Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Naučte se jednoduché triky, které vám pomohu zrychlit úklid

Zvykněte si dělat věci následujícím způsobem a uvidíte, kolik času ušetříte už při příštím úklidu. Stíhat pořád držet domácnost v uklizeném stavu je téměř nemožné. A zvlášť to platí tehdy, když máte malé děti a sami ještě chodíte do práce. Očekávají se pak od vás skoro nadpozemské výkony. Usnadněte si každodenní i každotýdenní úklid a jděte na to nejprve hlavou. Budete-li nad úklidem trochu přemýšlet, jistě objevíte několik věcí, které se dají zlepšit, zrychlit anebo převelet na někoho jiného. S následujícími tipy budete vždy o krok napřed.

Čisticí prostředky na jednom místě

Vyhraďte si na čisticí prostředky konkrétní místo, poličku nebo skříňku, ať hned víte, kam sáhnout. Prostředky na úklid by měly být vždy uloženy mimo dosah dětí i domácích mazlíčků. Až pak budete příště rychle potřebovat řešit nějakou nehodu, nebudete muset běhat po bytě a shánět smetáček nebo úklidový prostředek. Vše najdete rychle. Budete také mít přehled o tom, jaké prostředky dochází a co je potřeba při příští návštěvě supermarketu dokoupit.

Zaměřte se na místa s velkým provozem

Určitě sami nejlíp víte, o která místa ve vašem domě se jedná. Může to být vstupní chodba, obývací pokoj nebo kuchyň. Je to všude tam, kam pravidelně chodí celá vaše rodina a třeba tam i zvete návštěvy. Tento pokoj by měl být udržován uklizený pravidelně po celý týden, aby vás nikdy nezaskočila žádná nečekané návštěva. Zejména v zimních měsících může být na chodbě dost našlapáno. Mějte po ruce připravený mop nebo hadr, kterým špínu setřete dřív než se stačí roznést i do dalších místností.

Neopouštějte pokoj s prázdnýma rukama

Během běžného provozu se stává, že tam necháte ležet kus oblečení a jinde zase knihu. Pokud předtím než opustíte nějaký pokoj rychlým pohledem zkontrolujete, zda je vše na svém místě, podaří se vám tento problém určitě alespoň částečně vyřešit. Uvidíte-li na stolku časopis, který máte přečtený, vezměte jej a dejte do koše na papír. Je-li na pracovní stole hrnek od kávy, odneste jej zpět do kuchyně. Takto budete schopni téměř bez námahy udržovat váš domov uklizený.

Letáky nenoste ani do bytu

Každodenně naše schránky zaplavují tuny letáků a reklamních dopisů, kterými se musíte probírat, třídit je a hlavně skladovat a vyhazovat. Vyhněte se tomu tak, že letáky ani nevezmete nahoru do bytu. Nechte je jednoduše dole u schránek a nezatěžujte se věcmi, které jste si vůbec nevyžádali. Ušetříte si tím spoustu času i námahy na třídění a vyhazování papírového odpadu.

Uklízejte během vaření

Už během přípravy jídla můžete začít s úklidem. Jakmile použijete prkénko, ihned ho umyjte a nechte schnout na odkapávači. Uděláte-li to takto s každým náčiním, které využijete, zbude vám na konci vaření jen několik málo hrnců nebo talířů, které je třeba opláchnout a ne celá hora nádobí, která děsí už jen svým vzhledem.

Nechte ručníky pořádně uschnout

Řada lidí má zlozvyk nechávat mokré ručníky ležet v koupelně na zemi, nebo je – ještě hůře – nechat na posteli. Pokud to někdo z vaší domácnosti dělá, je načase udělat tomu přítrž. Nejenže to vypadá příšerně a na návštěvu to rozhodně dobrý dojem neudělá, ale také si tím zakládáte na zdravotní problémy. V mokrých ručnících se rychle množí bakterie, které si pak při dalším použití roznášíte po celém těle. Ručníky tedy nechte vždy pečlivě vyschnout na sušáku než je opět použijete.

Mějte přehled o tom, co je v lednici

Nestane se vám, že po několika týdnech objevíte plesnivějící zeleninu nebo šunku, která je celá zelená. Budete-li mít přehled, co máte a co potřebujete, ušetříte nejen na výdajích za jídlo, ale také na úklidu ledničky. Nakupujte raději častěji čerstvé jídlo, než byste skladovali potraviny, které se mohou rychle zkazit.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button