Spolupráce

Na rekreaci i na sport: Horská kola využije úplně každý – pokud dobře vybere

Adrenalin, zábava, sportovní vyžití – to vše nabízí horská kola. I proto patří k nejoblíbenějším rekreačním sportům vůbec. Pobyt na čerstvém vzduchu každému zaručeně zvedne náladu a výhledy z kopců i hor jsou doslova k nezaplacení. Jenže jak vybrat ideální horská kola pro vás a vaši rodinu? Cannondale, Mongoose, Superior nebo GT? Na tom tolik nesejde – jde spíše o jejich parametry.

Odpružení

Pánská horská kola i jejich dámské varianty mohou mít odpruženou buď jen přední vidlici, nebo také celou zadní stavbu. Mezi výhody první možností jednoznačně patří nižší hmotnost kola, ale také nižší pořizovací cena. Celoodpružená horská kola se mohou pyšnit větším pohodlím a hodí se také do náročnějšího terénu. Jasnou volbou jsou proto pro každého, kdo miluje adrenalin a sjíždí prudké kopce nebo se rád vyřádí v bikeparcích.

Zdroj: koloshop.cz

Průměr kol

Další problém představuje velikost kol. Dnes se u horských kol většinou rozhodujete mezi dvěma možnostmi – 29″ a 27,5″. Kola s menším rozměrem umožní lepší zrychlení a jsou hravější. Oproti tomu horská kola 29 si lépe poradí s překážkami, lépe si drží rychlost i na asfaltu a mohou také efektivněji stoupat. Dávno také neplatí, že velká kola se hodí jen k vysokým lidem – i dámská horská kola mohou být s věštím průměrem. Obecně lze říci, že kola s větším průměrem jsou univerzálnější a pro rekreační aktivity jsou vyhledávanější variantou.

Cannondale, MTB Hardtail, Trail, 27.5/29 M Trail 7, C26750M, MDN, 2020, C26750M10LG, C26750M10MD, C26750M10SM, C26750M10XL, C26750M10XS,Profile, PD Zdroj: koloshop.cz

Na sport či odpočinek?

Kromě výše uvedených parametrů může hrát roli i to, jak budete kolo primárně využívat. Rekreační kola patří do nejnižší kategorie, ale pro jezdce, kteří horská kola využívají hlavně na dovolenou, jsou ideální. Pro sportovce jsou ideální sportovní kola, která mají lepší technické vybavení a zvládnou s vámi třeba i amatérský cyklistický závod. Mají lehčí rám a jinou geometrii, která zajistí vhodnější posed pro sportovní výkon.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button