CestováníDům a zahradaRady a tipy

Jaký zámek mají vaše dveře? Možná je čas na výměnu

Bezpečnost je nesmírně důležitá. A to nejen ve vztahu k vaší osobě, ale také k vašemu majetku. I dnes bychom měli myslet na to, zda je náš byt dostatečně chráněný před možným vniknutím cizích lidí. Myslíte, že by vaše vstupní dveře obstály v případě, že by se dovnitř chtěl někdo dostat? Pokud máte pochybnosti, možná je načase zamyslet se nad tím, zda by nebylo dobré vyměnit třeba aspoň zámek. I ten totiž dokáže dělat divy.

Jaký zámek opravdu ochrání dům, chalupu, nebo třeba kůlnu či garáž před zloději? Vyznáte se v jednotlivých druzích zámků a dokážete odhadnout, který se hodí pro vaše účely? V tomto vám dnes poradíme, abyste si mohli být jistí bezpečností vašeho majetku.

Zámky u vchodových dveří

Asi nejběžnějším zámkem u vchodových dveří je cylindrická vložka. Když ji vybíráte, je potřeba dívat se nejen na velikost (tzv. rozteče) a druh kování, ale zcela zásadní je také bezpečnost – skutečně by zámek obstál před zloději? Co je klíčové, je především to, že překonání zámku by mělo být časově náročné – alespoň dost na to, aby případné zloděje odradilo. Obecně se udává pravidlo pěti minut – pokud se zloděj do objektu nedostane do této doby, je pravděpodobné, že pokus o vloupání vzdá, protože s každou další minutou roste riziko vyrušení nebo odhalení.

Zámky jsou řazeny do 4 bezpečnostních tříd, přičemž číslo 4 znamená nejvyšší míru zabezpečení. Je ale třeba připravit se na to, že takové zámky už nejsou úplně nejlevnější.

Cylindrické vložky mohou být oboustranné – ty se běžně používají pro byt, dům nebo kancelář. Zkrácené vložky, které mají vstup pro klíč jen z jedné strany, se hodí třeba pro garáž nebo sklep.

Aby vložka do vašich dveří perfektně zapadla, je nutné, aby měla správný rozměr – vychází z šířky dveří, do kterých se vkládá. Nesmí v nich být moc utopená, nebo naopak příliš vyčnívat. Většinou stačí, pokud se budete inspirovat svou stávající vložkou a koupíte stejnou velikost.

Výběr kování

Dveře musí mít kromě zámku i vhodné kování. Obecně se vyrábí ve třech základních variantách – klika/klika, klika/koule, klika/madlo. Co se týče bezpečnosti, lze určitě doporučit kování s překrytem, který slouží jako ochrana před vylomením cylindrické vložky.

Trojkombinace pro maximální bezpečí

Možná jste pomysleli i na to, že byt máte pojištěný, takže i kdyby se do něj náhodou někdo vloupal, jste jištěni alespoň pojistným krytím. Není to ale tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Především je potřeba si řádně prostudovat smlouvu. Některé pojišťovny totiž pro pojistné plnění požadují tzv. trojkombinaci – tedy stejný stupeň ochrany zámku, kování i bezpečnostních dveří. Jestliže si nejste jisti, jak si stojí právě vaše dveře, je dobré zamyslet se nad výměnou. Možná si totiž pojištění platíte zcela zbytečně. Nechte si poradit ve specializovaných prodejnách – investice do bezpečnosti má vždycky smysl.

I chalupa musí být v bezpečí

Oblíbeným typem zámku na chatu či chalupu je ten visací. Téměř typický je také u kůlen nebo u malých zahradních domků. Nemusí to být nutně špatné řešení, ale dávejte si pozor na výběr vhodného modelu. Měl by být totiž určen do odpovídajících povětrnostních podmínek. O této odolnosti vás informuje výrobce v popisu, nebo ho označí piktogramy, které u zámků najdete.

Visací zámky samozřejmě můžete použít i v interiéru. I u nich se rozlišují stupně bezpečnosti, ale někdy si lidé vybírají spíše podle vzhledu.

Speciální zámky

Kromě běžných zámků se lze na trhu setkat s řadou specializovaných. Může se jednat třeba o visací zámek s prodlouženým obloukem pro špatně přístupná místa, zámek na kontejnery nebo popelnice, na kola nebo zámek se řetězem, který vám pomůže ochránit zahradní sekačku před odcizením.

Moderní zámky bez klíčů

Dnes jsou samozřejmě na trhu i zámky, které můžete odemykat a zamykat bez použití klasických klíčů. Namísto klíče lze použít třeba otisk prstu, číselný kód nebo mobilní telefon s příslušnou aplikací. Jedná se o tzv. inteligentní zámky, které poskytují maximální bezpečnost. Kupujte ale vždy kvalitní a ověřené modely, abyste eliminovali možnost poruchy – ta by mohla být hodně nepříjemná.

Správná péče zajistí dlouhou životnost

Jestliže se zámek začne zasekávat, není na co čekat – je lepší jej raději urychleně vyměnit, než se zasekne zcela a vy budete muset řešit krizovou situaci. Zámky také používejte pouze pro účely, pro které jsou určeny. Je jasné, že interiérový visací zámek vám příliš dobrou službu v dešti a na mrazu neudělá.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

  1. Čím lepší zámek a kování, tím říkáte zloději mám tu cenné věci. Obyčejné fabky s hliníkovým štítkem nikoho netáhnou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button