Rady a tipyZajímavé články

Ušetřete za zbytečné výdaje. Plaťte méně za kadeřníka, opravy i správu financí

To, čím nám banky roky vyhrožují, se nakonec skutečně naplnilo a inflace začíná být patrná při každém nákupu. Podobně jako zboží, také služby zdražují. Zajít si ke kadeřníkovi, na kosmetiku nebo si nechat opravit pračku se tak najednou může hodně prodražit. I na těchto službách se ale dá ušetřit, pokud víte, jak na to. Poradíme vám pár základních typů, které vám pomohou.

Ušetřete za opravu pračky

Může se to stát každému – roky slouží dobře, ale najednou nefunguje. I pračka se může čas od času pokazit. Nejprve si ověřte, zda zboží ještě není v záruce, pokud ano, měli byste mít nárok na opravu zdarma, případně i dodání nového zboží. U dražších spotřebičů může dávat smysl nechat si záruční dobu za poplatek prodloužit, někdy se to skutečně může vyplatit. Faktem je, že mezi nejčastěji porouchané patří velká bílá technika, tedy právě pračka, lednice nebo myčka.

Někteří elektroprodejci nabízí prodloužení záruky až na 7 let. Během této doby pak budete mít servis nebo výměnu spotřebiče zdarma. Další prodejci navíc nabízí i to, že pokud se vám během záruční doby nic nepokazí, můžete dostat všechny peníze nebo jejich část zpět ve formě slevy na další nákup.

Pokud ale uvažujete o prodloužené záruce nebo bezplatném servisu od výrobce, ohlídejte si, čeho všeho se týká. Někdy totiž nebývají pokryté zdaleka všechny náklady. Podmínkou může být například to, že značka poskytne náhradní díl, ale vy jako zákazník musíte stejně uhradit určitou část poplatku za servis.

Jestliže nemáte štěstí a spotřebič v záruce není, je pak nutné obrátit se na opraváře. S ním se můžete například domluvit na neznačkových dílech, a tím trochu ušetřit. Vybírejte také opraváře na doporučení, ať nešlápnete vedle.

Ušetřete u kadeřníka

Chodit každý měsíc ke kadeřníkovi si dnes může dovolit skutečně jen málokdo. Pokud si barvíte vlasy je pravidelná návštěva často nezbytná, ale lze ji trošku oddálit například použitím přelivu nebo barevného spreje na odrosty. Pokud chcete jen zastřihnout konečky, můžete se svěřit i levnějšímu kadeřnictví nebo zajít do učňovského kadeřnictví, kde se trénují noví kadeřníci. Jsou pod přísným dohledem, takže vám vaše pěstované vlasy nezničí.

Levnější provoz telefonu

Určitě se vám občas ozve někdo z operátorů s nabídkou výhodnějšího tarifu či balíčku. Velmi snadno se necháte „ukecat“, ale měli byste předtím dobře promyslet, co vlastně akceptujete. V ideálním případě byste měli přesně vědět, kolik toho za měsíc provoláte, jak často píšete sms a kolik dat vypotřebujete. Tak se nenecháte nachytat a budete hned mít jasno, zda se vám nabídka vyplatí nebo ne. Zvláštní pozor si pak dejte na služby a smlouvy, které vás k operátorovi připoutají závazkem na dlouhou dobu.

Také je dobré přemýšlet nad tím, zda se nedá volání a psaní na mobilu nahradit chatovacími aplikacemi, které jsou zdarma. S operátory se také vyplatí vyjednávat, častokrát jsou ochotni přistoupit na velmi výhodné nabídky jen aby si vás udrželi.

Neutrácejte za předražené řemeslníky

Sehnat skutečně dobrého řemeslníka je opravdový zázrak. Nikomu se proto moc nechce vyjednávat o ceně, ale pravdou je, že se vyplatí mít ji co možná nejpřesněji dohodnutou předem, abyste nebyli nepříjemně překvapeni. Zkuste si udělat aspoň drobný přehled o celkových nákladech, včetně materiálu a dopravy. Totéž platí i u případného penále za předpokladu, že řemeslník nedokončí práci včas. Pozor na velké zálohy na materiál či práci – ne vždy jsou řemeslníci poctiví.

U prací, které nevyžadují vysokou specializaci zkuste oslovit pomocníky z řad rodiny nebo přátel. Na internetu najdete i weby, kde můžete zadat nabídku na práci i s cenou a pak už jen reagovat na odpovědi.

Nesypte peníze bankám

Možná to ani netušíte, ale bance odvádíte měsíčně naprosto nesmyslné a zbytečné poplatky. Situace se na českém bankovním trhu s příchodem nových hráčů značně zlepšila, ale přesto se může stát, že kvůli starým smlouvám platíte za něco, co se jinde nabízí zdarma. Zkontrolujte si proto, zda vám z účtu neodchází poplatky související s vedením účtu, za drahou půjčku nebo za zprostředkování hypotéky.

Jednou za čas si udělejte porovnání jiných nabídek a revizi toho, co bance platíte, a pokud zjistíte, že jinde se o vás postarají lépe a zadarmo, změňte banku. Případně je možní zvážit, zda by vaše splátky úvěru nebo hypotéky nebyly výhodnější při refinancování. Často tak můžete snížit měsíční výdaje i o tisíce.

ZDROJ: https://www.moneycrashers.com/save-money-household-items/

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele cottonbro ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button