Spolupráce

Profese, které platové stojí za to? Staňte se IT pracovníkem

Nejste v práci tak úplně spokojení a přemýšlíte o změně? Dobře děláte. V práci totiž strávíte více než třetinu svého života. Spokojenost v práci se tak mnohdy odráží i v osobním životě.

I když každý od zaměstnání očekává trochu něco jiného, jedním z rozhodovacích faktorů je plat. V Česku je největší poptávka po pracovnících technických oborů. Konkrétně jde o výrobu, stavebnictví nebo informační technologie.

Dobře se mají programátoři

Firmy se zaměřením na oblast IT působící v Praze stále bojují s nedostatkem odborných zaměstnanců. Se stážemi a nejrůznějšími trainee programy se doslova roztrhl pytel. V roce 2020 dostali přidáno především programátoři. A co ovlivňuje výši mzdy?

  • Pracovitost zaměstnance.
  • To, jakými technickými dovednostmi pracovník oplývá.
  • Předchozí praxe (ta hraje větší roli u pozic, které jsou zčásti řídicí).

Chcete slušně vydělávat? Běžte do Prahy

Jestliže chcete vydělávat balík, nechte se zaměstnat v Praze či ve Středočeském kraji. Poměrně reálně můžete uvažovat o mzdě vyšší než 100 tisíc Kč. Vyplynulo to z obsáhlého šetření společnosti Grafton Recruitment. Samozřejmě ale také počítejte s tím, že se vám v hlavním městě zvýší náklady na život.

Stále vedou manažerské pozice

Dalšími nejlépe placenými pozicemi jsou ty ve vrcholovém managementu a vyšší odborné pozice ve finančním sektoru. Zajímá vás, jaká práce je v Česku považována za jednu z nejlépe placených? Jedná se o pozici řízení letového provozu. Pověření lidé mají mimo jiné za úkol, aby se letadlo bezpečně dopravilo tam, kam má. Na starosti však nemají pouze jedno letadlo, ale hned několik. Jejich průměrný plat se pohybuje kolem 200 000 Kč hrubého. Online výpočet čisté mzdy 2021 vám řekne, kolik jim každý měsíc přistane na účtu.

Hodně peněz i stresu

Vysoký plat řídících letového provozu je však vykoupen stresem. Taková práce vyžaduje obrovskou míru soustředění, jejich pracovní den tak vypadá velmi odlišně od toho, na jaký jste nejspíše zvyklí. Dvě hodiny pracují a hodinu odpočívají. Zdá se vám to jako sen? Ještě než začnete hledat inzeráty, berte v potaz, že jde o stresově velmi náročné povolání s velkou mírou zodpovědnosti. Výběrová řízení bývají obtížná, i proto, že jsou na zaměstnance kladeny velké nároky. Co potřebujete k tomu, abyste se stali řídícím letového provozu?

  • Angličtinu na vysoké úrovni. Většina komunikace probíhá v cizím jazyce.
  • Perfektní zdravotní kondici. Zaměstnání je náročné zejména na psychiku.
  • Správný věk.  Společnosti obvykle nabírají lidi mladší 28 let.
  • Střední školu s maturitou, což je nejnižší možné vzdělání, které je vyžadováno.

Pokud se vám poštěstí a toto lukrativní zaměstnání nakonec získáte, počítejte s tím, že tam pravděpodobně nezůstanete na věky. Dlouhodobý stres se totiž dokáže na lidském těle i psychice pořádně podepsat. Většina lidí vydrží na obdobných pozicích maximálně několik let.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button