Dům a zahradaRady a tipy

Barvy velikonoc mají bohatou symboliku. Které přinesou do vašeho domu radost a pohodu?

S jarem přichází nejen první paprsky silného slunce, rozkvétající stromy, ale také Velikonoce. Příroda kolem se začíná zelenat a všude okolo se začínají objevovat první barevné jarní květinky. I Velikonoce mají své barvy, které se s těmito svátky tradičně pojít a nesou také významnou sváteční symboliku.

Kdy jindy bychom si také měli užívat barev než právě na jaře, kdy se všichni po chladné a šedivé zimě těšíme na změnu. Něžné jarní odstíny mohou rozzářit i vaši velikonoční výzdobu. Vyplatí se však vědět také to, co která barva symbolizuje a jakou energii si takovou výzdobou přinášíte do svých domovů.

Zelená je barva naděje i lásky

Barvy se dostaly i do pojmenování jednotlivých dní Pašijového týdne, což je období, které těsně předchází Božímu hodu velikonočnímu a Velikonočnímu pondělí. Hned ze začátku týdne tu máme Modré pondělí, po kterém následuje Šedivé úterý. To ovšem nejsou zrovna barvy veselé a jarní – je to proto, že mají symbolizovat přicházející utrpení Krista na kříži. Nicméně Zelený čtvrtek a Bílá sobota už vypadají trochu veseleji.

Co vlastně symbolizuje právě zelená barva? Ta byla vždy barvou naděje a vzkříšení a vnímáme ji tak nejen o Velikonocích, ale i při jiných příležitostech. Není zcela jasné, jak se právě tato barva dostala do pojmenování čtvrtku před Velikonocemi. Možná jde o zkomoleninu německého pojmenování „Greindonnerstag“, neboli Lkavý čtvrtek. To se už v němčině nějak proměnilo v Gründonnerstag, tedy Zelený čtvrtek, a tento výraz pak postupně doputoval i do jazyka českého.

Zelená barva tedy nesmí ve vaší velikonoční výzdobě chybět. Zeleně barvíme kraslice a zelené ubrousky i stužky vypadají dobře v každé dekoraci. Díky této barvě může do našich domovů vstoupit barva, která je spojována i s přátelstvím a láskou, znovuzrozením a v neposlední řadě také s klidem a mírem.

Bílá jako barva čistoty a nevinnosti

Asi nikoho nepřekvapí, že tato barva je symbolem nevinnosti, čistoty a slavnostních chvil. V širším smyslu je také synonymem ctnosti a vznešenosti, ale přináší také pravdu, lásku a upřímnost. Své místo rozhodně najde i ve velikonoční výzdobě, hodí se totiž do každého interiéru a díky své neutrálnosti se snadno kombinuje. Nádherně vypadá právě ve spojení se zelenou a modrou.

Červená představuje životní energii a sílu

Od dávných dob bývala hlavní velikonoční barvou především červená. Ta totiž reprezentuje oheň a krev a připomíná také Kristovu oběť na kříži. Symbolizuje ale rovněž lásku, pozitivní energii a životní sílu. Při výzdobě se však vyplatí s ní zacházet opatrně – je to velmi intenzivní barva, která na sebe snadno strhává pozornost. Nic ale nezkazíme červenými kraslicemi, které se hodí doplnit dalšími prvky v přírodních barvách. Na slavnostním stolem zazáří také červené ubrousky a červené stužky.

Fialová je symbolem smutku a pokání

Křesťanství přineslo do velikonoční barevné symboliky fialovou, tedy barvu pokání a smutku. V pohanské symbolice však znamená také odvahu, inteligenci a magické síly. Je to další ze silných barev a v dekoracích bychom s ní měli spíše šetřit. Ne všechny barvy se k ní hodí, ale dobře funguje například ve spojení se žlutou, která ji dodá optimismus.

Žlutá zazáří svobodou a mírem

Žlutá je zkrátka takový smíšek mezi barvami, přirozeně nás povzbuzuje a zahřívá. Je také symbolem moudrosti a svobody. K Velikonocím se skvěle hodí a na jaře kvete přemíra žlutých květin, které nám k výzdobě skvěle poslouží. Byť je poměrně výrazná a zářivá, přináší do domácnosti klid, mír a spokojenost, představuje tradici a důvěryhodnost.

Hnědá vás propojí se Zemí

Hnědá je klidná a teplá, většinou nám evokuje důvěrně známé věci a symbolizuje Zemi. I proto k Velikonocím neodmyslitelně patří. Ve sváteční výzdobě má jistě místo v podobě hnědých větévek nebo proutěných věnců. Hnědé mohou být i kraslice, pokud využijete některou z tradičních metod barvení (v cibuli nebo v černém čaji). Hodí se k ní prakticky všechny barvy, protože zklidňuje a dodává stabilitu a rovnováhu.

Nebojte se do Velikonoc vnést sílu barev

Velikonoce jsou pro křesťany těmi největšími svátky, i proto běžně k sváteční výzdobě patří také stříbrná a zlatá. Stříbrná je symbolem snů a tužeb, zlatá zase představuje hojnost a vznešenost. Obě barvy se hodí do slavnostnějších dekorací nebo jako zajímavý barevný doplněk.

Nebojte se letošní Velikonoce přivítat pořádnou výzdobou. Vyberte si barvy, které jsou vašemu srdci blízké. Všechny jsou krásné a pomohou váš domov rozzářit jarním veselím a nadějí na blížící se rozkvetlé louky a slunečné počasí.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button