Spolupráce

Jak se starat o kožené boty, aby materiál vypadal stále dobře?

Kožené boty jsou poměrně drahé, ale při správné péči nám mohou sloužit velmi dlouho. Zjistěte, jak pečovat o boty z přírodní kůže, aby se materiál nezničil.

Pravidelnost na prvním místě

Jednou z nejdůležitějších věcí, pokud jde o péči o koženou obuv je pravidelnost. Pokud chcete, aby vaše lodičky vypadaly správně – snažte se pravidelně dodržovat níže uvedené rady a nezanedbávat je. Pokud dlouho zanedbáváte povinnou impregnaci, stejně jako pečlivé odstraňování nečistot a leštění – obuv se bohužel velmi rychle zničí.

Navíc pokud zajistíte pravidelnost, žádná z popsaných činností vám nezabere více než několik minut. Pokud je třeba důkladně vyčistit boty, které nebyly několik týdnů ošetřovány – trvá to mnohem déle.

Impregnace

Ještě před prvním použitím kožené obuvi ji musíte řádně chránit před vlhkostí. Pamatujte, že i když nemáte v plánu šlapat do kaluží, boty jsou během deště a ještě dlouho po něm, kdy je ve vzduchu vysoká vlhkost, vystaveny vlhkosti.

Impregnace naštěstí nemusíte provádět příliš často. Stačí to udělat předtím, než poprvé vyjdete ven v botách, a pak – impregnaci podle potřeby opakovat. Pamatujte, že čím více jsou boty vystaveny vlhkosti, tím častěji je třeba je impregnovat.

Sušení a čištění

Dámské kožené polobotky jsou při nošení vystaveny řadě faktorů. Na jedné straně jsou to měnící se teploty, jejichž amplituda může být až 20 a více stupňů, a na druhé straně – všudypřítomná vlhkost: sníh nebo déšť, ale i roztavené kaluže. Neměli bychom zapomínat ani na sůl, která se v zimě velmi často používá a která rozhodně není obuvi lhostejná.

Proto je dobré boty jednou denně otřít čistým a suchým hadříkem a v případě potřeby je vyčistit důkladněji pomocí speciálních přípravků nebo čisticích houbiček. Důležité je, že pokud to není nezbytně nutné – nepoužívejte k tomu vodu! Její použití nepříznivě ovlivní stav přírodní kůže, a navíc – sníží ochrannou vrstvu vytvořenou impregnačním prostředkem.

Pamatujte na leštění

Aby kožené boty vypadaly co nejlépe, je třeba je také pravidelně leštit. Aby vaše boty vypadaly co nejlépe, vyberte pro ně ten správný přípravek: kůže bude lesklá a zbavená neestetického zvrásnění, a navíc získá tenkou ochrannou vrstvu.

Takto ošetřené kožené boty se v krátké době nezničí. Pamatujte však, že každá kůže je jiná. To, že daný přípravek funguje v případě jednoho modelu obuvi, neznamená, že bude fungovat také i pro jiné boty. Proto je dobré vždy vyzkoušet leštidla nebo impregnační prostředky na malé, neviditelné části obuvi.

Zdroj náhledového obrázku: Pexels / Dominika Roseclay

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button