Rady a tipyZdraví

Trápí vás bolavá kolena? Poradíme, jak si ulevit od bolesti během chvilky

Kdo zažil bolest kolen, ten potvrdí, že jen málokterá bolest je více nepříjemná. Kolena tvoří základ naší pohybové soustavy a potřebujeme je při jakémkoliv pohybu. Jen obyčejné zvednutí ze židle se kvůli bolestivým kolenům může stát nepřekonatelným problémem. A co teprve chůze či běh?

Bolesti kolen mohou postihnout jak mladé, tak i starší generaci. Příčin může být celá řada a k úspěšné léčbě bolesti je nutné nejprve správně stanovit její příčinu.

Jedním z nejběžnějších důvodů je osteoartritida. Zjednodušeněji řečeno, jedná se o stav, kdy jsou kolenní chrupavky opotřebované nebo dokonce v určitých místech již úplně chybí, a kosti se tak o sebe začínají třít na přímo. To pak logicky vede ke vzniku bolesti.

Bolest je často znatelná nejen během pohybu, ale také v rámci odpočinku. Nemůžete tedy ani pořádně relaxovat či spát. Taková bolest vám pak již znatelně komplikuje život a výrazně snižuje jeho kvalitu.

Pokud jste si mysleli, že je tento stav prakticky nezvratitelný a vy se musíte s bolestí smířit, jste na omylu! Existuje jednoduchá technika, která vám může pomoci zbavit se bolesti, nebo ji alespoň zmírnit. Jakmile totiž ustoupí bolest, můžete se zaměřit na opravdu pečlivé řešení příčiny. S nápravou tohoto stavu vám nejlépe pomůže lékař, který vám předepíše účinné preparáty. Ty dokážou opotřebované chrupavce pomoci.

Jak si rychle ulevit od bolesti kolen

Základem je pochopit, jak bolest v koleni vzniká. Jak už jsme si řekli, její nejčastější příčinnou je to, že na sebe kosti v koleni až příliš těsně naléhají a dřou o sebe.

Naším cílem tedy je pokusit se, aby se kosti držely dále od sebe a vznikl mezi nimi alespoň provizorní prostor. Tak docílíme dočasné úlevy od bolesti. Zní to složitě? Nebojte, není. Budete potřebovat jen ručník a židli nebo křeslo.

Jak na to?

Jedná se vlastně o jednoduchý cvik. Přesto je potřeba provádět jej precizně a postupovat podle pokynů. V žádném případě nejděte přes bolest a buďte nad míru opatrní, abyste si neublížili.

  1. Vezměte si ručník a srolujte ho přibližně tak, aby měl na šířku okolo 20 cm.
  2. Posaďte se na židli či na křeslo. Snažte se sedět tak, aby vaše kolena byla v pravém úhlu.
  3. Vložte ručník pod koleno a nohu zvedněte tak, abyste si chodilo mohli opřít o okraj židle. Je-li to pro vás nemožné, posaďte se na nižší židli nebo si přistavte nízkou stoličku, o kterou si chodilo zvládnete opřít.
  4. Nyní zapojte lýtkový sval. Pomocí něj přitahujte lýtko směrem ke stehnu, a tak stlačujte ručník umístěný pod kolenem. Jedná se o krátký pohyb, není třeba velkého rozsahu. Cílem je tímto pohybem uvolnit a protáhnout kolenní kloub.
  5. Opakujte přibližně desetkrát a poté vystřídejte nohy.
  6. Můžete zařadit ještě druhou sérii. Vše se odvíjí od vašeho osobního pocitu. Pokud vás něco bolí, okamžitě s cvičením přestaňte. Pokud naopak cítíte, že ještě jedno opakování zvládněte, s chutí do toho.
  7. Tímto způsobem dochází k protažení a uvolnění kolena. Kosti se od sebe oddálí a bolest prakticky okamžitě vymizí. Jedná se samozřejmě pouze o dočasné řešení, ale potřebujete-li se bez bolesti pohybovat alespoň po bytě, pak je to výborné řešení.
  8. Cvik tedy provádějte kdykoliv začnete pociťovat bolest.

Zdravá kolena

Základem pro zdravé klouby je dostatek kolagenu v těle. Jedná se o látku, která je zodpovědná za pružnost a vitalitu chrupavek a její nedostatek může vést k vážnému poškození kloubů. Zaměřte se na konzumaci potravin, které pomáhají přirozené tvorbě kolagenu v našem těle. Mezi ně patří například:

  • banány, ořechy a čokoláda – přirozené zdroje hořčíku
  • šípky, černý rybíz, kiwi, citrusy a další ovoce, které má vysoký obsah vitamínu C

Hořčík a vitamín C hrají klíčovou úlohu při tvorbě kolagenu v našem organismu.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button