Rady a tipyZdraví

I váš pes může být alergik. Jak alergii rozpoznat a léčit?

Už jste někdy slyšeli o psovi, který trpí alergií? Pokud zatím ne, pak vězte, že alergie u psů není ničím výjimečný a může potkat vašeho čtyřnohého miláčka stejně snadno jako vás. Pro začátek existuje několik různých typů alergií, které mohou být příčinou nepříjemných příznaků, které můžete pozorovat u svého psa.

Alergie jsou chybné reakce imunitního systému na cizorodé látky, kterými samozřejmě mohou trpět lidé i domácí zvířata. U psů existuje poměrně dost různých typů alergií. Kožní alergie, potravinové alergie a alergeny z prostředí představují pro psy a jejich majitele problém, a aby to bylo ještě složitější, příznaky všech těchto různých typů alergií se mohou překrývat.

Příznaky alergií u psů

Příznaky alergií u psů se mohou lišit v závislosti na příčině. Například u psa, který upadne do anafylaktického šoku, dojde k poklesu krevního tlaku a následnému šoku, což je velmi odlišné od kožního onemocnění.

Obecně však mohou být příznakem alergické reakce následující příznaky:

  • Svědění
  • Kopřivka
  • Otok obličeje, uší, rtů, očních víček nebo ušních boltců.
  • Zarudlá, zanícená kůže
  • Průjem
  • Zvracení
  • Kýchání
  • Svědění uší
  • Chronické ušní infekce
  • Svědění a výtok z očí
  • Neustálé olizování

Některé z těchto příznaků mohou být také známkou jiného onemocnění. Pokud si všimnete změn v chování, objednejte se ke svému veterinárnímu lékaři, abyste zjistili přesnou diagnózu.

Alergická dermatitida u psů

Kožní alergie u psů, známá jako alergická dermatitida, je nejčastějším typem alergické reakce u psů. Kožní alergie u psů jsou většinou způsobeny jednou ze tří příčin: blechami, potravinovou alergií a atopickou alergií neboli alergií na prostředí. Bleší alergická dermatitida je alergická reakce na bleší kousnutí a někteří psi jsou alergičtí na bleší sliny, což může způsobit, že jejich kůže zčervená, zanítí se nebo se na ní vytvoří strupy, protože je bude extrémně svědit. Jedná se o nejsnáze léčitelný typ alergické dermatitidy, protože můžete použít léky proti blechám pro psy, které pomohou jejich kůži zahojit.

Další příčinou kožní alergie u psů jsou potravinové alergie a přecitlivělost. Stejně jako lidé mohou být alergičtí na určité potraviny nebo složky, mohou být i psi alergičtí, což může způsobit svědění kůže. Psi s potravinovou alergií mají obvykle svědivé uši nebo tlapky, někdy spolu s gastrointestinálními příznaky.

Alergeny z prostředí mohou také ovlivňovat kůži a být příčinou alergické dermatitidy. Tyto reakce mohou způsobovat například prach, pyl, houby a plísně, ale ve většině případů se jedná o sezónní alergie. Stejně jako u potravinových alergií, které postihují kůži, jsou nejčastěji postiženy tlapky a uši.

Všechny kožní alergie představují riziko sekundární infekce. Když se váš pes škrábe, kouše a olizuje si kůži, riskuje, že se na kůži objeví kvasinkové a bakteriální infekce, které mohou vyžadovat další léčbu.

Kopřivka u psů

Kopřivka u psů je velmi svědivá, ale není životu nebezpečná. Kopřivka se objevuje jako reakce kdykoli od 6 do 24 hodin po vystavení alergenům. Jedná se o svědivou, oteklou kůži, která obvykle vypadá jako červená vyrážka. Nejsnáze lze kopřivku zpozorovat u psů, kteří jsou bez srsti nebo mají krátkou srst. Psi s delší srstí ji mohou mít také, ale je pravděpodobnější, že budete moci kopřivku spíše nahmatat než vidět. Váš veterinární lékař vám k léčbě kopřivky u psů předepíše antihistaminikum.

