Dům a zahradaRady a tipy

Chcete oživit svůj interiér? Použijte barvy.

Chystáte se na velkou změnu vašeho interiéru, chcete použít barevné zdi, ale stále nevíte, jak na to? Tady je několik typů.

Při výběru barev mějte na paměti Několik důležitých „maličkostí“:

  • charakter místnosti – odpočinek či aktivity
  • světelnost – svítí do pokoje celý den slunko nebo je orientovaný na sever a je potřeba v něm svítit
  • velikost místnosti – malé prostory vyžadují světlejší odstíny

Kategorie barev

  • Barvy teplé – červená, žlutá, oranžová a jejich odstíny. Tyto barvy povzbuzují k aktivitě a jsou ideální do místností, kde trávíme během dne nejvíce času.
  • Barvy studené – zelená, modrá, fialová mají účinky spíše uklidňující. Jsou tedy vhodnější do místností, v nichž odpočíváme.

Kuchyně

Zde se většinou setkávají všichni členové domácnosti. Je to místnost plná vůní a pestrých chutí. Naše těla tady pracují na plné obrátky, a proto by tomu měla odpovídat její barva. Hodí se sem žlutá, cihlová či okrová. Jestliže je menší, volte raději světlejší odstíny – broskvový či smetanový.

Obývací pokoj

Tady jsou zase vhodnější barvy teplé. Většinou to je největší místnost celého bydlení, můžeme tedy sáhnout pro tmavší odstíny.

Ložnice

Zde trávíme téměř třetinu života. Je to místo odpočinku a klidu, který je pro náš organismus velice důležité. Pro výběr barev sáhneme k těm studeným odstínům.

Kombinování barev

Chcete – li experimentovat s kombinací barev či odstínů, pamatujte, že vždy je důležité zvolit barvu dominantní, jež odpovídá dané místnosti. Barvy mají velký vliv na naše pocity, díky nim na nás může místnost působit teple nebo studeně, hlučně či tiše.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button