Dům a zahradaNezařazené

Důchodce předělal chodby v paneláku do stylu baroka

Vladimir Chaika,

důchodce z ukrajinského města Kyjev strávil 15 let přeměnou schodiště svého bytového domu. Z komunistické budovy se stalo mistrovské dílo připomínající zámky ze 17. a 18. století. Vždy byl fascinován stylem interérů hradů a zámku. Mnoho let pracoval na stavbě a na opravách různých budov okolo Kyjeva, proto měl zručnost a zkušenosti potřebné ke zvládnutí tohoto složitého projektu. V roce 1997 měl nehodu, po které zažil klinickou smrt a nakonec zůstal odkázán na invalidní důchod. Od té doby měl spoustu volného času. Velmi dobře znal dekorativní styl francouzských zámků ze 17. století, stavební materiály byly levné a když mu kamarád poskytl různé formy na odlévání, pustil se do práce.

Styl, který zvolil při tvorbě tohoto projektu je velmi složitý a pracný. I když je v současnosti upřednostňovaný spíše minimalismus, jemu se pompézní nádhera jednoduše líbí. Vladimir na projektu pracoval velmi pečlivě, například strop prvního patra čtyřikrát předělával, dokud nebyl úplně a stoprocentně spokojený. Dnes jsou hotová tři patra, přičemž každý detail je dokonalý. Od složitých vzorů omítek a pozlacených motivů až po portréty šlechticů zdobících stěny, místo skutečně vypadá jako interiér okouzlujícího francouzského zámku.

Chaika tvrdí, že práce, kterou při rekonstrukci jeho bytového domu vykonal, mu pomohla překonat jeho osobní problémy. Potěšila ho i pozitivní vazba od jeho sousedů. Bohužel zvýšení cen materiálů ho donutilo projekt ukončit.

Jednou z nejpůsobivějších rysů jeho ukrajinského zámku je odpadková šachta, kterou přeměnil na zlatý sloup. Vypadá dokonce tak nádherně, že někteří jeho sousedé už ho již odmítají používat na původní účel. Na tuto bytovku se chodí dívat lidé z okolí a dokonce se tu rádi fotí novomanželé.

 

 

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button