Spolupráce

Jak v domácnosti udržet požadovanou teplotu? Pomohou vám rolety

Také to znáte? Během letních měsíců je domácnost kvůli vysokým teplotám a ostrému slunci jako v ohni, v zimě naopak člověk musí otáčet kohouty radiátorů na maximum. Mezi účinné způsoby, jak v bytě či domě po celý rok udržet požadovanou teplotu, patří používání rolet. Navíc vám ušetří stovky až tisíce korun ročně za energie.

Když si lidé do domácnosti nebo kanceláře pořizují rolety, ve většině případů tak činí proto, že potřebují regulovat světlo a sluneční paprsky, které umí být pořádně otravné. Často ale nevědí, že tento typ stínění slouží také jako výborná ochrana proti přehřátí a nebo naopak nadměrnému ochlazení místnosti

Jestli vás doma dlouhodobě trápí neúnosná vedra či nesnesitelná zima, možná vám vytrhnou trn z paty právě rolety do plastových oken nebo na dveře.

Proč jsou ideální na udržení stálé teploty?

Důvod je jednoduchý: výrobci některé typy rolet vyrábí z materiálů, které mají termoizolační vlastnosti. Díky tomu aspoň částečně zastaví horko nebo zimu, aniž byste v místnosti museli zapínat ventilaci nebo radiátor. 

Rolety zjednodušeně řečeno vytvoří bariéru mezi interiérem a vnějším prostředím, takže během několika minut po zatažení ovlivní teplotu v místnosti. Díky tomu vás v létě nebude ničit vedro a v zimě uspoříte spoustu peněz za energie – protože vám rolety částečně pomohou udržet teplo, nebudete muset tolik vytápět. V době výrazného zdražování jde o vítanou vychytávku.

Nejlépe vám poslouží termoizolační rolety

S regulací teploty vám pomůže většina rolet, na výběr máte například:

  • Klasické látkové rolety
  • Rolety Den a Noc
  • Zatemňovací (blackout) rolety

Nicméně pokud si stínění na okna či dveře pořizujete primárně kvůli zabránění horku a chladu, doporučujeme vyhledat speciální vnitřní termo rolety. Získáte tak jistotu, že jsou vyrobené z termoizolačních materiálů, které budou interiér od venkovního prostředí spolehlivě izolovat 365 dní v roce.

Možnou a zajímavou alternativou jsou venkovní nebo screenové rolety. Ty se instalují ven před okno či dveře a kromě horka a chladu umí slušně izolovat i zvuky. Navíc si dokonale poradí se slunečním zářením a chrání okna před špatným počasím.

Dejte si rolety na balkonové dveře i střešní okno

Aby rolety z hlediska termoizolace plnily svůj účel, měli byste předem důkladně zvážit, kam je umístíte. Trápí-li vás hlavně vedra, nechte je nainstalovat do místností, kde nejvíc praží slunce. Když například máte podkrovní byt, bezpochyby bude dávat smysl pořízení rolety na střešní okno

Pokud spíš potřebujete ušetřit za energie během podzimu a zimy, dejte přednost montáži rolet do krajních místností, odkud nejvíc uniká teplo. Zároveň platí, že čím větší skleněné plochy v interiéru máte, tím se teplo ztrácí rychleji. Proto je vhodné popřemýšlet také o roletách na balkonové dveře.

Víte, že termoizolační účinky mají i žaluzie? 

Nejste příznivcem rolet, ale přesto byste chtěli stínění, které pomáhá udržovat stálou teplotu v domácnosti? Možným řešením jsou i některé typy žaluzií. 

Aspoň část vedra a chladu zastaví i klasické hliníkové, ale spolehnutí je především na plisé žaluzie. Tato stínící technika se vyrábí ze speciální antistatické látky, která má mimo jiné výborné termoizolační vlastnosti. Mezi sklem a látkou se totiž vytvoří vzduchový prostor, přes který projde jen minimum tepla nebo zimy.

Plisé sice bývá o něco dražší než běžné žaluzie, ale jestli to myslíte s regulací teploty v domácnosti vážně, určitě se vám taková investice vyplatí.

Bonusové tipy na závěr

Než se rozhodnete pro nákup rolet kvůli dosažení stálejší teploty v interiéru, máme pro vás na závěr důležité tipy:

  • Rolety si vždy nechte vyrobit na míru.
  • Konzultujte s prodejcem termoizolační účinky konkrétní rolety.
  • Ujasněte si, jestli chcete rolety pořizovat najednou, nebo spíš postupně – nákup všech rolet najednou může být výhodnější.
  • Promyslete si, zda preferujete spíš neprůsvitné (zatemňovací) rolety, nebo takové, přes které se dostane část světla

Přejeme šťastnou ruku při výběru stínící techniky!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button