Dům a zahrada

Jako mávnutím kouzelného proutku: Chytrá domácnost změní naše běžné životy k nepoznání

Každý z nás určitě silně vnímá, jak rychle jdou technologie dopředu. Dnes ještě žije generace lidí, kteří pořádně neznali ani televizi, natož mobily nebo internet. Za několik desítek let se svět posunul neuvěřitelně dopředu a pokud to tak půjde dál, možná nemáme daleko k budoucnosti, která zatím byla jen součástí sci-fi filmů.

Na ulicích se sice stále ještě neprocházejí roboti, ale k některým filmovým scénářům možná skutečně nemáme zas tak daleko. Zejména technologie moderní domácnosti často umí překvapit funkcemi, které by nás ještě před pár lety ani nenapadly. Co taková technologie vlastně umí a jak by vám mohla v budoucnu usnadňovat každodenní život?

Stačí spolehlivá Wi-Fi a chytrý telefon

Pokud se domníváte, že k ovládání chytré domácnosti potřebujete nějaký složitý nástroj nebo software, možná vás mile překvapí, že někdy postačí i jen internetové připojení a chytrý telefon. Tedy běžné vybavení každého moderního člověka. Součástí chytrého domova mohou být elektronické spotřebiče, které komunikují skrze wi-fi nebo Bluetooth, tedy i prostřednictvím vašeho chytrého mobilního zařízení. Je samozřejmě možné ovládat tyto funkce i skrze vestavěný operační systém, ale to vyžaduje nutné stavební úpravy a není to také zrovna levná záležitost.

Přístroje, které umí s telefonem komunikovat, bývají samozřejmě finančně náročnější než jejich „obyčejní“ kolegové. Počáteční investicí si ale ušetříte spoustu starostí i povinností, které za vás vyřídí chytrý systém.

Už nikdy obavy o bezpečnost

Komu by se nestalo, že si při cestě do práce vzpomněl, zda pořádně zamknul, skutečně vypnul žehličku nebo třeba zavřel garáž? Máte pak dvě možnosti – buď se vrátit, anebo celý den trnout, zda se vám neozvou policisté nebo třeba hasiči.

Je ale i další cesta – díky chytrým zásuvkám můžete na svém mobilu konkrétní zásuvku snadno vypnout a být v klidu. A to samé platí i pro kontrolu vchodových dveří nebo garáže. Stisknutím jediného tlačítka se ujistíte, že je vše v bezpečí a v pořádku. Dalším problémem, který lidé neustále řeší, je hledání klíčů. Inteligentní zámky vás dovnitř pustí třeba na základě rozpoznání vašeho obličeje nebo otisku prstů.

Bez práce můžou být i koláče

Povel k práci zadáte robotickému vysavači přes telefon i na dálku. Zatímco vy se věnujete důležitějším činnostem, robotický vysavač za vás poklidí v celém domě. Podobně funguje chytrá trouba, pračka, sušička, myčka nebo třeba kávovar. Ještě než se ráno dostanete ven z koupelny, už vám může sám přepravit chutnou ranní kávu. Spoustu času může ušetřit také inteligentní lednice se zabudovanou kamerou. Když si v obchodě nebudete jisti, co potřebujete nakoupit, stačí se přes telefon podívat dovnitř a hned máte jasno, co chybí.

Vaše přání je rozkazem

Dalším krokem k usnadnění moderního života jsou hlasoví asistenti. Tyto vychytávky se dají umístit kdekoliv ve vašem bytě. Musíte ale zatím počítat s tím, že s vámi budou komunikovat pouze v angličtině – česky je zatím nikdo nenaučil, ale i to jistě brzy přijde. Těchto asistentů se můžete třeba zeptat, jaké bude dnes počasí, nechat si předříkat hlavní zprávy nebo třeba poslat hlasovou zprávu příteli. Pokud si s něčím nebudete vědět rady, najdou informace za vás na internetu a naservírují je vám na stříbrném podnose. Hlasoví asistenti ovšem také dokážou ovládat všechny ostatní chytré přístroje ve vaší domácnosti – pokud jim dáte příkaz, roztáhnou rolety, zapnou myčku nebo třeba pustí vysavač.

Spokojený mazlíček

Pořídit si psa nebo kočku je závazek. Musíte se o ně starat, nezapomenout je krmit a vyměňovat vodu… V budoucnu to za vás obstarají technologie. Dávkovač krmení a vody se postará o to, aby vašemu mazlíčkovi nic nechybělo. Podobně se technologie mohou postarat i o květiny, aby nevysychaly a měly dostatek živin.

Budoucnost tedy skýtá takřka neomezené možnosti. Otázkou je, jaká bude realita.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button