Rady a tipyZdraví

Jak se zbavit zapáchajících nohou?

Dodržujete hygienu prvotřídně a stejně příčinou vašich rozpaků jsou páchnoucí nohy. Nezúčastňujete se domácích sešlostí, protože se tohoto nepříjemného problému nemůžete zbavit? Spreje, zakoupené v obchodech nepomáhají? Zkuste naše tipy. Nezaručujeme, že se zápachu úplně zbavíte, ale ke zmírnění jistě dojde.

Co zápach způsobuje?

Stejně jako zbytek těla i nohy se potí a tím vytváří ideální prostředí pro tvorbu bakterií. Ve skutečnost se bakterie množí ve vlhké temnotě vašich zpocených bot, kde hodují na mrtvých kožních buňkách. Stejně jako všechny živé mikroorganismy, bakterie vylučují odpadní produkty – jsou to organické kyseliny, které vytvářejí zápach vašich nohou. Kromě materiálu, teploty a pohybu velkou roli hrají hormony. Proto dospívající má se zápachem větší potíže.

Jak zápachu zabránit?

Předpokládáme, že pravidelné a důkladné mytí nohou patří mezi samozřejmosti, nebudeme se o něm více rozepisovat.

Vyvarujte se umělých tkanin

Některé tkaniny způsobují, že se vaše nohy cítí jako v sauně. Nejsou prodyšné a a vaše nohy se potí a začnou zapáchat.

Noste správnou velikost bot

Pokud máte těsné oblečení, můžete se více potit. S botami je to stejné. V těsné obuvi nemá noha prostor k dýchání. Riziko, že začnou zapáchat je tedy podstatně vyšší.

Vybírejte kvalitní ponožky

Jakmile máte správnou velikost boty, je důležité investovat do správných ponožek. Některé tkaniny umožňují nohám dýchat, ale jiné je naopak dusí. Bavlněné nebo funkční materiály jsou nejlepší pro udržení zdravých a svěžích nohou, bez ohledu na to kolik toho nachodíte.

Starejte se o své boty

Máte oblíbenou obuv? Starejte se o ní. Déle vám vydrží a zamezíte tak tvorbě bakterií. Spreje určené na péči o boty koupíte v každé obuvi.

Choďte hodně bosí

Kdykoliv můžete, sundejte boty i ponožky. Je důležité nohy nechat, co nejvíce dýchat, aby mohli regulovat teplotu. Studený vzduch také pomáhá ničit páchnoucí bakterie.

Nepůjčujte boty a ručníky

Půjčení bot nebo ručníků může způsobit výměnu páchnoucích bakterií. Je to někdy trochu sobecké, ale boty nepůjčujte.

Kupte si deodorant na nohy

Deodorant nepatří jen do podpaží, ale využít ho můžete také k osvěžení nohou. V lékárně nebo drogerii je zakoupíte vyrobené konkrétně k tomuto účelu.

Odstraňte mrtvou pokožku

Je důležité si uvědomit, že zápach nevzniká jen tak. Bakterie, které zápach způsobují se živí vašimi mrtvými kožními buňkami, takže má smysl se jich zbavovat, co nejčastěji. Použijte pemzu.

Udělejte si roztok z jablečného octu nebo citrónu

Rozmíchejte vodu s octem v poměru 2:1 a na 20 minut ponořte do lázně nohy. Používejte vlhčené ubrousky s alkoholem nebo si nohy pomazejte vymačkanou šťávou z citrónu. Póry se uzavřou a nohy se nebudou tolik potit.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button