Spolupráce

Podzim je tu – jak zabavit děti, když počasí nepřeje?

Zatímco letní teplé a slunečné dny doslova lákají k pobytu venku, s příchodem podzimu se počasí stane daleko nevyzpytatelnější. Nezřídka se objevují deště a plískanice, které hrám na čerstvém vzduchu zrovna dvakrát nepřejí. Rodiče malých ratolestí tak musí řešit, jak neposedy zabavit doma mezi čtyřmi stěnami. Přinášíme pár tipů, díky kterým se vám to povede.

Nechte je tvořit

I nepříznivé počasí nabízí víc možností, jak zabavit dítě, než ho jen posadit před televizi nebo tablet. Tento druh zábavy nepatří zrovna mezi ty ideální, používejte ho spíš v krajních případech, aby z vašich ratolestí nevyrostli televizní maniaci. Zasedněte s nimi ke stolu a tvořte, vždyť papír, nůžky, lepidlo, plastelína a barvy různých druhů jsou už po celé generace sázkou na jistotu. Neobejde se to sice bez trochy nepořádku, ale radost v očích vašich dětí a jejich vytvořená dílka, jimiž si můžete pak ozdobit domácnost, to jistě bohatě vykompenzují.

Vymyslete netradiční zábavu

Fantazii a kreativitě se meze nekladou. Zkuste proto vaše děti překvapit něčím neobvyklým a vymýšlejte jim různé hry. Předškolní věk je totiž obdobím, během kterého děti získávají základní poznatky, dovednosti a návyky. Při kreativních činnostech se rozvíjí jejich motorika, představivost i psychika. Co jim třeba doma v pokoji nebo obýváku vybudovat bludiště z provázku? Procvičí si při něm trpělivost a naučí se lépe soustředit. Nebo jim dovolte malovat na tričko, získají tak krásnou vzpomínku. Nebo je nechte putovat za pokladem – vymyslete pro ně úkoly i se sladkou odměnou na konci, která se stane tou správnou motivací.

Pořiďte jim vlastní království

Děti milují, když mohou napodobovat dospělé. Rády tak činí třeba v kuchyni. Právě tady ale na ně číhá řada nástrah v podobě ostrých nožů, horkých sporáků a hrnců s vařícími pokrmy. Uhlídat, aby se nikomu nic nestalo a ještě přitom stihnout uvařit oběd nebo večeři, to představuje doslova nadlidský úkol. Musíte být neustále ve střehu, předvídat neočekávané situace. Přitom existuje jednoduchý způsob, jak z této šlamastyky ven – pořiďte vašim potomkům dětskou kuchyňkus veškerým vybavením, včetně mikrovlnky, lednice či hořáku s plotýnkami. Mohou tak napodobovat vaše pohyby, aniž by přišly k úhoně. Vyberete-li kuchyňky se zvukyspotřebičů, pak se malé ratolesti budou cítit jako velcí šéfkuchaři. Kromě toho mají kuchyňky na hraní ještě jednu nespornou výhodou – vaše děti zabaví na dlouhé hodiny. A vy tak konečně získáte chvilku času pro sebe!

Podobné články

Jeden komentář

  1. Za sebe můžu doporučit jakékoli napodobování dospěláckých činností, obě děti se zabaví hodiny v pokojíčku 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button