Dům a zahradaRady a tipy

Pěstujte netradiční pokojovky. Krásnější dekoraci interiéru neseženete

Říše rostlin je skutečně fascinující a nesmírně bohatá. Tolik barev, tvarů a možností, že vám z toho až zrak přechází. Možná i vy patříte k milovníkům květin a rádi se jimi obklopujete také v domácnosti. Nemusíte se ale držet klasiky – méně známé a netradiční rostliny představují velké lákadlo, a právě vy můžete být jejich majiteli. Celá řada bizarních rostlin se totiž dá snadno pěstovat i v domácích podmínkách.

Proč pěstovat netradiční rostliny

Méně známé a netradiční rostliny se vyplatí pěstovat jako ozvláštnění vašeho interiéru a možná také jako výzvu. Tyto rostliny mohou být okrasné svým květem, ale třeba také svými listy nebo dokonce kořeny. Obecně platí, že všechny rostliny, které mají být ozdobou bytu, musí být v dobré zdravotní kondici. Pokud chcete pěstovat exotické tropické krásky, je nutné jim nachystat optimální teplotu a potřebnou vyšší vlhkost vzduchu. Sukulentní rostliny zase zpravidla ocení propustný substrát a skutečně dostatečné vystavení teplým slunečním paprskům.

Myslet je pak třeba také na období vegetačního klidu. V té době potřebují rostliny čas na odpočinek, aby znovu nabraly potřebné síly. Které zajímavé rostliny můžete zkusit pěstovat i vy?

Kapská hvězda

Kapská hvězda je mimo tohoto jména také známá Corkscrew plant nebo ‚Frizzle Sizzle. Na první pohled působí netradičně, má pevně stočené listy na krátkých stoncích, které vyrůstají z podzemní cibulky. Listy jsou zajímavě zakroucené a mohou připomínat právě vývrtku. To, jak moc budou listy zatočené, závisí především na slunci – čím slunnější stanoviště, tím bude stočení pevnější a více utažené. Voňavé žluté květy vyrůstají zjara na velkých květních klasech. Květy mají příjemnou vůni, která může připomínat jemné vanilkové aroma.

Květy bývají velmi odolné a vydrží na rostlině i po několik týdnů. Jakmile odkvete, je třeba nechat rostlinu zatáhnout a odpočívat. V polovině podzimu rostlinu začneme opět zalévat, je možné ji také dle potřeby přesadit a jakmile začne mít nové lístky, je možné započít s hnojením. Hodí se spíše do chladnějších prostor, ideálně třeba na terasy a balkony.

Netopýří rostlina

Květenství této rostliny je skutečně nepřehlédnutelné. Exotický květ může připomínat také nádherné květy orchidejí. Má nicméně temně černou barvu a nezvyklý tvar, a proto si rostlina si vysloužila název netopýří rostlina či netopýří květ.

Kromě zajímavého květu má také velké, zajímavě lesklé zelené listy, které jsou samy o sobě atraktivní. Preferuje teplé a vlhké podmínky, protože pochází z pralesa, takže je dobré toto podnebí co možná nejvíce napodobit. V bytech preferuje stanoviště mimo dosah přímých slunečních paprsků a ve vegetačním období teplotu okolo 25 °C. Na pěstování se skvěle hodí směs zeminy pro orchideje, rašeliny a perlitu. Vždy je dobré přimíchat i podíl kvalitní listovky. Připravte se ale na to, že rostlinka je náročná a poněkud tvrdohlavá, a ne vždy se jí doma daří.

Živý kámen, litops

Živý kámen je rostlinka, která skutečně na první ohled připomíná pěkný oblázek. Jedná se ale o sukulent, který roste extrémně pomalu a zřídka dorůstá větší výšky než 4 cm. Většinou se pyšní pouze několika lístky, které vypadají také spíše jako malé kamínky. Je to tedy rostlina jen pro skutečně trpělivce, protože první květy se mohou objevit až po 2 až 3 letech od výsevu.

Na druhou stranu vás odmění tím, že je dokonale přizpůsobený na extrémně suché prostředí, ze kterého pochází, a výborně toleruje ostré sluneční světlo. Miluje proto ostré ranní sluneční světlo. Jižní nebo východní okno s plným osvětlením bude ideálním stanovištěm. Bez potíží snese i teploty do 40 °C. Nejlépe však prospívají a rostou v teplotách mezi 20 až 26 °C. Pyšní se také tím, že má schopnost uchovávat vodu po celé měsíce ve svých listech, zalévat tedy musíte velmi opatrně, spíše jen skutečně občasně.

Rostlina motýlích křídel

Rostlina motýlích křídel nese tento poetický název právě proto, že má velmi zajímavé trojúhelníkové listy, připomínající motýlí křídla. Základní zbarvení je sytě zelené s šikmými, tmavě červenými pruhy přes listy. Má raději polostín a také zalévání s mírou. Pochází z tropických oblastí, je pro ni tedy ideální vyšší vzdušná vlhkost. Je poměrně teplomilná a po většinu roku ji pěstujeme při teplotách okolo 20 až 25 °C. Dá se množit semeny a řízkováním, ale doporučujeme řízkování, které se častěji povede.

ZDROJ: https://www.countryliving.com/gardening/g4106/weird-indoor-plants/

ZDROJ obrázků: Pexels, Wikimedia Commons

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button