Dům a zahradaRady a tipy

Vánoční stromek v květináči vám může posloužit i příští rok. Jde jen o to, jak se o něj postaráte

Pořídili jste si vánoční stromek v květináči s vidinou, že déle vydrží, a navíc se nebude muset po Vánocích vyhazovat do kontejneru? Určitě to není špatná volba, pokud máte alespoň nějakou představu o tom, jak stromek po svátcích využít. Vysadíte ho do lesa, na zahradu, nebo přesadíte do většího květináče? Na každý pád byste jej měli co nejdříve po Štědrém dnu přemístit do chladnějších prostor, aby nezačal chřadnou a opadat.

Na chladném místě jako je garáž nebo sklep se stromek aklimatizuje a teprve poté jej můžete přemístit ven. Příliš velký teplotní šok by strom nemusel přežít. Stromy v přírodě totiž mají celý podzim čas uložit se do vegetativního stavu, takže omezí své potřeby vody, vzduchu a výživy. V takovém stavu vydrží i teplotní výkyvy a teprve stálé oteplení na jaře je probudí. Váš strom v květináči bohužel žádnou takovou přípravu nepodstoupil, a proto mu ji musíte alespoň částečně nasimulovat.

Aklimatizace je klíčová

Předtím než strom přenesete ven, obalte květináč novinami nebo hadry, aby hned nedošlo k promrznutí půdy. Bude si tak postupně lépe zvykat na chladné venkovní teploty. Strom i nadále pravidelně zalévejte. Množství vody závisí na venkovní teplotě a počasí, ale zhruba jednou za týden až 14 dní by mělo stačit. K zálivce používejte studenou vodu, aby stromek nezačal rašit v domnění, že přichází jaro. Problém může nastat pouze tehdy, když nastanou skutečně velké mrazy a teploty se delší dobu drží pod hranicí minus deseti nebo minus patnácti stupňů. V takovém případě se nedoporučuje ponechávat stromek venku – v květináči je totiž méně chráněný proti přemrznutí, než když roste v půdě ve volné přírodě. Pokud musíme dřevinu vzít do teplejší místnosti, je potřeba ji znovu aklimatizovat.

V květináči vyžaduje vaši péči

Během zimy a jara také máte dostatek času rozhodnout se, zda chcete stromek zasadit do země, nebo si jej ponecháte na příští rok v květináči. Ať už se rozhodnete jakkoliv, je nutné jej přesadit. Vánoční stromy se prodávají v příliš malých nádobách, v nichž dřevina snadno vyschne a ze zeminy nedostává dostatek živin. Chcete-li rostlinu ponechat v květináči, je nutné dobře zvážit velikost nádoby. Stromek vysoký čtyřicet, padesát centimetrů vyžaduje kontejner o velikosti osmnáct, dvacet centimetrů. Větší strom potřebuje větší květináč. Příliš velká nádoba zase způsobí, že rostlina poroste rychleji, než je nezbytné. V létě vyneste stromek na slunce, ale nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Dodržíte-li tyto rady, měli byste mít příští rok na Vánoce o starost méně.

Venku se mu bude také dařit

Rozhodnete-li se pro přesazení stromu na zahradu nebo do lesa, udělejte to v předjaří. Tedy v době, než dřevina začne rašit, nebo těsně po zahájení tohoto procesu. Klíčové je najít také vhodné místo pro růst stromu na vaší zahradě, nelze jej zasadit jen tak někde. Při hledání ideálního stanoviště je třeba vzít v potaz několik důležitých faktorů. Nejdůležitější je asi velikost stromu, protože v budoucnu bude mnohonásobně větší, než je nyní. Bude se mu dobře dařit na slunném místě, ale kořeny by měly být spíše ve stínu, aby země v okolí kořenů příliš nevysychala.

Chcete-li, aby váš stromek skutečně dobře rostl a prospíval, pak mu musíte věnovat náležitou péči. Každoročně na jaře je třeba strom pravidelně přihnojovat a zastřihávat do ideálního tvaru dle vašich preferencí. Koruna díky tomu bude hustší a bohatší. Když budete zároveň zastřihávat nejen přečuhující větve, ale i konečky těch ostatních, dosáhnete nakonec velice hezké a košaté koruny stromu. A na zahradě máte rázem nového společníka, který nemusel po Vánocích skončit v koši jako mnozí jeho kolegové.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button