Spolupráce

Zahradní altánky: nemusíte patřit mezi kutily, abyste si ho mohli pořídit

Zahrada je místem, kde se necháváme obklopit čerstvým vzduchem a kde s oblibou relaxujeme. Zatímco se děti vydovádí na čerstvém vzduchu, my si můžeme sednout a dopřát si šálek kávy nebo si přečíst dobrou knihu. Nicméně k tomu je potřebné zvolit to správné venkovní posezení. Oblíbenou formou je altánek. Pod tímto pojmem si představíme jednoduchou ozdobnou samostatně stojící stavbu na zahradě, která obvykle není z žádné strany krytá.

Důležitá součást domu

A v současné době už jsou altánky a pergoly tak nedílnou součástí, jako třeba elektroměrové rozvaděče. I jejich konstrukce může mít určité podobnosti s altánky a pergolou. Také elektroměrové rozvaděče totiž mohou být součástí domu nebo samostojící. Tak například elektroměrový pilíř je takový „altánek“ – stojí totiž před domem, aniž by byl jeho součástí. A rozvaděče ve zdi pak můžeme přirovnat k pergolám – jsou totiž v naprosté blízkosti domu, ne-li přímo jeho součástí.

Co je altánek?

Z výše uvedené definice vyplývá, že altánek je v podstatě střecha na čtyřech či více pilířích, pod kterou je umístěn zahradní nábytek vhodný k relaxaci. Z velké většiny je základním stavebním materiálem altánku dřevo, ale není to podmínkou. Dřevo zkrátka v naší zahradě vypadá velice přirozeně. Některé altánky jsou doplněny také podlahou – betonovou či jinou. Ani to ale není důležité pro označení altánku. Součástí altánku může být taktéž krb nebo gril či několik skříněk pro uložení základních potřeb – zahradních nebo na grilování.

Co je pergola?

Velmi oblíbeným zahradním zařízením je také pergola. U pergoly platí, že je součástí jiné stavby – v podstatě se jedná o venkovní posezení podél domu. V současné době už je většina pergol plně zastřešená. Na začátku éry pergol šlo většinou o částečné zastřešení, jako například trámy nebo mříže porostlé popínavými květinami. Ty sice dokázaly chránit před drobnými nepřízněmi počasí, ale když se spustil déšť, který je v létě poměrně častý, bylo toto zastřešení k ničemu. Naprostá většina pergol má pevnou podlahu. Osvětlení je u pergoly jednodušší než u altánku, protože pergola přiléhá k domu.

Pergola. Zdroj: {JRP Studio} / Shutterstock.com

Výběr venkovního posezení

To, jestli si zvolíte altánek nebo pergolu závisí na tom, jaké prostory máte k dispozici. Některé domy přímo vybízí k tomu, aby k nim byla vyrobena pergola. V případě velké zahrady zvolte altánek, který bude stát osamoceně na tom místě, kde ho potřebujete. Při koupi altánku je možné využít mnohé slevové kupóny, které prodejci nabízí. A ušetřit se tak dá opravdu poměrně velké množství peněz. Aby vaše stavba byla stabilní a odolná vůči nepřízni počasí, je dobré zvolit dobrý podklad pro podlahu a kvalitní základy.

Jakou zvolit střechu?

Materiály vhodné pro zastřešení pergoly či altánku jsou v podstatě tytéž. Volte odolné materiály – je z čeho vybírat. U pergoly volíme stříšku, která je šikmo – směrem dolů od zdi, aby se vlhkost nedržela u omítky domu a byla odvedena pryč. Altánky mohou mít kromě klasického obdélníkového nebo čtvercového půdorysu také tvar mnohoúhelníku a také jejich střecha by měla být šikmá. Toto opatření se hodí hlavně v zimě, aby se na střeše nedržel sníh, který by mohl střechu zbytečně zatěžovat. Přebytečný sníh jednoduše v určité vrstvě spadne ze střechy domů.

Výzva pro kutily

Takový altánek nebo pergola mohou být výzvou pro zručné muže – či dokonce ženy. Využít zde můžete to, co vás baví. Altánek může mít dřevěné součásti, ale také betonové, z cihel, kamene nebo třeba železa. Výstavba altánku není pro zručné kutily ničím složitým. Mohou zde realizovat svou šikovnost.

Zdroj hlavního náhledového obrázku: {paultarasenko} / Shutterstock.com

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button