Dům a zahradaZajímavé články

Vyberte si správného mazlíčka pro vaše dítě: Hlodavci, andulka nebo tradiční pes?

Přijetí domácího mazlíčka do rodiny může být neuvěřitelně obohacující zážitek, zejména pro děti. Domácí mazlíčci poskytují nejen společnost a bezpodmínečnou lásku, ale také učí cenné životní lekce o zodpovědnosti, empatii a péči. Obecně je ale faktem, že opravdu malé děti ještě nedokážou samy posoudit, jak se správně ke zvířeti chovat a rozhodně se jim nedá svěřit péče o zvířátko. Ve výsledku to tedy bude vždy primárně vaše starost a je nutné s tím počítat.

Při výběru vhodného domácího mazlíčka pro malé děti je proto třeba zvážit několik faktorů, které zajistí harmonické a bezpečné prostředí pro dítě i zvíře. Pojďme se hlouběji seznámit s některými nejlepšími domácími zvířaty pro malé děti a s důvody, proč by mohla být pro vaši rodinu ideální. Než ale jakékoliv zvíře pořídíte, uvědomte si, že se jedná o živého tvora, který má také své emoce a potřeby a je potřeba se k němu takto chovat. Nedávejte svým dětem špatný příklad tím, že budete zvíře zanedbávat a přehlížet.

Morčata

Tato mírná zvířata jsou ideální pro malé děti díky své učenlivé povaze a zvládnutelné velikosti. Morčata jsou poměrně nenáročná na údržbu, takže jsou ideální pro zaneprázdněné rodiny. Mají ráda lidskou interakci a lze s nimi snadno manipulovat jemnýma rukama. Péče o morče navíc učí děti zodpovědnosti prostřednictvím úkolů, jako je krmení, čištění a komunikace s chlupatým kamarádem. Morčata bývají zřídkakdy nepřátelská, ale i ony se umí ohnat ostrými zoubky, pokud se jim něco nelíbí. Nejspokojenější budou také alespoň v párečku, není vhodné morče chovat osamocené. Pamatujte na to, že morčata vydávají pisklavé zvuky, a tedy i v noci mohou být značným rušivým elementem.

Rybičky

Zejména rybky mohou být pro malé děti skvělými domácími mazlíčky. Ve srovnání s jinými domácími zvířaty vyžadují minimální prostor a údržbu, což z nich činí vynikající volbu pro rodiny s omezenými časovými možnostmi a prostředky. Pozorování rybiček plavajících v akváriu může mít na děti také uklidňující účinek, takže jsou skvělými společníky pro relaxaci a odbourání stresu. Je ale faktem, že s rybkou se nejde pomazlit a dá se čekat, že dítě brzy omrzí. Může to být ale skvělý první krok, než pořídíte nějaké náročnější zvíře. Dítě si osvojí některé návyky v péči a může být pak lépe připravené na starost o živějšího tvorečka.

Králíci

Králíci jsou rozkošná, společenská zvířata, která si mohou vytvořit silné pouto s dětmi. Při správném zacházení a dohledu mohou být králíci láskyplnými a hravými společníky dětí všech věkových kategorií. Péče o králíka navíc zahrnuje činnosti, jako je péče o něj, krmení a poskytování duševní stimulace, což může děti naučit cenným lekcím empatie a soucitu. O králících se ale často uvažuje jako o plyšácích, které si děti budou moct mazlit a nosit. Ve skutečnosti králíci nošení obvykle špatně snáší a ocení hlazení spíše tehdy, když si pro něj sami přijdou. Zejména u králíků se nejčastěji setkáváme s nenaplněnými očekáváními, která pak způsobují zklamání nejen u dětí, ale i rodičů a v neposlední řadě i samotných chlupáčů. Králíky lze proto doporučit spíše až ke starším dětem, které už trochu chápou, že i zvíře má nárok na svůj prostor.

Pískomilové nebo křečci

Tito malí hlodavci jsou oblíbenou volbou pro rodiny s malými dětmi. Péče o pískomily a křečky je poměrně snadná a pozorování jejich prostředí může být velmi zábavné. Je však nezbytné dohlížet na interakci mezi malými dětmi a těmito domácími zvířaty, aby se předešlo náhodným zraněním, protože se jedná o choulostivé a křehké tvory.

Kočky

Kočky sice nejsou prvním domácím zvířetem, které vás pro malé děti napadne, ale při správné povaze mohou být vynikajícími společníky. Mnohé kočky snášejí jemné zacházení a mohou si s dětmi vytvořit silné pouto, které jim poskytne nekonečné hodiny zábavy a lásky. Je však nezbytné vybrat kočku, která je známá svým mírným chováním, a naučit děti, jak se svým kočičím přítelem komunikovat s respektem. Kočky se umí ohánět drápky i zuby a rozhodně si nenechají vše líbit. Mají vlastní hlavu a umí se o sebe postarat. Proto je potřeba dítě za začátku naučit pevným a jasným hranicím.

Malá plemena psů

Některá malá plemena psů mohou být vhodná pro rodiny s malými dětmi. Tato plemena jsou známá svou přátelskou a společenskou povahou, což z nich dělá skvělé společníky pro děti. Je však nezbytné vybrat psa, který je kompatibilní s životním stylem vaší rodiny, a zajistit řádný výcvik a dohled, aby byl zajištěn bezpečný a harmonický vztah mezi dítětem a zvířetem. Pes vyžaduje značnou míru času a péče. Nezbytné je každodenní venčení, ale i návštěvy veterináře a další péče. Pro malé dítě je taková péče zatím neuskutečnitelná, takže vše bude ležet jen na rodičích. Je vhodné zamyslet se také, jak budete se psem řešit dovolenou, případně co se bude dít, kdybyste se stěhovali. Pes může žít klidně 15 let a na tuto dobu za něj odpovídáte.

Potkani

Navzdory rozšířeným mylným představám mohou být potkani skutečně skvělými domácími mazlíčky, zejména pro děti, které jsou zodpovědné a mírné. Potkani jsou vysoce inteligentní, společenská zvířata, která mají ráda interakci s lidmi a při správném výcviku se mohou naučit i různé triky. Jsou poměrně nenáročné na údržbu a mohou si vytvořit silné pouto se svým majitelem, které mu poskytne nekonečnou zábavu a společnost.

Malí ptáci

Ptáci, jako jsou andulky (papoušci) nebo kakadu, mohou být pro rodiny s malými dětmi rozkošnými domácími mazlíčky. Jsou barevní, hraví, a dokonce se mohou naučit napodobovat zvuky a slova. Je však důležité zajistit ptáčkům prostornou klec, pravidelnou sociální interakci a duševní stimulaci, aby se jim dobře dařilo a byli šťastní.

ZDROJ: https://www.petmd.com/dog/pet-lover/these-are-best-pets-kids-each-age
ZDROJ obrázku:Autor/ka fotografie: Tanner Johnson: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/domaci-mazlicek-kozesina-zvirata-hlodavci-53813/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button