým vzduchem. Pomoci může zvlhčovač vzduchu.

Chraňte oči před sluncem

Silné sluneční záření ve vyšší nadmořské výšce nebo u moře může rohovku vážně poškodit. Může vyvolat infekci, která nezřídka mívá i trvalé následky. Dlouhodobé dávky intenzivního UV záření také zvyšují riziko rozvoje šedého zákalu a mohou také poškozovat sítnici. V létě bychom měli oči pečlivě chránit. A to nejen slunečními brýlemi, ale třeba také tak, že budeme aplikovat opalovací přípravky i na kůži kolem očí a na víčkách.

Sluneční brýle by měly být také nezbytnou výbavou pro řidiče a sportovce. Zlepšují totiž vidění, chrání oči před oslněním a také před zraněním hmyzem, kamínkem nebo prachem. Ochranu očí řeší zejména lidé, kteří musí nosit dioptrické brýle. Řešením mohou být speciálně upravené sluneční dioptrické brýle nebo nasazovací klipy, ale ne vždy je to ideální a pohodlné řešení. Jako vhodná cesta se může jevit laserová refrakční operace, která vás zbaví dioptrií.

Podráždění kvůli alergii

Všichni alergici to dobře znají – oči otékají, slzí, pálí… umí to být velmi nepříjemné. Pro oči alergiků představuje jaro a léto skutečně zatěžkávací zkoušku. Klíčem je samozřejmě samotná léčba alergie, kterou je třeba konzultovat s alergologem či imunologem. Nejspíš vám lékař nasadí antihistaminika, která pomáhající tlumit projevy alergie. Pomoci mohou také různé výplachy a obklady z odvarů z bylinek, jako jsou kupříkladu světlík lékařský, heřmánek, jitrocel, řepík lékařský, měsíček lékařský či maliník.

Alergici by se také měli vyhnout kontaktním čočkám. Při alergiích je spojivka často oteklá, takže čočky mohou oko jen ještě více dráždit.

Alergii je nutné považovat za důsledek poruchy imunitního systému. Naše oči přehnaně reagují na alergeny, jako je například pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V našich očích způsobují podráždění oční spojivky. V létě je také vhodné po příchodu domů oči důkladně propláchnout, abyste je zbavili všech nánosů alergenů. Jestliže denně jezdíte autem, neměli byste šetřit ani na kvalitních pylových filtrech.

Záněty jsou v létě častější

Oční záněty mohou být způsobeny také mikroorganismy v podobě virů, bakterií nebo třeba plísní. Zvýšené riziko zánětů mají zejména uživatelé kontaktních čoček, protože při manipulaci s čočkou se mohou nechtěně škrábnout do rohovky, kam se poté snadněji zanese infekce. Záněty v oku mohou mít trvalé následky, proto ihned kontaktujte lékaře a nechte se ošetřit.

Pokud se v očích objeví žlutý mazlavý sekret, je to rozhodně varovné znamení, že je čas jít k lékaři. Kapky z lékárny rozhodně nepomohou, naopak mohou zánět ještě dále rozšířit. Lékařský zásah je v tomto případě zcela nezbytný.

Zákeřné sinice

Tyto jednobuněčné bakterie obvykle žijí v koloniích a často se vyskytují zejména ve stojatých vodách v druhé půlce prázdnin – tedy v srpnu až začátku září. Sinice obsahují látky, které vyvolávají alergie – po vykoupání v takové vodě se mohou objevit vyrážky, rýma, ale také zarudlé oči. Pokud takovou vodu vypijete, hrozí vám střevní či žaludeční potíže, bolesti hlavy nebo jaterní problémy.

Pokud máte podezření na zasažení očí vodou se sinicemi, první pomoc určitě spočívá ve vypláchnutí očí čistou vodou. Pokud nejsou přítomny další oční potíže, není nutná další léčba. Pokud se ale situace nelepší, je určitě jistější navštívit očního lékaře kvůli vyloučení poškození rohovky.

Zdroj: https://www.insightvisioncenter.com/tips-to-protect-your-eyes-this-summer/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button