Rady a tipyZdraví

Namísto běhu začněte s chůzí. Zhubnete a dostanete se do výborné kondice

Pokud jste se někdy snažili shodit pár kilogramů, jistě vám bylo řečeno, že bez pohybu to nepůjde. A dost možná vám také někdo doporučil běhání jako jeden z nejefektivnějších způsobů. A tak jste se dali do běhání a po každých pár desítkách metrů jste byli zcela vyřízení a výsledek – nic moc. Navíc vás možná začala bolet kolena a do cvičení se vám nikdy nechtělo.

Pohyb venku je bezesporu ideální způsob jak nejen zhubnout, ale taky si zlepšit fyzickou kondici. Jenže běhání ve výsledku nemusí být ten nejlepší způsob jak dosáhnout kýžených výsledků. Daleko prospěšnější, a vlastně také příjemnější, je chůze, a to hlavně chůze se sportovními holemi, takzvaný nordic walking.

Chůze je totiž pro tělo zcela přirozená. V době, kdy neexistovala doprava s pomocí zvířat nebo motorizovaných prostředků, se člověk musel při cestování zcela spoléhat na své nohy. A naše tělo je tedy na chůzi dobře adaptováno. Chůze prospívá kardiovaskulárnímu systému, snižuje krevní tlak, ulevujete cévám a aktivujete svalová vlákna, která urychlují spalování tuků. A na rozdíl od běhu chůzi zvládne skutečně každý, i s nulovou kondičkou. Pro efektivní hubnutí je ideální pořídit si trekové hole, které spalování tuků podpoří a urychlí. Také vás ze začátku podpoří a naučí vás chodit správně.

Tepová frekvence

Dá se říci, že každý pohyb je dobrý a pomůže vám v cestě za vysněnou postavou i pevným zdravým. Chcete-li ale hubnout skutečně správně, a hlavně efektivně, je důležité hlídat si tepovou frekvenci. Velmi jednoduše řečeno, budete hubnout, pokud se pohybuje na 60 až 70 procentech své maximální tepové frekvence. Pro výpočet vaší maximální tepové frekvence se používá řada výpočtů, ale orientačně vám to řekne i zcela jednoduchý výpočet. Od čísla 230 u žen a 220 u mužů stačí jen odečíst váš věk a máte svou maximální tepovou frekvenci. Pak již snadno spočítáte, v jakém pásmu byste se měli pohybovat při chůzi.

Techniku nepodceňujte

Chození není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Chodit skutečně správně tak, abyste nezatěžovali své klouby a spalovali co možná nejúčinněji, je docela věda. Hole si nastavte podle své výšky. Při výběru délky hole použijte následující vzoreček – výška postavy x koeficient 0,68. Choďte rovně, hlava směřuje dopředu, držte zastrčené břicho a pravidelně dýchejte. Při zapíchnutí by měla hůl svírat pravý úhel s předloktím. Hole se pak zapichují zhruba na úrovni paty chodidla „přední“ nohy. Na techniku je třeba se ze začátku více soustředit a možná vám to bude zprvu připadat náročné. Stačí ale jen několik dní a už budete techniku zvládat zcela přirozeně a budete se moci soutsředit na přírodu okolo vás.

Vzdálenost

Jistě vás zajímá také to, kolik toho denně musíte nachodit, aby se dostavily výsledky. Jestli chcete shodit, měli byste chůzí spálit 800 kJ (191 Kcal) denně a ubrat na jídle. Při takovémto postupu se můžete těšit na úbytek okolo jednoho kilogramu týdně. Víc byste ostatně ani hubnout neměli, mohl by se pak snadněji dostavit nechvalně známý jojo efekt. Pro vaši představu, osm set kilojoulů znamená asi půl hodina chůze ostřejším tempem, což je asi 2,5 kilometru. Není to vlastně zas tak moc. Pro mnohé je to třeba jen část cesty z práce, kterou snadno můžete ujít pěšky, namísto vození autem nebo hromadnou dopravou. Vhodné je i střídání různých terénů, aby se zátěž rovnoměrně rozložila do různých částí nohou.

Někteří lidé také doporučují ujít deset tisíc kroků denně. Neprokázalo se nicméně, že by toto magické číslo mělo nějaký zásadní vliv na zdraví nebo udržování hmotnosti. Není tedy nutné počítat kroky, ale spíše si pohlídat, že skutečně každý den tu půl hodinku zvládnete. Pak se výsledky dostaví brzy. Přic chůzi se neloudejte a snažte se také chodit v dobrých a pohodlných botech určených na chůzi. Lodičky ani balerínky ideální nebudou, ale to je snad jasné každému.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button