Dům a zahradaKrása a módaRady a tipy

Krásně voňavé prádlo i bez aviváže? Poradíme jak na to

Kdo by nechtěl mít pokaždé voňavé oblečení, jehož aroma vydrží i několik dní a vy si stále připadáte jako byste na sobě měli čerstvě vyprané prádlo? Jenže jak toho docílit? Z vlastní zkušenosti určitě víte, že prací prášky a aviváže ne vždy splní to, co slibují. Častokrát prádlo přestane vonět i jen pár hodin od vyprání. Nebo musíte přípravku použít tolik, že byste se za chvíli ani nedoplatili.

Dalším faktorem je také to, že voňavé prášky a aviváže jsou často nešetrné k přírodě a kvůli zachování výrazného aroma se do nich přidávají nejrůznější chemikálie. To není dobré ani pro životní prostředí, ani pro vaši pokožku. Chemikálie v pracích prostředcích jsou častou příčinnou vzniku ekzémů či jiných kožních obtíží.

Aviváž ani standardní prací prostředky by se také neměly používat k praní prádla pro kojence. Jejich citlivá pokožka může na tyto prostředky reagovat silnou alergickou reakcí. Podobně se nedoporučuje prát s těmito produkty také spodní prádlo. Prací prostředky se nikdy nepodaří z prádla dokonale vymýt a jejich zbytky mohou způsobit podráždění, svědění či dokonce infekci.

Je nutné se s voňavým prádlem rozloučit?

Vůbec ne! Jen zapomeňte na produkty z drogerie a buďte trošku vynalézaví. S naší pomocí si můžete vytvořit vlastní voňavý balzám, díky kterému bude vaše prádlo vonět dlouhé dny a týdny. Navíc se nemusíte bát žádné chemie. Je to čistě přírodní produkt, ze kterého může mít radost jak příroda, tak i vaše pokožka.

Levandulový balzám po praní

Levandule je nejen krásně vypadající rostlina, ale také mocná bylinka, které vyniká svou léčivou schopností a pronikavou vůní. Působí uklidňujícím dojmem a vyvolává pocity pohody a bezpečí.

K přípravě levandulového balzámu budete potřebovat následující ingredience:

 • 2 a půl šálku vody
 • 4 lžíce sušené levandule
 • 15 kapek levandulového esenciálního oleje
 • 2 lžíce vodky nebo jiného silného alkoholu bez vůně
 • láhev s rozprašovačem
 • plátýnko na scezení

Jak postupovat?

 1. Nejdříve si připravíme silný levandulový odvar. To provedeme tak, že smícháme sušenou levanduli s šálkem vody a necháme na mírném plameni postupně přivést k varu. Odstavíme z plamene a necháme ještě 5 minut odležet.
 2. Poté převaříme zbylou vodu a přelijeme do láhve s rozprašovačem, kde ji necháme mírně vychladnout.
 3. Následně do ní přidáme alkohol a esenciální olej.
 4. Nakonec přes plátýnko nebo husté síto přecedíme levandulový odvar a směs řádně promícháme.

Jak balzám používat?

Levandulový balzám se nepoužívá před praním, jak je u aviváže běžné, ale naopak po praní. Nejlepších výsledků dosáhneme, pokud jej na prádlo nanášíme během žehlení. Teplo z žehličky způsobí lepší uvolnění vůně, která také snáze pronikne do jednotlivých vláken látky. Levandulové aroma pak vydrží opravdu dlouhou dobu.

Pokud prádlo nežehlíte. Jednoduše na něj levandulový balzám nastříkejte předtím, než jej složíte do skříně. Aroma nebude tak silné a dlouhotrvající jako při předchozím postupu, ale levandulovou vůni si užijete alespoň po dobu několika dní.

Benefity levandulového aroma

Aby toho nebylo málo, je dobré si připomenout, že levandule je léčivá bylinka a její vůně se v tradiční medicíně používá k léčbě mnoha neduhů. Nejen že tedy budete krásně vonět, ale bude to i vůně, která léčí nejen vás, ale i vaše okolí.

Levandule pomáhá například s těmito obtížemi:

 • Úzkostné stavy. Pomáhá uvolňovat napjaté svaly, ulevuje od bolestí hlavy a uklidňuje.
 • Nespavost. Levandule je vůbec tím nejlepším pomocníkem v boji proti nespavosti. Nemusíte se ale bát, že byste přes den stále usínali. Pouze budete méně ve stresu a více v pohodě. A večer bez potíží šup na kutě.
 • Odpuzuje moly. V neposlední řadě ochrání vaše oblečení také před nežádoucími škůdci.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button