Spolupráce

Dovolená autem: 5 věcí, které před cestou zkontrolovat

Znáte to, finální přípravy před dovolenou se neobejdou bez zmatků a stresu. Oblečení – sbaleno, jídlo – sbaleno. A co ještě? Na řadu přichází řádná revize vašeho auta. Na co přesně byste se měli při kontrole zaměřit?

1.     Kapaliny

Při revizi kapalin zaparkujte auto na rovném povrchu a nechte vychladnout motor (kromě kontroly motorového oleje, kdy by měl být motor zahřátý na provozní teplotu). Pod kapotou většinou najdete pět nádržek. Jaké kapaliny v nich nezapomenout zkontrolovat? Motorový olej, chladicí a brzdovou kapalinu, hydraulický olej a vodu do ostřikovačů.

2.     Brzdy

Při kontrole brzdového systému je potřeba přezkoumat stav kotouče a destiček. Zaprvé se podívejte, zda nejsou někde nalomené, zadruhé přeměřte jejich tloušťku. Pokud jsou součástky poškozené nebo se naměřená hodnota blíží ke svému minimu (minimální hodnotu zjistíte v návodu), je potřeba destičky i kotouče vyměnit.

3.     Žárovky, nastavení světel

Zjistěte stav žárovek a popřípadě je vyměňte. Neměly by být ztmavené, prasklé a neměly by blikat. Reflektory je vhodné umýt, jelikož se na nich usazuje prach – čistit by se měly jednou za 2–3 roky. Rovněž dbejte na správný sklon předních světel pro maximální osvětlení.

4.     Náprava a motor

Nezapomeňte obejít auto a ujistit se, že se na náraznících nevyskytují nežádoucí praskliny. Pokud máte možnost zvednout auto na zvedáku, důkladně zkontrolujte i podvozek. V neposlední řadě se vrhněte na motorový prostor a popřípadě ho zbavte nevítaných nečistot.

5.     Doklady a pojištění

Abyste se vyhnuli stresu při hledání potřebných dokladů na hranicích, připravte si je předem například do kapsičky na zip, kterou si nechte v palubní přihrádce. To platí i o řidičském průkazu a malém techničáku. Pro všechny případy si zřiďte autopojištění. Například havarijní pojištění se vyplatí nejen pro dovolenou, ale i když parkujete před domem nebo jedete do práce. S autopojištěním stačí už jen zabalit svačinu na cestu a těšit se na příjemně strávený čas na prázdninách.

Zdroj náhledového obrázku: Romvy / Shutterstock.com

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button