Spolupráce

Co jsou neodymové magnety a na co všechno je můžete využít

Znáte neodymové magnety? Podle čeho jsou pojmenovány, z čeho se vyrábějí a kde všude a na co se dají využít? Pokud jste se s nimi ještě nesetkali, využijte následující řádky jako průvodce světem neodymových magnetů.

Seznamte se s neodymovými magnety

Název neodymových magnetů je odvozen od chemického prvku neodym, který je v těchto magnetech obsažen. Neodym je měkký, stříbřitě bílý kovový prvek. Kromě tohoho prvku neodymové magnety obsahují ještě železo a bor. Ačkoliv jsou pojmenovány právě podle neodymu, z více jak poloviny jsou tvořeny železem, které je zodpovědné za jejich silné magnetické účinky. Neodymové magnety poznáte podle jejich označení, jak vás možná napadlo, k tomu se používá písmeno N doplněné o různá čísla. Ta vyjadřují, jak jsou magnety silné. Čím vyšší číslo, tím silnější magnet.

Magnet silák

Jelikož jsou neodymové magnety nejsilnějšími druhy magnetů, těší se veliké oblibě v domácnostech. Znáte například magnetické pásy, na které se přidělávají kovové nástroje? Právě ty se vyrábí z neodymových magnetů. Dokáží totiž unést až 1000násobek své hmotnosti. Jak této jejich speciální vlastnosti využít v domácnosti a jak s jejich pomocí zabavit děti?

Kuchyňský parťák

Neodymové magnety využijete nejenom jako držák na nože a další předměty.

  1. S jejich pomocí můžete ze země sesbírat rozsypané hřebíky a špendlíky, využít je místo hřebíků k přichycení obrazů, s jejich pomocí můžete na lednici přidělat i kovové krabice na čaj a využít je jako odkládací prostor na tužky a propisky.
  2. Využít se dají také při mytí nádobí, zejména při čištění úzkých váz na květiny. Jednoduše jeden neodymový magnet všijete do houbičky na nádobí, tu vhodíte do vázy a pomocí druhého neodymového magnetu, který přiložíte zvenčí, vázu efektivně, a hlavně důkladně vyčistíte.
  3. Muži, kteří si rádi doma vychutnají chlazené lahvové pivo, si můžou vyrobit magnetický otvírák na lahve, v obchodě si stačí koupit nástěnný otvírák lahví, připevnit ho na dřevěnou desku, kterou z druhé strany opatří neodymovými magnety – a rázem získají otvírák a odkladač víček v jednom. Pomocí otvíráku v horní části otevřou lahev a víčko zůstane ve spodní části dřevěné desky díky přidělanému magnetu.

Oblíbenec kutilů

Muži, kteří si rádi vyrábí praktické vychytávky ve své dílně či garáži, jsou za vynález těchto magnetů také vděční. S jejich pomocí je snadné vyrobit si magnetické hrábě, magnetický smeták i držák na nářadí. Instalací neodymového magnetu do vypínače se dá vytvořit vypínač s odkládacím místem třeba na klíče.

Kutilové, kteří si rádi dopřejí lahev piva s kamarády, mohou neodymové magnety používat i k odkládání otvíráku na lahve, který už nebudou muset nosit po kapsách. Rovněž se s jejich pomocí dají vyrobit úložné prostory na vnitřní straně dveří od skříni. Na úzký proužek plechu, který se nalepí na vnitřní stranu dvířek se dají pomocí neodymových magnetů přichytit nejrůznější věci, které ve své dílně potřebuje každý správný kutil. 

A samozřejmě nesmíme zapomínat ani na praktické tipy použití neodymových magnetů při samotné výrobě. V případě, že potřebujete mít po ruce hřebíčky a šroubky, máte několik možností. Buď si můžete pořídit speciální magnetický náramek pro kutily, na který si jednoduše odložíte veškeré propriety, které potřebujete a budete mít jistotu, že je neztratíte. Nebo si pomocí lepidla na magnety můžete nalepit magnety přímo na vrtačku či na montérky.

Pomocí neodymového magnetu můžete také zmagnetizovat svůj oblíbený šroubovák, který bude hřebíčky přitahovat ještě lépe než klasický magnetický šroubovák.

Zábavná stavebnice NeoCube

Známá a oblíbená stavebnice NeoCube je vyrobena právě z neodymových magnetů. Pokud tuto stavebnici neznáte, zaručujeme vám, že si s ní vyhrají nejenom vaše děti, ale i vy. Tento hlavolam je složen z 216 silných, v průměru 5 mm velkých magnetických kuliček. Základní tvar stavebnice je krychle o hranách 6 x 6 x 6 kuliček, ale dají se z ní skládat i další tvary. Děti si díky ní procvičí svou kreativitu a prostorovou představivost, dospělí se u jejího skládání odreagují.

Zdroj obrázku: iStockphoto.com

Dekorace a řád

Potřebujete zorganizovat kořenky, zavázat závěs, uspořádat otevřené balení s potravinami či jiné otevřené výrobky? Všechny tyto činnosti mají jedno společné. Můžete je vyřešit s pomocí neodymových magnetů. Kořenky můžete umístit do boxů, do kterých nalepíte magnety, a následně je přichytíte k lednici, abyste je měli po ruce při vaření.

Závěs můžete svázat pomocí dvou magnetů a nemusíte hledat žádné ozdobné stužky či brože. Již otevřené sáčky s potravinami či jinými proprietami můžete efektivně uzavřít také za pomocí dvou magnetů. Dalším využitím je vytvoření nástěnného odkládacího prostoru, který můžete využít na šperky, na klíče nebo třeba ručníky a další věci, které potřebujete mít po ruce. Na magnetickou tabuli umístěte neodymové magnety (nejlépe ty s hákem nebo ty speciálně nástěnné) a vytvořte si kolik jen háčků potřebujete.

Zdroj obrázku: iStockphoto.com

Zkrátka a dobře, neodymové magnety, jakmile je vpustíte do své domácnosti, si velmi rychle najdou své místo mezi vašimi každodenními pomocníky – a vy na ně nedáte dopustit. Možná se to nezdá, ale s jejich pomocí bude život snadnější, vaše domácnost uklizenější a při hře s magnetickými kuličkami si ještě navíc pročistíte hlavu, vytřídíte myšlenky a zlepšíte svou představivost. Takže ano, magnety jsou nejenom praktické a zjednoduší vám život, ale navíc je s nimi i zábava.

A pak že fyzika je nuda.

Zdroj obrázku: iStockphoto.com

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button