Spolupráce

Zbavte se stresu z výdajů za energie, neplaťte víc, než je nutné

Máte neustále strach z toho, kolik se na konci roku opět objeví na faktuře za plyn a elektřinu? Obáváte se zbytečně, stačí totiž znát několik triků, které vám pomohou spotřebu zásadně snížit. Právě na tyto užitečné rady se podíváme v dnešním článku.

Jak ušetřit za elektřinu?

Všechny naše životně důležité spotřebiče jsou dnes elektrické, ve velkém se přidávají auta a levné zdroje elektřiny – zejména ze spalování fosilních paliv – jsou postupně zakazovány. S rostoucí spotřebou, která v mnoha státech dnes vyvolává nedostatek elektřiny, v kombinaci s dražší výrobou, je bohužel více než pravděpodobné, že cena elektřiny v nejbližších letech půjde výrazně směrem vzhůru. Jaké tedy podniknout kroky, abyste neplatili astronomické částky?

Modernizujte svou domácnost

Prakticky všechny soudobé spotřebiče mají nižší spotřebu energie než jejich o několik let starší předchůdci – ledničky, vysavače, televize, počítače – vše vám udělá stejnou službu za méně peněz. Nemusíte zrovna kupovat novou ledničku, pokud vaše současná je pět let stará. Máte-li ale doma dvacetiletou, výměnu byste měli zvážit.

I vypnutá televize má spotřebu

Pokud chcete šetřit opravdu na maximum, pamatujte na to, že i vypnuté spotřebiče obvykle nějakou spotřebu mají. Tzv. stand-by režim (tedy situace, kdy na televizi svítí jen jedna LED dioda, na mikrovlnné troubě zase svítí jen hodiny) odebírá dle stáří spotřebiče různé množství elektřiny. Zejména u těch starších je proto vhodné je zcela vytáhnout z elektřiny, případně je mít zapojené v zásuvce s vypínačem.

Jak ušetřit za plyn?

Pokud vytápíte plynovým kotlem, velkou část vaší měsíční útraty tvoří zálohy na plyn. Jak zajistit, aby se vám alespoň část těchto plateb v ročním zúčtování vrátila?

V první řadě platí to samé co u elektrických spotřebičů. Pokud máte starý plynový kotel, zvažte pořízení nového, který díky vyšší účinnosti může snížit účty až o 20 %.

Další desítky procent může přidat zateplení domu. V neposlední řadě můžete další jednotky procent z vyúčtování ušetřit dalšími detaily. Okna vybavte těsněním, izolační folii instalujte i za radiátor.

Pomoci může i změna dodavatele

Porozhlédněte se po novém dodavateli energií. Dodavatelé často lákají nové zákazníky na slevy a výhodnější ceny, které vám váš stávající dodavatel sám od sebe nenabídne. Úspora může v tomto případě činit jednotky až nižší desítky procent v závislosti na vaší stávající smlouvě.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button