Dům a zahradaRady a tipy

Vyplatí se vám domovní čistička odpadních vod? Zjistěte všechny důležité informace

Pokud bydlíte ve městě, nebo na větší vesnici, pravděpodobně vás ani nenapadne, kam vlastně teče voda, kterou spotřebujete a co se s ní děje. Taková místa mají vlastní čističky, které se o odpad postarají za vás a vy nic řešit nemusíte. Na samotě, na malé vesnici nebo v nepřístupném terénu se ale o odpad budete muset zajímat. Řešení nabízí domácí čističky. Jak fungují, co dovedou a jaké mají nedostatky?

Asi všichni už jsme někdy viděli septik nebo žumpu. Ale domovní čističky odpadních vod už tak běžně známé nebývají. I kvůli tomu se jich možná dost lidí obává, protože zkušeností není tolik a možná to lidem připadá jako příliš složité řešení. Vůbec to tak ale nemusí být.

Kdy si domácí čističku pořídit?

Typicky se jedná o situaci, kdy potřebujete obstarat rodinné nebo rekreační bydlení v místě, kde se nelze napojit na obecnou nebo městskou kanalizaci. Zároveň z různých důvodů neuvažujete o septiku či žumpě. Tyto důvody mohou být různé, ale mnohdy se prostě toto řešení úplně nehodí nebo by bylo zbytečně nákladné.

Kam s předčištěnou vodou?

Využít můžete hned několik možností. Běžně se například dá odvést na veřejnou kanalizaci, která není napojená na centrální čističku, nebo ji vypouštět do povrchových vod, případně i do vod podzemních. Samozřejmě se najde celá řada názorů, které preferují jednu či druhou variantu, ale obvykle si v dané chvíli ani nemůžete moc vybírat. Jednoduše zvolíte tu možnost, která je pro vás realizovatelná nebo nejdostupnější.

Vždy se ale ujistěte, že vše provádíte také v soulady s platnými zákony. Pokud například plánujete vypouštění do podzemních vod, nesmí vám chybět vyjádření hydrogeologa. Obecně lze totiž říct, že při vypouštění do podzemních vod budou požadavky na čistotu takové vody výrazně přísnější než při vypouštění do vod povrchových.

Bohužel stále platí, že v rámci využívání DČOV je stále hodně nejasností, takže může být složité se v tom zorientovat. Jistotou proto je vydat se na příslušný vodoprávní úřad a zde si ověřit, jaké jsou podmínky a co budete muset splnit.

Dá se předčištěná voda i nadále využít?

To je asi vůbec nejlepší řešení, takže pokud to půjde, snažte se vodu zlikvidovat, jak jen to půjde. Dá se například využívat na zahrádce. Opět ale pamatujte na zákon a příslušná nařízení. Platí, že čističky III. třídy mají obvykle další stupeň čištění (filtraci, chemické srážení a podobně) a také bývají vybavené „odděleným prostorem pro akumulaci kalu“. Pokud má být vyčištěná voda znovu využívána (sprchování, mytí, zalévání), musí být také domovní čistička vybavena hygienickým zabezpečením.

Jak to celé funguje?

Nejčastěji si můžete pořídit zařízení s provzdušňovanou aktivační nádrží různých typů. Jde o tzv. biologické čističky nebo také čističky aerobní. Typicky se tedy nejběžněji bude jednat o čističky založené na aerobním způsobu čištění odpadních vod. Platí také, že každá čistička bude mít tři části – hrubé předčištění, aerobní čištění a také prostor na skladování produktů čištění.

Jak správně vybírat?

Je jasné, že pořízení čističky není levnou záležitostí. Jedná se typicky o investici v řádu desítek tisíc korun. Proto je nutné výběr pečlivě zvážit a ideálně prodiskutovat také s někým, kdo dané věci rozumí i po odborné stránce. Pamatujte také na náklady na obetonování, propojovací potrubí a kabely, příplatky za elektroniku a mnoho dalšího. Konečná cena tedy může přesáhnout katalogovou cenu čističky poměrně značně. Ujistěte se také, že rozumíte obsluze a údržbě takového zařízení a máte také spolehlivý kontakt na údržbu a servis.

Co může čističce vadit?

I když jsou dnes čisticí systémy poměrně spolehlivé a zvládnou většinu běžně dostupných přípravků, přesto se může stát, že některé jim dají trochu více zabrat.

  • Biocidní a dezinfekční přípravky, které mohou zničit mikroorganismy v aktivační nádrži.
  • Chemikálie, které výrazně mění pH.

Prací prostředky jsou obvykle zásadité a zvyšují tak pH, vyplatí se tedy tyto ukazatele hlídat a dle potřeby je upravit na neutrální pH prostřednictvím přípravků na čištění bazénové vody.

Domovní čistička – ano nebo ne?

Řekli jsme si některé základní parametry a je na vás, abyste se rozhodli, zda je to něco, co by vám dávalo smysl a pomohlo vám to řešit vaši situaci s odpadními vodami. Je třeba pamatovat také na to, že do domovní čističky rozhodně nepatří dešťové a jiné balastní vody, ropné a olejové látky, léky, plasty, jedy apod. Zejména svod dešťové vody tedy rozhodně není vhodný, byť si mnoho lidí myslí opak. Jde zejména o riziko příliš vysokého průtoku, na který by čistička během silnějšího deště nemusela být připravena.

ZDROJ: https://zakra.cz/blog/co-je-domaci-cistirna-odpadnich-vod/
ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button