Cvičit v těhotenství? Jistě, ale má to svá pravidla
Domníváme se, že již byl dávno a úspěšně vyvrácen mýtus, že v těhotenství se nesmí cvičit nebo že to dokonce může být příčina potratu. Samozřejmě hovoříme o normálním, nerizikovém těhotenství, a o cvičení, které je přiměřené zdravotnímu stavu budoucí maminky a fázi těhotenství.
Není nicméně žádných pochyb, že zdravé cvičení v těhotenství jenom prospívá. Budoucí maminky se tak mohou lépe připravit na nadcházející porod a také na regeneraci po porodu. Zdravý pohyb během celého těhotenství také pomůže lépe se vypořádat s poporodními kily a dá se předpokládat, že maminka, která pravidelně cvičila, bude po porodu rychleji v dobré kondici.
Přesto není jednoduché během těhotenství cvičit skutečně zdravě a prospěšně. Řada žen dělá spoustu chyb, které jim skutečně mohou ublížit a ohrozit normální průběh těhotenství. Klíčové je tedy vždy se ptát vašeho lékaře a přesně se řídit jeho pokyny.
Výhody cvičení
Během těhotenství je normální, že se žena cítí unavená, oteklá, nefouknutá a bez nálady. Pravidelně cvičení může pomoci tyto potíže snadněji překonat a proměnit těhotenství v příjemných devět měsíců. Je prokázané, že cvičení prospívá nejen tělu, ale také duchu, a nastávající maminky tak mohou snadněji překonat strach nebo nervozitu z toho, co je čeká. Mezi největší výhody cvičení patří:
- Zmírnění nadýmání, plynatosti, zácpy a otoků.
- Snižuje pravděpodobnost vzniku těhotenské cukrovky.
- Zlepšení nálady.
- Zvýšená energie.
- Podporuje růst svalů, které jsou nezbytné k úspěšnému porodu.
- Lépe se po cvičení spí a odpočívá.
- Po porodu se snadněji vrátíte k původní váze.
Změny na těle
Je zřejmé, že během těhotenství dochází k řadě velice významných změn. Nejviditelněji se to samozřejmě projeví na našem těle. Tyto změny mohou cvičení komplikovat a některé aktivity zcela vyloučit. To je ale zcela v pořádku a během těhotenství by se nikdy nemělo cvičit do úplného vyčerpání nebo snad při bolesti.
- Během těhotenství se uvolňují některé části těla, zejména vazy v okolí kloubů. Existuje tedy větší riziko poranění kloubů a šlach. Proto vykonávejte všechny sporty, při kterých se namáhají klouby, mimořádně obezřetně. Zapomeňte na těžké dopady na kolena nebo pohyby náročné na kyčle a jiné klouby.
- Počítejte s přírůstkem na váze. Kvůli tomu se mění centrum rovnováhy a vytváří se silný tlak zejména na oblast beder a pánev. Dopřejte tedy zejména těmto částem těla dostatečný odpočinek a regeneraci.
- Zvýšená hmotnost znamená také to, že při cvičení vydáte větší množství energie. Nezapomeňte tedy tělu vydanou energii vždy doplnit. V těhotenství byste rozhodně neměla hubnout!
- Tep udržujte v takové fázi, kdy můžete při sportu klidně mluvit.
Jaké cvičení je vhodné
Nejbezpečnějším způsobem jak se v těhotenství zdravě hýbat a cvičit je přihlásit se do speciálních kurzů pro těhotné. Je-li kurz vedený zkušeným a instruovaným lektorem, můžete mít jistotu, že všechny cviky budou bezpečné pro vás i vaše miminko a riziko úrazu nebo jiných komplikací je minimální.
Možnost cvičit vždy konzultujte s lékařem. Každé žena je jiná a každé těhotenství vyžaduje něco jiného. To, že vaše kamarádka by málem zvládla uběhnout maraton, neznamená, že byste to stejné měla dělat vy.
Obecně se doporučuje zejména chození a plavání, případně jakákoliv pomalejší aktivita, při které ale nehrozí riziko pádu. Proto je třeba být mimořádně opatrná při ježdění na kole nebo na bruslích. I hloupá nehoda může mít tragické následky, takže se raději věnujte zcela bezpečným aktivitám.
Nikdy také neuděláte chybu s jógou nebo domácím protahováním. Opatrně ale s posilováním, a to zejména břicha. Dbejte také na to, co vám říká vaše tělo. Pokud jste unavená nebo vás něco bolí, cvičení vynechejte. Tělo si samo dokáže nejlépe říci, co potřebuje.