Rady a tipyZdraví

Cvičit v těhotenství? Jistě, ale má to svá pravidla

Domníváme se, že již byl dávno a úspěšně vyvrácen mýtus, že v těhotenství se nesmí cvičit nebo že to dokonce může být příčina potratu. Samozřejmě hovoříme o normálním, nerizikovém těhotenství, a o cvičení, které je přiměřené zdravotnímu stavu budoucí maminky a fázi těhotenství.

Není nicméně žádných pochyb, že zdravé cvičení v těhotenství jenom prospívá. Budoucí maminky se tak mohou lépe připravit na nadcházející porod a také na regeneraci po porodu. Zdravý pohyb během celého těhotenství také pomůže lépe se vypořádat s poporodními kily a dá se předpokládat, že maminka, která pravidelně cvičila, bude po porodu rychleji v dobré kondici.

Přesto není jednoduché během těhotenství cvičit skutečně zdravě a prospěšně. Řada žen dělá spoustu chyb, které jim skutečně mohou ublížit a ohrozit normální průběh těhotenství. Klíčové je tedy vždy se ptát vašeho lékaře a přesně se řídit jeho pokyny.

Výhody cvičení

Během těhotenství je normální, že se žena cítí unavená, oteklá, nefouknutá a bez nálady. Pravidelně cvičení může pomoci tyto potíže snadněji překonat a proměnit těhotenství v příjemných devět měsíců. Je prokázané, že cvičení prospívá nejen tělu, ale také duchu, a nastávající maminky tak mohou snadněji překonat strach nebo nervozitu z toho, co je čeká. Mezi největší výhody cvičení patří:

 • Zmírnění nadýmání, plynatosti, zácpy a otoků.
 • Snižuje pravděpodobnost vzniku těhotenské cukrovky.
 • Zlepšení nálady.
 • Zvýšená energie.
 • Podporuje růst svalů, které jsou nezbytné k úspěšnému porodu.
 • Lépe se po cvičení spí a odpočívá.
 • Po porodu se snadněji vrátíte k původní váze.

Změny na těle

Je zřejmé, že během těhotenství dochází k řadě velice významných změn. Nejviditelněji se to samozřejmě projeví na našem těle. Tyto změny mohou cvičení komplikovat a některé aktivity zcela vyloučit. To je ale zcela v pořádku a během těhotenství by se nikdy nemělo cvičit do úplného vyčerpání nebo snad při bolesti.

 1. Během těhotenství se uvolňují některé části těla, zejména vazy v okolí kloubů. Existuje tedy větší riziko poranění kloubů a šlach. Proto vykonávejte všechny sporty, při kterých se namáhají klouby, mimořádně obezřetně. Zapomeňte na těžké dopady na kolena nebo pohyby náročné na kyčle a jiné klouby.
 2. Počítejte s přírůstkem na váze. Kvůli tomu se mění centrum rovnováhy a vytváří se silný tlak zejména na oblast beder a pánev. Dopřejte tedy zejména těmto částem těla dostatečný odpočinek a regeneraci.
 3. Zvýšená hmotnost znamená také to, že při cvičení vydáte větší množství energie. Nezapomeňte tedy tělu vydanou energii vždy doplnit. V těhotenství byste rozhodně neměla hubnout!
 4. Tep udržujte v takové fázi, kdy můžete při sportu klidně mluvit.

Jaké cvičení je vhodné

Nejbezpečnějším způsobem jak se v těhotenství zdravě hýbat a cvičit je přihlásit se do speciálních kurzů pro těhotné. Je-li kurz vedený zkušeným a instruovaným lektorem, můžete mít jistotu, že všechny cviky budou bezpečné pro vás i vaše miminko a riziko úrazu nebo jiných komplikací je minimální.

Možnost cvičit vždy konzultujte s lékařem. Každé žena je jiná a každé těhotenství vyžaduje něco jiného. To, že vaše kamarádka by málem zvládla uběhnout maraton, neznamená, že byste to stejné měla dělat vy.

Obecně se doporučuje zejména chození a plavání, případně jakákoliv pomalejší aktivita, při které ale nehrozí riziko pádu. Proto je třeba být mimořádně opatrná při ježdění na kole nebo na bruslích. I hloupá nehoda může mít tragické následky, takže se raději věnujte zcela bezpečným aktivitám.

Nikdy také neuděláte chybu s jógou nebo domácím protahováním. Opatrně ale s posilováním, a to zejména břicha. Dbejte také na to, co vám říká vaše tělo. Pokud jste unavená nebo vás něco bolí, cvičení vynechejte. Tělo si samo dokáže nejlépe říci, co potřebuje.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button