Spolupráce

Zdravý životní styl? Nezapomeňte na zásadotvorné potraviny a vitaminy

Mnoho lidí sportuje, snaží se pracovat se stresem, meditovat, relaxovat a dělat vše pro zdravý životní styl. Ovšem nedílnou součástí zdravého fungování lidského těla je také správná a vyvážená strava s dostatkem vitamínů. Velmi často se stává, že lidé nemají ve svých jídelníčcích obsaženy zásadotvorné potraviny, nebo jen v malém množství, a organismus je následně překyselený. Stejně tak mnohdy chybí potřebné vitamíny, zejména pak vitamíny rozpustné v tuku. Které potraviny by tedy neměly ve zdravém jídelníčku chybět?

Překyselený organismus = únava a zdravotní potíže

Pokud jsou součástí našich jídelníčků potraviny jako tučné maso, bílá mouka, rafinovaný cukr, káva či alkohol, výrazně se zvyšuje riziko takzvaného překyselení organismu. Prostředí, které by v organismu mělo být udržováno, je zásadité s hodnotami pH od 7,35 do 7,45. Změní-li se tyto hodnoty na kyselé, začne po nějaké době naše tělo reagovat únavou, problémy se zažíváním, případně i alergiemi a dalšími potížemi. Proto je nezbytné zařadit do jídelníčku zásadotvorné potraviny. K nim patří především citrony, grapefruity, kořenová, listová i plodová zelenina, nejrůznější ovocné i zeleninové šťávy, zelený čaj či za studena lisované oleje a tuky.

Vitamíny rozpustné v tuku – proč jsou důležité

Při výběru vhodné stravy je třeba zohlednit také to, aby obsahovala dostatek vitamínů, a to zejména těch rozpustných v tucích, tedy A, D, E a K. Tyto vitamíny jsou totiž takzvanými mikroživinami, jež v našem těle zajišťují celou řadu důležitých funkcí a bez jejich dostatečného příjmu není náš organismus schopen správně fungovat. Tyto vitamíny získáte z kvalitních potravin, vitamíny D a K si je dokonce tělo schopno tvořit samo. Stejně jako u stravy a celkového životního stylu platí i u příjmu vitamínů vyváženost, proto si zjistěte, jaké optimální hodnoty byste měli vzhledem ke svému příjmu/výdeji a životnímu stylu do svého jídelníčku zařadit. Stejně, jako je škodlivý nedostatek vitamínů, působí negativně i jejich nadbytek.

Jak je patrné z předchozích řádků, zdravý životní styl je kombinací nejrůznějších faktorů, které jdou takzvaně ruku v ruce. Chcete-li udržovat tělo v kondici, spoléhejte nejen na sport, ale i správnou stravu a dostatečný příjem vitamínů a minerálů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button