V čem perete pro vaše miminko? Složení některých produktů je velmi nebezpečné
Pokud se vám narodí miminko, jistě k němu přistupujete s maximální péčí a snažíte se mu dopřát všechno v co možná nejlepší kvalitě. A přesně na tomto pocitu vydělávají stovky firem, které prodávají své výrobky s tím, že inzerují, že jsou vhodné pro děti nebo miminka. Běžný spotřebitel není schopen odhalit, zda reklama lže nebo ne, a důvěřivě kupuje to, co je mu podle obalu a reklamy doporučováno.
Bohužel platí, že ne všechno, co je na obalu, je zcela pravdivé. Respektive obchodníci vědí, že lidé si některé pojmy budou vykládat způsobem, který jim podpoří prodejnost výrobků, i když vlastně nejsou o nic lepší než jiné běžné produkty.
Nenechte se tahat za nos
V dnešní době klamavých reklam je mimořádně těžké nenechat se zlákat nepravdivými informace a vybírat skutečně kvalitní zboží. To, co většině z nás chybí, je schopnost číst etikety a pátrat po informacích do větší hloubky – jednoduše nespokojit se jen se sdělením prodejce, ale skutečně porozumět tomu, co vám etiketa říká.
Platí to zvláště u drogistických potřeb pro děti jako jsou různé krémy, šampony, prací prášky nebo hygienické ubrousky a pleny. Divili byste se, kolik nebezpečných látek mohou tyto zdánlivě šetrné výrobky ve skutečnosti obsahovat. Rozhodně neplatí, že všechny výrobky s označením „sensitive“ nebo obrázkem miminka jsou pro děti vhodné. Často jde jen o označení, že má výrobek jemnou nebo žádnou vůni.
Jaké látky mohou být pro vašeho drobečka skutečně nebezpečné?
Methylisothiazolinone (MI): Tato látka může vyvolat alergickou reakci kůže, očí i dýchacích cest. Dráždí také pokožku a odborníci tvrdí, že může způsobit při dlouhodobém působení i infarkt. Od června 2015 platí zákaz samostatného použití této nebezpečné látky v kosmetice, která se neoplachuje, ale opatrnosti není nikdy nazbyt. Vždycky nakoukněte do složení a hledejte tento název, abyste měli naprostou jistotu.
Benzisothiazolinone (BIT): Jedná se o syntetickou, bílou až žlutou pevnou látka, který se v drogistickém průmyslu běžně používá jako antimikrobiální látka a konzervant. V žádném případě ale není vhodná pro mimořádně citlivou dětskou pokožku a podle odborníků vede k vyššímu riziku vzniku dermatitidy.
Bronopol (INN): Tato konzervační látka je silným alergenem. Neměla by být součástí žádných kosmetických produktů, které se užívají pro kojence. Pro kůži je totiž tato látka toxická a po vdechnutí může způsobovat potíže také imunitnímu systému. Bohužel v některých dětských produktech ji stále najdeme a maminky se pak diví, jaktože mají jejich děti tolik zdravotních obtíží.
Methylisothiazolinone (MI) a methylchloroisothiazolinone (MCI): MI je toxický biocid, což znamená, že jde o látku likvidující mikroorganismy. MCI zase ničí bakterie, plísně a kvasinky. Jenže jejich vedlejším účinkem je také vysoká dráždivost. Ve vyšších množstvích mohou tyto látky poškozovat nervový systém, a proto mohou být stejně nebezpečné jak pro miminka, tak i pro těhotné ženy.
Fosfonáty: Patří mezi změkčovače vody. Mají především velmi výrazný negativní ekologický dopad, kontaminují totiž zejména mořskou vodu v ústích řek. Společně s potem se ale mohou z vypraného oděvu přes pokožku dostat do našeho těla, kde jsou schopné vyvolávat poruchy imunitního systému.
Řadu z těchto látek přitom stále můžete najít v pracích prášcích nebo gelech, avivážích nebo jiných kosmetických produktech, které se prezentují jako vhodné pro miminka a děti.
Jak vybrat vhodný produkt?
Při výběru vhodného produktu je tedy skutečně potřeba číst pečlivě složení a nespokojit se s tím, co výrobce deklaruje na etiketě. Kýženého výsledku dosáhnete i s pracími gely, které nevhodné látky neobsahují. Neperou o nic hůře a máte jistotu, že pro své dítě děláte jen to nejlepší.
Skvělou variantou místo pracího prášku je vyzkoušet přírodní alternativy, které jsou většinou vyrobeny na bázi rostlinných výtažků. Oblíbenou možností jsou například tzv. mýdlové ořechy, které přidáte v bavlněném sáčku přímo do pračky. Skořápky obsahují zvláštní látku, která účinně pere, ale je šetrná k pokožce i životnímu prostředí. Prádlo je z hlediska vůně neutrální, ale je možné přidat esenciální vonné oleje, které jsou navíc přírodním anitbiotikem.
Podobná pravidla lze ale uplatnit i při používání jiných kosmetických produktů. Vždy je lepší volit přírodní výrobky, které obsahují minimum chemických látek. Často můžete i hodně ušetřit. Řada maminek například nedá dopustit na použití tzv. perlanu. Jde o papír, který lze koupit v lékárně, a po namočení do vody funguje stejně jako vlhčené ubrousky. To vše ale bez chemie a za zlomek ceny.