Dům a zahradaRady a tipy

Co se spadaným listím na zahradě? Zvažte, zda má odstraňování smysl

Rádi sledujeme, jak se podzimní listí mění ze zeleného na červené, oranžové nebo žluté, ale jakmile spadne na zem, mnozí zahrádkáři už ho nepovažují za krásné, ale za nepořádek, který je třeba zkrotit a odstranit.

Často je však lepší nechat listí na místě. Listový odpad přispívá ke zdraví půdy a je kriticky důležitým prostředím v životních cyklech hmyzu, jako jsou včely, motýli a světlušky, a také větších živočichů, jako jsou různé druhy ještěrek nebo žab.

Používání foukačů nebo jiného elektrického nářadí k odstraňování listí ze zahrady není zrovna ekologické a může znečišťovat ovzduší, nemluvě o hluku, který způsobuje. Ruční hrabání listí může být časově náročné. Takže jak s listím naložit, aby to dávalo smysl?

Je listí na zpevněných plochách?

Mezi zpevněné povrchy patří chodníky, terasy a další místa z kamenu, dlažby apod. Z těchto ploch byste měli vždy odstranit listí (nebo jiné organické látky), protože se mohou stát kluzkými a nebezpečnými, zejména po dešti nebo sněhu. Místo toho, abyste je odváželi jen za obrubník, zvažte, zda je místo toho není lepší přesunout je na záhony nebo kompost. Ujistěte se ale, že to s listím na kompostu nepřeženete. Mohlo by se stát, že jej tak zcela udusíte a zabráníte přirozenému rozkladu.

Mohlo by vaše rostliny listí udusit?

Pokud máte záhon s malými rostlinami a velkým množstvím spadaného listí, mohl by spad listí rostliny udusit. Zejména ze skalek, kde jsou drobné rostlinky nebo sukulenty, je vhodné listí přemístit, aby nebránilo rostlinám v přístupu slunečního světla a cirkulaci vzduchu, což je důležité zejména pro stálezelené rostliny, které neupadají do zimního spánku. Pokud máte záhon s převážně velkými, vitálními rostlinami nebo plochu s převážně cibulovinami (které na zimu spí), není třeba listí odstraňovat listí. Ve skutečnosti by jejich ponechání mohlo pomoci chránit rostliny a potlačit růst plevele.

Co s trávníkem?

Trávník naopak může být silnou vrstvou listí zadušen. Pokud se snažíte vypěstovat vitální trávník na místě, kde je hodně listí, je nejlepší většinu z něj odstranit. Lehké množství listí může obohatit půdu, aniž by rostliny udusilo. Abyste spadanému listí ještě více usnadnili zimní práci, můžete listy mírně posekat sekačkou na trávu. Opět zvažte přesunutí přebytečného listí z trávníku na vhodné zahradní záhony nebo do kompostu, aby tráva stále mohla dýchat a přes zimu nezahnívala.

Myslete na vhodné pH

Hodnota pH je důležitá, protože ovlivňuje, jak snadno rostliny na vaší zahradě získávají živiny z půdy. Většina rostlin má určité rozmezí, ve kterém se jim bude dařit, a většině běžných zahradních rostlin se obvykle daří v půdě na kyselejší straně spektra. Listy kyselomilných stromů, jako jsou duby a borovice, v průběhu let rozkladem půdu dále okyselují. To bude prospěšné zejména pro kyselejší rostliny, jako jsou rododendrony, vřesy a vřesovce.

Pokud se však snažíte udržovat záhon s rostlinami, které potřebují zásaditou půdu – například alpské rostliny, jako jsou hořce a skalní jasmíny – kyselé listí vaše úsilí zmaří. Pokud vám do zahrady neustále fouká sousedovo dubové listí a borové jehličí, raději je proto přemístěte.

Vyskytují se na listech nějaké choroby nebo škůdci?

Stejně jako může listí poskytovat úkryt a obživu užitečným organismům, může být také útočištěm škůdců a chorob. Pokud se zdá, že rostlina, ze které listy pocházejí, je nemocná nebo jakkoli napadená škůdci, odstraňte její listy a zlikvidujte je, abyste choroboplodné zárodky dále nešířili.

Mají vaše rostliny rády bohatou půdu?

Ponechání listů je skvělý způsob, jak do půdy přidat organickou hmotu. Většině běžných zahradních rostlin se daří v bohaté půdě, která zadržuje vlhkost a obsahuje rozmanitou potravní síť žížal, hmyzu a dalších organismů, takže dodatečná organická hmota udělá mnoho dobrého. Místo toho, abyste každý podzim odstraňovali listí a pak na jaře vozili mulč, ušetřete čas, energii a peníze tím, že necháte listí rozkládat a sloužit jako mulč.

Zvládne vaše zahrada jejich váhu?

Pokud máte zahradu s omezenou nosností, například střešní zahradu, měli byste listí odstranit. Během několika sezón by postupné hromadění zbytků listí mohlo způsobit, že vaše zahrada překročí tento hmotnostní limit.

I když se často tvrdí opak, většinou můžete listí bez potíží nechat na svém místě. Jen je potřeba jej mírně přemístit nebo rozvrstvit, aby neudusilo jednu plochu, ale jinde zase nebylo žádné. Zapomeňte na všelijaké fukary, není to nezbytné a je to další zbytečnost, kterou budete muset mít doma.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/zahrada/podzim-listi-kde-shrabat-kde-nechat-jak-kompostovat
ZDROJ obrázku:

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button