Dům a zahradaRady a tipy

Koberce se vrací do módy. Jak vybrat ten správný a podle čeho se orientovat?

Dnes už koberce nejsou ani zdaleka tak populární jako kdysi. Dříve byly běžnou výbavou domácnostech, dnes už je v bytech či domech najdete spíše ve formě menších koberečků, ale málokdo si dnes pořídí klasický koberec na celou podlahu. Přitom mají koberce spoustu předností. Skvěle izolují, zahřívají, dokážou také úspěšně tlumit hluk a celkově proměnit vzhled interiéru. Pokud ale vybíráte koberec, je nutné řídit se několika základními pravidly – jen tak bude skutečně funkční a také na pohled hezký. 

Výběr podlahové krytiny může být skutečně náročný – zvlášť, když jste nerozhodní a neznáte přednosti a zápory jednotlivých možností. Pravdou totiž je, že výběr je opravdu široký. Při výběru koberce se vyplatí nejprve si vyjasnit, co od koberce očekáváte a do jaké místnosti přijde. Nemyslete hned ze začátku tolik na design nebo barvu, ale spíše se zaměřte na takové parametry jako je materiál, typ vlasu a zátěžová třída.

Zátěžová třída

Zátěžové třídy koberců vhodných do bytů se označují čísly od 21 do 23. Nižší třída se hodí do méně využívaných místnost, kde není taková zátěž – tedy například do ložnic a dětských pokojů. Zlatou střední cestu v podobě koberce s třídou 22 zvolte do běžně namáhaných prostorů, jakými jsou obývací pokoje, jídelny anebo vnitřní chodby. Do nejvyšší třídy pak spadají nejzatěžovanější místa domácnosti, tedy vstupní chodby, schodiště a kuchyně. Tato základní volba je nejdůležitější pro to, aby vám koberec dobře a dlouho sloužil. Pokud zvolíte nevhodnou zátěž, riskujete, že se brzy prošlape nebo prodře a vaše investice bude k ničemu.

Hustota vlasu

Důležitou vlastností je i hustota. Platí zde, že čím jsou vlasy hustší, tím snadněji se koberec udržuje a déle vydrží. Zároveň je však jasné také to, že husté koberce budou vždy dražší – a to většinou výrazně. Hmotnost vlasové části koberce se většinou udává v gramech na metr čtvereční. Nejčastěji bývá v rozmezí 250 až 2 200 g/m², u ručně tkaných koberců se může vyšplhat až na 6 000 g/m². Pozor si dejte na kusy s příliš nízkými hodnotami – ty bývají nekvalitní a je téměř jisté, že se brzy prodřou nebo se vlákna vychodí a začnou vypadávat.

Typ vlasu

Existují i různé typy vlasu. Ten může být buďto střižený, ve smyčkách, nebo v jejich kombinaci. Střižený vlas bývá ideální spíše do méně namáhaných prostorů. Vlas typu smyčka je odolnější a snáze se udržuje, dobrou službu vám proto udělá zejména a chodbách nebo v kuchyni, kde je provozu hodně a potřebujete spíše odolnější koberec.

Kombinace střižených vlasů a smyček jsou méně odolné, ale díky nim se dá na koberci vytvořit třeba i netradiční plastických vzor. Navíc bývají velmi často dostupné v široké škále barev a vzorů, takže jsou ideální volbou, pokud chcete spíše designový kousek, který má vašemu prostor dodat šmrnc. Pamatujte také na to, že čím kratší vlas koberec má, tím snadněji se bude uklízet. To je praktické hlavně v kuchyni nebo v domácnostech s domácími mazlíčky.

Vhodný materiál

V neposlední řadě je třeba myslet i na výběr vhodného materiálu. V dnešní době můžete vybírat mezi umělými i přírodními. Umělé, jako je polyamid, polyakryl a polyester, se mohou pyšnit vyšší odolností vůči nečistotám, plísním a bakteriím. Polyamid s nízkým vlasem je skvělou volbou zejména pro alergiky, kteří by se jiným kouskům raději měli vyhnout. Pokud chcete ušetřit, zvolte polypropylen. Je však třeba vědět, že nízká cena s sebou přináší i řadu nevýhod. Do takového materiálu se velmi snadno chytá nečistota a nehodí se do více zatěžovaných místností. Přírodní materiály, nejčastěji vlna či bavlna, jsou příjemnější na dotyk, jejich údržba ovšem bývá velmi komplikovaná a i cena je o dost vyšší.

Výběr velikosti

Koberce se nejčastěji vyrábějí ve čtyřech variantách. Asi nejběžněji v prodejnách narazíte na metrážové varianty. Ty se pokládají na celou plochu podlahy. Kromě toho si ale můžete pořídit také kusové koberce, které slouží většinou k designovému vylepšení interiéru. Dostupné jsou v mnoha materiálech, tvarech, designech i barvách a vyšperkovat mohou především obývací pokoje a ložnice.

Méně známé jsou kobercové dlaždice, kterým se někdy říká také kobercové čtverce. Pokládání bývá velmi snadné. Není nutné je lepit, protože jsou samoležící a dají se tedy také snadno vyměnit, pokud je to třeba. Hodí se třeba do dětských pokojů, kde se mohou proměňovat spolu se zájmy a věkem dětí. Zajímavou možností jsou i dlouhé běhouny, které jsou ideální do úzkých chodeb nebo na schody.

Čtěte cedulky

Pří výběru koberce také pořádně čtěte doplňující informace. Pozorně si prohlédněte především informační piktogramy, které vám prozradí řadu důležitých informací. Například to, zda se daný kus hodí na podlahové topení, schodiště či do vlhkého prostředí. Zda po něm můžete jezdit třeba s kolečkovou židlí a jestli je dobrý také na tlumení hluku.

ZDROJ: https://www.realhomes.com/advice/how-to-choose-carpet

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button