Spolupráce

Výběr nové televize nenechte na náhodě: Je lepší LED, OLED nebo QLED? Často rozhodují i jiné parametry

Před televizí tráví rodiny chtě nechtě hodně času. Často bývá středobodem domácnosti. A i když víme, že bychom se na televizi neměli dívat příliš, přesto je to často jediný způsob relaxace, při kterém si skutečně odpočineme a můžeme vypnout hlavu. Pokud zvažujete nákup nového televizoru, je potřeba promyslet celou řadu věcí. Abyste byli s nákupem skutečně spokojeni a vaše investované peníze byly skutečně využity naplno, je potřeba vybírat pečlivě a s dostatkem znalostí. Dnes je především klíčové, aby televize uměla přijímat signál DVB-T2, pokud nemáte doma satelitní nebo kabelové připojení. Nabídka Planeo Elektro je skutečně široká.

Jaké existují druhy televizí?

Technologie obrazovky je pro váš zážitek ze sledování zcela klíčová. Navíc poměrně znatelně ovlivňuje i spotřebu elektrické energie. Jednotlivé typy obrazovek mají své výhody i nevýhody. Jaké to jsou? LCD televize bývají obvykle levnější než LED a také jsou hmotnostně lehčí, což znamená, že jsou například ideální pro umístění na zeď. Je však třeba počítat s tím, že sledovací komfort je nižší, protože má menší pozorovací úhly a nevykresluje barvy tak věrně.

LED televize jsou doplněné ještě o LED diody, díky čemuž je obraz dynamičtější a má lepší kontrast. Obvykle také dokážou šetřit elektrickou energii a mají delší životnost.

OLED televize obsahují světelné body, které všechny produkují vlastní světlo. Proto se také pyšní tím, že umí zobrazit černější černou a skvěle vykreslují kontrasty. Mají i široké pozorovací úhly a obraz je velmi kvalitní a lahodící oku diváka.

Poslední podskupinou jsou QLED televize, které nabízejí bohatou paletu barev, dokonce více než dokážou zobrazit klasické LED televize. Mají také širší pozorovací úhly a jsou méně náročné na energii. Mohou být také cenově dostupnější pro širší spektrum spotřebitelů.

Chytré funkce

Podobně jako máme my chytré telefony, tak i televize jsou dnes tzv. chytré. Umí toho tedy daleko více než jen pouhé sledování filmů a pořadů. Například Smart TV umožňuje připojení k internetu, což znamená, že se můžete na televizi dívat třeba i na YouTube nebo využívat streamingových služeb jako je Netflix, HBO GO atd. Další chytré funkce zahrnují například Ambilight, což je technologie barevného podsvícení televize podle vašeho výběru. Je to sice užitečná vychytávka, ale ne každý ji využije, a proto zvažte, zda za ni nebudete zbytečně připlácet. Zajímavou možností může být PIP – obraz v obraze, což je speciální funkce, která umožňuje sledovat obraz ze dvou zdrojů, ale to vše pouze na jedné obrazovce. Opět zvažte, zda takovou funkci vůbec využijete a dává pro vás smysl za ní platit něco navíc. Více o moderních technologiích v našich domácnostech se dočtete na SK CUBE.

Úhlopříčka

Je jasné, že pro řadu lidí je rozhodující velikost televize. Velký obraz působí luxusně a chce ho každý, ale je potřeba trochu přemýšlet a ujasnit si, zda to vůbec dovolují prostory vašeho bydlení. Sledování obrovské obrazovky z malé vzdálenosti je totiž ve skutečnosti dost nepříjemné. Pečlivě si tedy změřte, jak daleko od televize budete doma sedět a ujistěte se, že sledování bude pohodlné i pro vaše oči.

U velkých televizorů pamatujte na to, že je potřeba, aby také měly dostatečné rozlišení. Rozlišení udává počet bodů, které televize dokáže zobrazit. HD je dostačující pouze pro menší obrazovky, jde také už o zastaralou variantu, do které rozhodně nemá smysl investovat. Full HD je dnes standardní rozlišení, ale pokud chcete jít o krok dál, vyplatí se pořídit Ultra HD, které nabízí daleko lepší obraz. Z blízka totiž neuvidíte jednotlivé pixely jako u Full HD, nýbrž hladký a realistický obraz. Nejnovější technologii nabízí 8K televize, které dokážou vykreslit ještě dvakrát jemnější obraz než Ultra HD.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button