Spolupráce

Ochrání vás lépe klasický nebo nanorespirátor? Z vědeckého hlediska máme jasno

Bez respirátorů se dnes ve veřejném prostoru neobejdeme. Jsou nezbytnou součástí naší každodenní výbavy a pomáhají nám chránit sebe i ostatní před nákazou koronavirem. Jak ale vybrat ten nejlepší? V poslední době se hodně hovoří o nanorespirátorech jako o nejlepší cestě jak se chránit, a přesto šetřit přírodu i vlastní peněženku.

V čem je nanorespirátor lepší?

Jeho hlavní výhodou je to, že se dá používat opakovaně, dále je velmi lehký a prodyšný, dobře těsní a v neposlední řadě také zachytí až 99 % virů. Nano respirátor jednoduše v mnohém předčí klasické respirátory.

Zachytí koronavirus?

Je přirozené, že řada lidí může mít pochybnosti o tom, zda nanorespirátory fungují stejně spolehlivě jako ty klasické. Není třeba se ničeho obávat, nanorespirátory mají testovaný záchyt pro částice o velikosti viru 97-99 %.  Jsou tedy zcela spolehlivé a je možné je bez obav používat i v exponovaných situacích (nemocnice, domovy pro seniory, školy apod.).

Klasické respirátory nemusí fungovat vždy

Je to možná překvapivé, ale klasické respirátory FFP2 a FFP3 jsou tzv. průmyslové respirátory, které se ale netestují na záchyt viru. Obecně se předpokládá, že jej dokážou zachytit, ale neexistují žádné vědecky podložené důkazy, které by to přímo potvrzovaly.

Jak vybrat spolehlivý respirátor?

Jestliže chcete, aby vás respirátor ochránil před nákazou, je nutné zajímat se při koupi o certifikáty a testy, které zaručují ochranu před viry. Platí ale, že pokud respirátor obsahuje nanovlákennou membránu, dokáže nositele před viry zabezpečit daleko lépe než kdejaký jiný výrobek, který sice deklaruje, že má třídu FFP3.

Kde respirátory kupovat?

Nejlevnější nano respirátory můžete pořídit na internetu i v kamenných prodejnách. Je dobré zaměřit se zejména na lékárny nebo drogerie, kde lze očekávat vyšší kvalitu zboží než v jiných obchodech. Ptejte se i na doporučení pracovníků, ti sami nejlépe rozumí certifikacím a dovedou vám poradit, který respirátor vás ochrání nejspolehlivěji.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button