Krása a módaRady a tipy

Získejte bělejší zuby. Jde to i doma

Kdo by netoužil mít zuby jako holywoodská hvězda? Nejen krásně rovné, ale především také zářivě bílé, které dělají váš úsměv neodolatelným. Nemusíte kvůli tomu hned k zubaři nebo na estetickou kliniku, kde vám sice zuby vybělí, ale zaplatíte za to několik tisíc korun. Můžete si pomoci i sami doma. Existuje několik jednoduchých způsobů, díky kterým bude váš chrup alespoň o trochu bělejší a krásnější.

Většina kupovaných výrobků na bělení zubů obsahují především jednu základní účinnou složku, peroxid vodíku. Proč tedy nepoužít rovnou tuto složku, když ji můžete koupit za pár korun v lékárně a vytvořit si vlastní bělící prostředek? Je to úplně jednoduché a nemusíte vyhazovat velké peníze za produkt, který bude mít ve výsledku velice podobné složení jen má hezký obal.

Podle následujícího návodu si můžete vytvořit přípravek na vyplachování úst, který vám pomůže obnovit bělost vašich zubů a odstranit z nich nánosy nečistot a barviv z jídla nebo pití.

Postup:

 1. Smíchejte stejné množství vody a peroxidu vodíku, který koupíte v lékárně nebo drogerii. Většinou se prodává jako 3% roztok.
 2. Nyní tuto směs nalijte do úst a proplachujte ústní dutinu po dobu alespoň 30 sekund. Snažte se, abyste žádnou tekutinu nespolkli. Pokud se to stane, nemusíte panikařit, ale je dost pravděpodobné, že vám nebude úplně dobře. Strávení peroxidu vodíku může způsobovat nevolnost a zvracení. Rozhodně vás ale neohrozí na životě.
 3. Po 30 sekundách až 1 minutě můžete vyplivnout a pokračujte tak, že zuby pečlivě vyčistíte tak, jak jste běžně zvyklí. Postup opakujte 2-3 týdně. Výsledky byste měli zaznamenat po několika týdnech.

Jak si udržet bílé zuby přírodně?

Možná se ptáte, zda je možné zabarvování zubů předcházet. Dobrou zprávou je, že to určitě jde. Je potřeba si dávat pozor na určitá jídla. Je však pravděpodobné, že většiny z nich se stejně nebudete chtít vzdát. Můžete je ale alespoň omezit nebo pamatovat na to, že si po jejich požití máte dát žvýkačku nebo si vyčistit zuby.

 • energetické nápoje
 • káva
 • čaj
 • červené víno
 • bublinkové nápoje
 • bonbóny
 • bobulovité ovoce
 • citrusy
 • rajčatové omáčky

Všechny tyto potraviny zuby zbarvují a zanechávají na nich skvrny. Dobrým řešením je nosit při sobě skládací kartáček a malé balení pasty a po každém takovém jídle si zuby jednoduše vyčistit. Budete tak předcházet nejen zbarvení, ale také vzniku zubního kazu.

Bělení sodou

Kromě peroxidu vodíku lze zuby bělit i za použití jedlé sody. Je to podobně účinné, ale výsledky se mohou dostavovat po delším čase. Pokud ale máte jen mírně zažloutlé zuby a chcete jen oživit jejich původní barvu, může být jedlá soda skvělým řešením.

Soda má mírně abrazivní účinek, čímž ze zubů odstraňuje zubní kámen i plak, a navíc také chemicky reaguje se sklovinou a pomáhá rozpouštět vzniklé skvrny. Skvěle také neutralizuje bakterie, a tím eliminuje zápach z úst. Dejte si ale pozor, aby hrubší soda nepoškodila vaše dásně. Při aplikaci se dásním vyhýbejte a také zuby nijak agresivně netřete.

Použití sody je jednoduché:

 • Vytvoříte si hustou pastu smícháním vody a jedlé sody.
 • Tuto pastu poté naneste na zubní kartáček a zuby čistěte tak, jak jste zvyklí.
 • Jak už bylo řečeno, příliš netlačte a zcela se vyhněte oblasti dásní a citlivých zubních krčků.
 • Poté můžete sodu nechat v ústech minutu působit.
 • Ústa vypláchněte vodou.
 • Používejte maximálně jedenkrát týdně, abyste si zuby nepoškodili.

Krásní bílé zuby je možné získat i z pohodlí domova. Není nutné navštěvovat drahé kliniky nebo kupovat drahé produkty. Zvládnete to doma a za pár korun.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button