Otok obličeje nebo krku

Otok hrdla nebo obličeje psa vypadá vážně, ale ve skutečnosti téměř nikdy není smrtelný. Tato oblast otoku, která může zahrnovat také otok očních víček nebo ušních boltců, se nazývá angioneurotický edém. Ve skutečnosti je poměrně snadno léčitelný a navzdory tomu, jak vypadá, je dobrým znamením z hlediska alergických reakcí.

Pokud má váš pes otok některé z těchto oblastí, čas pro smrtelnou alergickou reakci již s největší pravděpodobností pominul a nehrozí mu takové nebezpečí. Angioneurotický edém se objevuje od 30 minut do několika hodin po vystavení alergenu a může být doprovázen i kopřivkou. Veterinární lékař psům s touto reakcí často podá injekci antihistaminika. Bez léčby může trvat den nebo dva, než otok ustoupí.

Anafylaktický šok

Snad nejvíce alarmující ze všech typů alergických reakcí u psů je anafylaktický šok. Stejně jako u lidí může i u psů dojít k anafylaktickému šoku, pokud se u nich projeví závažná reakce na alergen. K tomu dochází, když protilátky produkované hostitelem negativně reagují na alergen, čímž psovi prudce klesne krevní tlak a dostane se do šoku. Pokud se neléčí, může to být smrtelné, ale naštěstí jsou anafylaktické reakce u psů vzácné.

Může se jednat o reakci na jakýkoli alergen, nejčastěji na včelí nebo vosí bodnutí, nebo o reakci na vakcínu. Z tohoto důvodu vám veterinář vždy doporučí, abyste svého psa po podání jakékoli nové vakcíny, léku nebo krmiva pečlivě sledovali, protože by mohl být alergický.

Pokud pes již v minulosti prodělal nějakou příhodu a přežil ji, může mít majitel u sebe epipen, ale někdy může první výskyt vést k úhynu. Naštěstí jsou tyto reakce u psů velmi vzácné.

Diagnostika alergií u psů

Dermatitida způsobená alergií na blechy je obvykle nejsnáze diagnostikovatelnou alergií. Běžně se diagnostikuje tak, že se na těle vašeho psa identifikují blechy a použije se přípravek, který blechy zabíjí dříve, než se mohou zakousnout, aby se zjistilo, zda to problémy vyřeší.

Při testování alergie váš veterinární lékař nejprve vyloučí jakékoli jiné onemocnění, které by mohlo způsobovat příznaky u vašeho psa. Pokud se váš veterinární lékař domnívá, že pravděpodobnou příčinou je alergie, může navrhnout alergologické vyšetření, aby se pokusil určit příčinu alergenu, který reakci způsobuje. Mějte však na paměti, že ne vždy je možné pomocí testů určit příčinu alergie.

Pokud jste někdy podstoupili alergologické testování, pak víte, že diagnostika alergií je často komplikovaná. Stejné je to i u psů, ale stojí za to pochopit, čemu se v případě vašeho psa vyhnout. Potravinové alergie se často diagnostikují pomocí eliminační diety.

Léčba alergií u psů

Nejlepším způsobem léčby alergie je vyhnout se příčině a alergenu, což nemusí být vždy možné. Jejich typ léčby závisí na typu alergie, kterou váš pes trpí. Například nejlepším způsobem léčby dermatitidy způsobené bleší alergií je hubení blech, zatímco nejlepším způsobem léčby potravinové alergie nebo potravinové intolerance je změna stravy.

V závislosti na příčině a závažnosti alergické reakce vašeho psa vám veterinární lékař předepíše různé přípravky. U kopřivky může navrhnout antihistaminika, kortizon, medikované šampony, zatímco u potravinové alergie může navrhnout rybí tuk nebo jiné doplňky s omega-3 mastnými kyselinami. U kožních alergií mohou psovi předepsat protizánětlivé ubrousky nebo šampon na kůži, který uleví od podráždění.

Kromě případné změny životního stylu může veterinární lékař psovi předepsat také léky proti alergii, které pomohou zvládnout příznaky spojené s alergickou reakcí, jako je svědění a případné sekundární kožní infekce, které se mohly vyvinout v důsledku působení dráždivé látky.

ZDROJ: https://www.petmd.com/dog/general-health/food-allergies-vs-seasonal-allergies-dogs
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Jenda Kubeš: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/leto-pes-domaci-mazlicek-louka-16619780/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button