Zdraví

10 malých změn, které zaženou depresi a úzkost

1. Obklopte se čerstvými květinami

Ať už řezané nebo květiny v květináčích, díky této přírodní kráse se budete cítit lépe. Květiny nejen hezky vypadají, ale i příjemně voní. Určitě lépe než chemické osvěžovače vzduchu.

2. Svůj domov vybavte barevnými doplňky

Vaše nálada na celý den je často nastavena v prvních minutách po probuzení. Tím, že oživíte váš domov barvami a krásnými věcmi, dopomůžete vaší ranní náladě. Nemusíte pořizovat nic drahého nebo velkého. Zkuste vaši pohovku oživit barevnými polštářky, pořídit malý kobereček nebo nový přehoz přes křeslo. I malý barevný obraz rozjasní váš pokoj i náladu.

3. Čtěte

Zkuste si přečíst nějaké inspirativní a motivační knihy nebo jen román, na který se už dlouho chystáte.

4. Běžte se ven projít

Být venku je velmi prospěšné pro vaše fyzické i psychické zdraví. Už jenom to, že na chvíli změníte prostředí z uzavřeného prostoru, vám pomůže někdy více než si zacvičit.

5. Jezte barevné jídlo

Všichni se shodneme, že ovoce a zelenina jsou základem zdravé výživy. Poskytují našim tělům vitamíny a živiny, které pomáhají předcházet nemocem. Zkuste do svého jídelníčku zařadit více druhů ovoce a zeleniny, než jen na jaké jste zvyklí.

6. Zelené na snídani

Pomocí odšťavňovače si vyrobte zelené zeleninové snídaně, díky kterým budete mít během dne více energie. Zelenými snídaněmi myslíme džus nebo smoothie ze zeleniny a ovoce. Pro správnou vyváženost cukru a zeleniny doporučujeme pravidlo 80/20. 80 % zeleniny a 20 % ovoce.

7. Denní meditace

Hlavní důvody úzkostí jsou v tom, že se příliš obáváme o svou budoucnost. Meditace nám pomáhá zaměřit se na přítomnost. Nemusíte meditování přehánět, zpočátku zkuste jen pár minut tiše sedět a soustředit se na svůj dech. Nemusíte sedět na zemi v tureckém sedu. Jen si najděte klidné místo, kde se vám pohodlně sedí a věnujte pozornost jen svému dýchání.

8. Práci nechte v práci

Nastavte si hranice mezi prací a vaším domovem, volným časem. Jakmile přijdete z práce domů, vypněte služební telefon a neřešte pracovní emaily, můžou počkat.

9. Začněte zahradničit

Pokud máte možnost starat se o nějakou zahradu nebo jen na balkoně pěstovat květiny a bylinky, pusťte se do toho. Zahradničení kombinuje výhody pobytu v přírodě, psychické soustředění a trpělivost. Začněte třeba bylinkami, které vám budou užitečné. Například bazalka, petržel, rozmarýn či koriandr.

10. Zapojte svou tvořivost

Všichni v sobě máme tvůrčí potenciál, který pozitivně ovlivňuje naši náladu. Ať už vytváříte, kreslíte, vaříte nebo něco vymýšlíte, nestyďte se za to. Už jen samotná tvorba vám pomůže zlepšit náladu, nemusí jít jen o cíl.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button